Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by coltofeanu O femeie trebuie sa fie mama , sotie , sora , dar si om politic , director sau om de afaceri , insa in toate aceste ipostaze trebuie in primul rand sa razbeasca pentru ca este FEMEIE , ci nu o femeie -barbat , adica sa se transforme in ceea ce nu este ! Nu trebuie sa copiem din atituidinea barbatilor , pentru ca nu de prinde aceasta atitudine ... cel putin pe mine . Am fi false si tot ce este fals nu este placut si acceptat . Da , ma consider puternica , pot sa tin piept unui barbat , dar in limita ce mi-o ofera feminiteatea mea !
se pare ca nu inteleg eu atunci notiunea de femeie-barbat. Asa cum era descrisa de Alex, era cea care era dornica sa fie egala cu barbatul intr-o ierarhie sociala. Ca la alt gen de comportament imitativ chiar nu am idee la ce va referiti. Ce anume sa copiem din atitudinea lor? Ca banuiesc ca a fi om politic sau director sau om de afaceri - nu intra in categoria comportamentului imitativ masculin. Sau intra?! Suntem niste maimute, ce sa mai discutam...[:D] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alex a editat ceea ce a scris Louis Pauwels , iar eu redau aici un citat : " Sa fie de vina noul tip de femeie, femeia-barbat? Privind în jur vedem o noua femeie, cu un comportament confectionat, cu o atitudine masculina, dornica sa fie cat mai egala cu barbatul in ierarhia sociala." Adina , ceea ce eu nu prea inteleg , sau inteleg gresit este :"Ea apare brusc in trupul falselor femele, iar barbatul favorizat care o vede incepe sa tremure de dorinta si de teama. Apoi totul se va transforma, iar el va inceta sa se mai joace cu el insusi" Sincer , ce interpretare sa aiba ? Tu ce crezi ?.... Departe de mine gandul sa te supar , doar ca imi doresc sa inteleg acest citat .[pup] Oare vrea sa spuna ca barbatilor le este teama de femeia-barbat , dar in acelasi timp se si indragostesc de ea ? Femeia - barbat = dorinta - teama ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere e o mare prostie in ambele citate. Tot nu mi-e clar cu comportamentul confectionat. Probabil ca ar trebui sa nu mai conducem masina, sa nu intram in politica si eventual nici la masa sa nu stam impreuna cu toata lumea ca sa nu fim acuzate ca prestam activitati specific masculine. Vazusem si eu citatul cu "femelele" de mai jos, dar mie una mi s-a parut o provocare misogina prin termeni. Crede-ma ca eu chiar nu stiu ce raspuns sa-ti dau, sorry. [:D] In fond, treaba lor ce cauta cei ce gandesc asa. Dar devine clar ca nu pe mine si nici eu pe ei. [:D] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place foarte mult acest citat si cred ca are o doza mare de adevar. Akuma nu zice nimeni ca nu trebe sa conducem masina, prea o luati mot a mot. Am mai intalnit aceasta teorie si la alti scriitori care mai spun si ca deteriorarea societatii incepe cu "deteriorarea" femeii. Acea femeie de care vb citatul era FEMEIA in forma ei pura ca sa zicem asa. Din pacate tot barbatul a stricat-o atunci cand a incercat sa transforme aceasta "floare rara" (sa zicem) in sclava pe plantatie. Si de atunci femeia demonstreaza ca poate face si copii si o poate face si pe barbatul dc chiar trebe. Decat ca el nu poate invers. Asta e ... si trandafirul a capatat tepi cand au incercat sa-l manance oile [:D]. Si in stilul asta se va transforma curand complet in cactus. Sigur ca nu castiga nimeni nimic. Si nici stratul de ozon nu se mai reface desi peste noapte toata lumea se preocupa numai de asta. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unde este insa Femeia? Cea care inspira poetii si pictorii cu misterul ei... Femeia fascinatoare, initiatoare, cea plina de erotism rafinat, femeia-copil, femeia-spirituala. Acum, depinde ce-si doresc si barbatii, si despre ce barbati e vorba...Mie mi-ar place f. mult sa fiu in viatza numai femeia-copil, femeia-spirituala, numai ca, trebuind sa-mi platesc chiria apoi ratele, a trebuit sa devin si femeia-barbat, ca altfel, imi "mancau oile tzepii" daca intelegeti ce vreau sa spun...In conditiile in care primul meu sef a afirmat in plen ca femeii ii sta bine numai "gravida, la cratitza si cu picioarele desfacute" a trebuit sa ma imbarbatez rapid...asa de mult incat colegii mei( toti barbati, in afara de secretara, care se "imbarbatase" si ea) sa-mi spuna apoi ca-s "baiat de gashka". Eu am avut norocul sa-mi gasesc un sotz cu care, acasa, pot fi si copil, si sensibila, si spirituala, si ced ca e singurul care mi-a vazut "fetzele" astea, in rest sunt cotata ca "scorpie", "a draqu" etc( nu e o lauda si nici motiv de mandrie), si toti se mira cum convietzuieste cu mine.El zambeste enigmatic, caci ce-i al lui e pus deoparte... V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cam asa e... cam greu sa ramai "femeia floare" la ora actuala. Floare, floare, da' traim intr-un mediu competitiv si vrei-nu vrei trebe sa mai faci si altceva pe linga faptul ca-ti fluturi dantelele in stinga si-n dreapta. Mie personal mi-ar place sa imi dezvolt strict latura asta insipiratoare de poetzi - da' barbatului nu, nici copilului presupun. Daca as sta veshnic intr-o pozitie studiata, pe canapea, cu evantaiul la nas shi fluturind din gene, s-ar duce pe campii ambii - si tin mai mult la ei decit la ideea ca-s o fiintza diafana shi romantica. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Acum, depinde ce-si doresc si barbatii, si despre ce barbati e vorba...Mie mi-ar place f. mult sa fiu in viatza numai femeia-copil, femeia-spirituala, numai ca, trebuind sa-mi platesc chiria apoi ratele, a trebuit sa devin si femeia-barbat, ca altfel, imi "mancau oile tzepii" daca intelegeti ce vreau sa spun...In conditiile in care primul meu sef a afirmat in plen ca femeii ii sta bine numai "gravida, la cratitza si cu picioarele desfacute" a trebuit sa ma imbarbatez rapid...asa de mult incat colegii mei( toti barbati, in afara de secretara, care se "imbarbatase" si ea) sa-mi spuna apoi ca-s "baiat de gashka". Eu am avut norocul sa-mi gasesc un sotz cu care, acasa, pot fi si copil, si sensibila, si spirituala, si ced ca e singurul care mi-a vazut "fetzele" astea, in rest sunt cotata ca "scorpie", "a draqu" etc( nu e o lauda si nici motiv de mandrie), si toti se mira cum convietzuieste cu mine.El zambeste enigmatic, caci ce-i al lui e pus deoparte...
super raspuns [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"faptul ca-ti fluturi dantelele in stinga si-n dreapta.... sta veshnic intr-o pozitie studiata, pe canapea, cu evantaiul la nas shi fluturind din gene " - nu cred ca asta descrie FEMEIA pura despre care se vorbeste in citat , ci o altfel de femeie .... Victoria ,[flo] , ai dreptate ! "o noua femeie, cu un comportament confectionat, cu o atitudine masculina "- cred ca se refera la unele femei care au o atitudinea mai masculina , de ex. : spun vorbe nu prea frumoase la volan ,ba , mai fac si unele gesturi , sar la bataie cu o posibila rivala s.a....... Mi s-a intamplat sa vad femei fumand cot la cot cu barbatii pe marginea strazii , intr-o excursie ,cand autocarul a facut o pauza . Nu vreau sa supar pe nimeni , dar cred ca voi primi destule rosii (vestite de altfel pe DC ) suficiente pentru a-mi deschide o afacere cu .... bulion !Poate gasesc si cativa forumisti sa ma ajute la stransul rosiilor ![:D][:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma iertati... Imaginea femeii prezentata de Alex e neverosimila. Stiti primul gand care mi-a venit in minte citind? Ca unii barbati asta ar prefera sa fim noi, femeile: o aparitie diafana, seducatoare, rara. Mai ales rara [:D] Ma deranjeaza foarte tare opiniile emise de barbatii conservatori ca se duce de rapa societatea domle pe motiv ca femeile s-a dezlipit de cratita. Si aud ca faptul ca muncim si aspiram la niste fonctii se cheama ca ne-am masculinizat. Ete nah. Si scuze Coltofeanu dar... care e problema ca fumau femeile acelea o tigare? Nu pricep la ce te referi?? J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Ca unii barbati asta ar prefera sa fim noi, femeile: o aparitie diafana, seducatoare, rara. Mai ales rara " - cred ca vor mai multe astfel de femei , eu asa am inteles.[:)] Zic si eu.... Nu era nicio problema ca acele femei fumau , nu am nimic impotriva , numai ca ....pe marginea strazii ? Dar, poate gresesc pentru ca eu nu am fumat niciodata si nu inteleg ... Scuze ! Numai ca mie mi s-a parut un pic nepotrivita ipostaza respectiva pentru o femeie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...