Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

"Unii barbati", nu toti. Macar stiu ca nu m-as potrivi cu un poet sau vreun pictor. Nu de alta, da' eu una chiar nu mai sunt femeia ce falfaie din evantai, cum a zis Elise. Ileana, ziceai ca nu are nimeni de castigat din transformarea asta a noastra? O Doamne, eu una chiar nu mi-as fi dorit sa traiesc in Evul Mediu si chiar imi exercit cu mandrie dreptul la vot. Si crede-ma si barbatii au evoluat in sensul asta. Putini sunt cei ce viseaza la femeia supusa, la craticioara ei. Sau in fine, din ce in ce mai putini... Dar aparitie rara eu zic ca sunt. Mai ales ca 8 ore de serviciu faciliteaza chestia asta. Si nici nu injur la volan. Nici la bataie nu sar. Si inca mai cred ca ratiunea e legata de putere, dominare...cand ei simt ca o pierd...Poate ca e o atitudine normala, ca fiecare din noi cand am pierde ceva. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dar cine a spus de Evul Mediu ? [bang] Nici eu nu as fii dorit sa traiesc pe vremea aceea ... numai diafane erau femeile ... fara dr.stomatolog , medici ginecologi si fara a avea posibilitatea de a fi informate ... daca aveau despre ce. Banuiesc ca nici barbatii nu erau mai "breji " ... ce sa mai spun de preferinte lor . Asa ca eu sunt ffff fericita ca societatea a evoluat. Prin absurd ,cum ar fi fost sa convietuieasca femeile din Evul Mediu cu barbatii din secolul nostru, in cazul in care ei isi doreau o femeie supusa si la cratita ? Sau viceversa ? Am imaginatie bogata...trebuie sa recunosc ![:D][:D][:D] Acum , vorbind serios , incerc sa ma adaptez de la o zi la alta ( transformarile societatii sunt rapide )si in mare masura reusesc sa tin pasul , cu toate ca am unele principii despre viata la care mi se pare o prostie sa renunt. Si eu lucrez 8 ore pe zi , sunt mama a doi copii destul de marisori , sunt sotie si ma impart intre toate acestea fara sa ma plang , chiar cu daruire.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana [flo][flo][flo] Si mie imi place foarte mult citatul ! Dar , din pacate , in zilele noastre , unele femei isi iau prea in serios rolul de barbat , fie din nevoie , fie ca asa isi doresc pentru a parea mai puternice si stapane pe ele . Si cred ca o parte din vina o au si unii barbati pentru ca lasa tot greu pe umerii firavi si delicati ai FEMEII ! Si dupa aceea se plang cu FAMEIA nu mai este suava , sensibila s.a.m.d. si incep sa caute o alta cu asemenea calitati .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coltofeanu! [flo][flo] Da, din pacate pentru unii, din fericire pentru altii...si tot asa Da' uite, culmea, nu intotdeauna ei cauta in alta parte inocenta, fragilitatea, whatever, dar poate ca si femeia mai spune stop joc unei relatii (ceea ce cu femeia diafana nu prea se intampla, nu-i asa?!) Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa va spun un caz (al cumnatului meu-fratele sotului):el face piata.el calca.el duce copilul la gradinita,el spala,el face curat in casa bineinteles ca el aduce bani in casa si ar mai fii multe.cumnata mea se uita toata ziua la tv sau doarme ,cica este bolnava.nu mai spun cum il jigneste si cum se comporta cu copilul?nu este fictiune ,e realitate,deci? calinv
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu 3 cupluri in care el aduce si banu' in casa, si gateste, etc, si ea e "diafana".Multi ii judeca, insa ei se inteleg si sunt fericiti asa, asta e genul de femeie care le place, si gata.Una e asa de diafana ca nu-si deschide singura borcanele, nu taie carne/paine, etc, ca "are maini fragile" si el se topeste tot de iubire.Altii vor femei puternice( caci exista si barbati "diafani"), care sa-i sustina, impinga de la spate, sa le dirijeza casa si viatza...Pana la urma e chestie de compatibilitate V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Coltofeanu! [flo][flo] Da, din pacate pentru unii, din fericire pentru altii...si tot asa Da' uite, culmea, nu intotdeauna ei cauta in alta parte inocenta, fragilitatea, whatever, dar poate ca si femeia mai spune stop joc unei relatii (ceea ce cu femeia diafana nu prea se intampla, nu-i asa?!) Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Tocmai , depinde de la femeie la femeie si de la barbat la barbat . Depinde de fiecare ce cauta , de aceea ,cred ca se vorbeste de sufletul pereche.[flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie subiectul asta imi miroase tare mult a razboi. In primul rind dintre femei si barbati (unul inutil as zice dar barbatii au alta opinie) si unul intre femei...care mai de care sa-si arate superioritatea fata de alta femeie. Am fost acum vreo 2 saptamini intr-o mini excursie de o zi organizata de scoala celui mic al meu. Deci toti copilasii insotiti ori de o mamica, ori o bunica, ori un tatic. Singur mamicile erau in majoritate. Am surprins o conversatie intre 2 mamici. Prima mamica se plingea de sotul ei: "Cind vine acasa, primul lucru aprinde televizorul, nu-l baga in seama pe copil, nu-l intreaba de lectii, vrea mincarea imediat, nici pantofii nu si-i pune la loc, nu stiu ce sa ma fac ca totusi am si eu nevoie de ajutor, m-am saturat sa le fac eu pe toate"...mamica #2, o aproba cu avint. Din vorba in vorba, au ajuns la alt subiect...un botez. La botezul respectiv era vorba de un cuplu cu un bebelas proaspat. Mamica #1 era extrem de scandalizata ca taticul bebelasului (fratele sotului lenesh) a schimbat copilul, l-a leganat, l-a pus la culcare, i-a dat de mincare in timp ce sotia se relaxa. Pina la urma, mamica #1 l-a impins pe sotzul din dotare sa puna la punct situatia: "Pai fratele tau e barbat sau mamaliga???????" Aici ajungem. Ne dam in cap una alteia. Cam asa si subiectul asta. Anamaria mama la Nick (9)& Alex (6)
I used to be indecisive, but now I'm not sure.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ocebine - nu cred ca e vorba de superioritate, vorbim si noi pe-aici, chiar daca mai avem pareri diferite din cand in cand. Oricum, eu pe Coltofeanu o iubesc [:D] si-mi place mult de ea, imi pare rau daca s-a inteles altceva Dar ai dreptate, sa lasam subiectul sa se stinga linistit [:D] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...