Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

quote:
Initial creeata de vandal
Si exemplificati raspunsul...o sa postez si opinia mea putin mai incolo...ca acu sint cam strins cu usa....
De vreo femeie rea? [:D] Auu, viataaaa! Te folosisi de trucul cu piatra: arunca una in apa, face valuri. Ia sa vedem cati sar in apa? Pe ce te bazezi sa te intrebi daca suntem in societate matriarhala? Doar pe faptul ca femeile au decis ca au dreptul si obligatia sa fie stapane pe propriile vieti, pe propriile dorinte si emotii? _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea! [url="http://images.nafura.it/home/show.asp?IdImg=8812"]Annais[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

NU. Si iti argumentez. Sunt o femeie puternica, nu sunt prea sensibila si/sau sclifosita, si am acasa un sotz minunat cu care impart treburile gospodariei. Insa la servici m-am lovit de tot ce inseamna hartuire (atata vreme cat nu am avut martori sau dovezi nu am putut-o dovedi desi stia toata lumea), eventual as fi iscat un scandal din care tot eu as fi iesit "sifonata".Iar cand, cu rezultate egale, s-a pus problema sa fie trimis careva dintre noi la un assignment afara, au fost trimisi numai barbati... Iar azi dimineatza in tramvai, o tanara , saraca, ii facea scandal unuia ca o pipaie, si nimeni nu a sarit sa o apere...Sa vad eu ziua aia cand s-o vaita vreunul ca il pipaie femeile si el moare de scarba... A, si inca ceva - si multe cazuri vazute si aici, pe forum.Daca un barbat inseala sau e violent, cica " e in natura lui", ca " e barbat", iar daca o femeie inseala ( de violentza nici nu se pune problema)sau ar dori sa insele, e privita ca o curva...deci? In concluzie, eu nu ma simt discriminata, dar a trebuit de multe ori sa muncesc mult mai mult ca sa dovedesc ca pot face cel putin tot atat cat un barbat( pana si colegii mei barbati au admis ca, cu exceptia posibilitatii de a face pipi pe roata, am tot atatea perechi de stiti voi ce ca si ei[hot])[:D] In eventualitatea unui putin probabil matriarhat, sunt convinsa ca ar fi mai putina violentza( razboaie, jafuri, ucideri)... de curiozitate, are cineva statistici cu raportul intre sexe la autorii crimelor, jafurilor, talhariilor de tot felul? Puteti sa-i spuneti intrebare feminista, dar raspunsul ar fi cat se poate de revelator... V PS Vandal, astept sa iesi din stransoare si sa ne comunici argumentele tale... V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar societate matriarhala in ansamblu nu se poate spune, zic eu. si nici patriarhala si in nici un fel. Exista, insa, in mod clar domenii si situatii in care unii sau altii domina pe drept sau pe nedrept. Cred ca ceea ce ii face pe multi barbati sa simta ca societatea se indreapta spre matriarhat (sau ma exact spre dominatia femeii, ca matriarhat inseamna dominatia mamei in societate) este faptul ca lupta pentru egalitatea in drepturi a femeilor cu barbatii capata uneori aspecte aberante, chiar comice si nu este intotdeauna dublata si de acceptarea egalitatii in indatoriri. Cele care exagereaza in felul asta (la nivel individual sau organizat) ar trebui sa isi aduca aminte ca suntem biologic diferiti si inevitabil barbatii sunt superiori in unele aspecte si femeile sunt superioare in altele. Asa incat exagerarile nu le fac decat sa arate caraghios. Si daca vor continua mult asa cred ca nu e departe ziua cand vor apare organizatiile de lupta a barbatilor pentru egalitatea in drepturi cu femeile. My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Victoria
NU. Si iti argumentez. Sunt o femeie puternica, nu sunt prea sensibila si/sau sclifosita, si am acasa un sotz minunat cu care impart treburile gospodariei. Insa la servici m-am lovit de tot ce inseamna hartuire (atata vreme cat nu am avut martori sau dovezi nu am putut-o dovedi desi stia toata lumea), eventual as fi iscat un scandal din care tot eu as fi iesit "sifonata".Iar cand, cu rezultate egale, s-a pus problema sa fie trimis careva dintre noi la un assignment afara, au fost trimisi numai barbati... Iar azi dimineatza in tramvai, o tanara , saraca, ii facea scandal unuia ca o pipaie, si nimeni nu a sarit sa o apere...Sa vad eu ziua aia cand s-o vaita vreunul ca il pipaie femeile si el moare de scarba... A, si inca ceva - si multe cazuri vazute si aici, pe forum.Daca un barbat inseala sau e violent, cica " e in natura lui", ca " e barbat", iar daca o femeie inseala ( de violentza nici nu se pune problema)sau ar dori sa insele, e privita ca o curva...deci? In concluzie, eu nu ma simt discriminata, dar a trebuit de multe ori sa muncesc mult mai mult ca sa dovedesc ca pot face cel putin tot atat cat un barbat( pana si colegii mei barbati au admis ca, cu exceptia posibilitatii de a face pipi pe roata, am tot atatea perechi de stiti voi ce ca si ei[hot])[:D] In eventualitatea unui putin probabil matriarhat, sunt convinsa ca ar fi mai putina violentza( razboaie, jafuri, ucideri)... de curiozitate, are cineva statistici cu raportul intre sexe la autorii crimelor, jafurilor, talhariilor de tot felul? Puteti sa-i spuneti intrebare feminista, dar raspunsul ar fi cat se poate de revelator... V PS Vandal, astept sa iesi din stransoare si sa ne comunici argumentele tale... V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
mai, cred ca puteai gasi exemple mai bune, ca unele din cele expuse nu tin. In primul rand ca atunci cand face ceva un barbat e un porc insensibil care gandeste cu slitzul etcetcetc, cand o femeie face ceva e nefericita. Asta e regula pe forum si nu cea care ai spus-o tu. Si e normal, atat timp cat este un forum copios dominat de femei. Obiectivismul e pasare rara, cu totii avem doza noastra de partinire. Apoi faza cu violentza tine pur de biologie. Barbatul e plin de testosteron. Trebuia sa fie asa pentru ca sa fie un bun vanator si aparator. Pana la urma asta era treaba lui, sa vaneze, sa se bata si sa "prinda" cat mai multe femei. Ca astazi li se cer alte calitati... asta e, a mai fost o discutie pe tema asta, nu mai reiau. De ce nu ceri o statistica despre numarul de otraviri si pruncucideri? ia sa vezi, cine iese pe locul intai? Astfel de comparatii sunt partinice, barbatii si femeile SUNT construiti diferit si au partile lor mai bune si mai rele decat sexul opus. My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by magnolia
As da si eu mana cu Andries , daca ma primeste alaturi...[:D]* Chiar , cine se ocupa de copii , mancare si curatenie la voi in casa? La mine , una , sigur nu s-a instaurat matriarhatul[q]Cand toate aceste mici " amanunte" se vor schimba , ( [bibe],[bonjovi][copil],[papica][spala]) , iar eu ma voi duce , dupa serviciu , la [berica][greutati][;)] si apoi [ttv], inseamna ca am ajuns in alta viata si sunt vreo amazoana , ceva...Noroc ca la serviciu nu stau la fel de rau la acest capitol - desi sunt sigura ca barbatii sunt mai bine platiti.
Sigur ca te primesc [:D] macar nu ne facem iluzii!! eu acasa am femeie la curatenie o data pe saptamana (e drept nu am barbat la curatenie), in rest ma ajuta sotul daca poate, daca nu poate fac si eu ce apuc si cu asta basta. Dar eu nu ma refeream la facut curat de exemplu ci la luat decizii, decizii care incep cu mobila din casa (ce mi-au auzit urechile pentru un dulapior in bucatarie la fosta garsoniera..[:D]) si se termina cu "unde mergem in concediu". Iar la birou nici sa nu mai pomenim, mi-a placut de Victoria, dar la mine nu se aplica, tot "baietii buni" dau linia strategica, iar doamnele managerite sau directoare fac activitatea de suport si operatiuni. Si evident discutam de alti bani si la unii si la altele. Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Andries , ai raspuns singura la ceea ce am intrebat eu. Asta ar insemna o schimbare( sau matriarhat), daca: "femeia la curatenie" ar fi un barbat , " bona" la copil , -la fel , si Jamie Oliver ar veni la 2 zile( nu-s pretentioasa[:D]) , sa-mi gateasca!* Multumesc ca ma primesti in clubul tau , cu ocazia asta mi-ai deschis si mie ochii cum stau treburile la serviciu : asa e , 2 sefi , unul barbat si celalalt-femeie , (in cazul meu) ; cu relatiile cu publicul , comunicare , alea, alea , se ocupa sefa, iar cu deciziile[bang][bang][bang]- NA!-CA M-AM ENERVAT DEJA!* Iar la capitolul bani , mai mult ca sigur ca situatia este la fel de nedreapta. Imi vine sa ma apuc de sporturi violente , ( ca , deh , daca n-am destul testosteron , macar de adrenalina sa am parte...)[box]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vandal, chiar astepti un rapuns sincer la intrebarea asta? Sau e doar asa, de valuri? [:D] Citi dintre sefii de stat sint femei? Cite femei sint ministri? Si citi barbati? Nu ma refer la o anumita tara... ci global. Cite femei sint top level in marile corporatii - si citi barbati? Ca sa iti faci o cariera, deci impicit sa accezi la o functie de conducere si sa ai putere, trebuie sa investesti aproape 100% din timpul tau, indiferent de capacitate. Ca sa cresti un prunc, tot asa: aproape 100% din timpul tau, indiferent de capacitate. Si citi copii sint crescuti de tata - alaptati, etc? Ca sa arati bine - sau macar la standarde - intr-o lume in care aspectul conteaza inclusiv in afaceri, trebuie sa investesti si in asta f. mult timp. Nu numai ca nu sintem intr-o societate matriarhala, dar nici nu putem fi - eu as vrea macar sa ieshim din stadiul in care un barbat din trei se enerveaza ca l-ai depashit pe sosea. Ce tupeu, sa porti fusta si sa conduci sportiv.... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vandal, societatea matriarhala era in comuna primitiva. Asa ca bucura-te de viata inainte ca "monstrilor cu fuste" sa le vina cine stie ce idei asupritoare cu radacini in epoci apuse. [:D] Mai stii?!? Daca nu reusim sa ne atingem scopurile cu capul punem mana pe [neand] _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea! [url="http://images.nafura.it/home/show.asp?IdImg=8812"]Annais[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ymcar mai, cred ca puteai gasi exemple mai bune, ca unele din cele expuse nu tin. In primul rand ca atunci cand face ceva un barbat e un porc insensibil care gandeste cu slitzul etcetcetc, cand o femeie face ceva e nefericita. Asta e regula pe forum si nu cea care ai spus-o tu. Ia vezi, e un subiect chiar pe forum unde o femeie e tentata sa insele, si nu a primit feed-backuri pozitive, de genul" da-i bataie, traieste-ti viatza, ca e scurta.." Si e normal, atat timp cat este un forum copios dominat de femei. Obiectivismul e pasare rara, cu totii avem doza noastra de partinire. ...corect, ia intrati voi pe site-ul "yuppy" si vedeti acolo cum scrie ca, daca partenera nu executa sex oral, musai sa-i dai papucii, oricat de mult ai iubi-o... Apoi faza cu violentza tine pur de biologie. Barbatul e plin de testosteron. Trebuia sa fie asa pentru ca sa fie un bun vanator si aparator. Pana la urma asta era treaba lui, sa vaneze, sa se bata si sa "prinda" cat mai multe femei. Ca astazi li se cer alte calitati... asta e, a mai fost o discutie pe tema asta, nu mai reiau. Uite ca eu mai mult de lasitatea lor m-am lovit, nu de testosteron...pipaitul in lift, santajul la servici pt. ca nu i-ai acceptat avansurile, etc.Astea ti se par dovada de barbatie?Intotdeauna a trebuit sa ma apar singura.De ce nu ceri o statistica despre numarul de otraviri si pruncucideri? ia sa vezi, cine iese pe locul intai? Astfel de comparatii sunt partinice, barbatii si femeile SUNT construiti diferit si au partile lor mai bune si mai rele decat sexul opus. My life stinks
Sunt de acord ca suntem construiti diferit.Nu as putea lucra undeva unde se presupune efort fizic pt. ca nu as fi in stare, si nu l-as vedea pe barbatu-meu tricotand sau tocand ceapa.Dar nu i-ar cadea "gradele" in ochii mei daca ar face-o.La noi in familie fiecare face ce-i place si ce poate, si ne intelegem de minune, fara sa ne batem capul daca e treaba "de barbat" sau "de femeie" Observi ca ma refer numai la capacitatile fizice, ca la cele intelectuale daca zic ceva, mai rau deschid prilej de cearta. Vezi, si tu justifici violentza ca "are testosteron", asa e el construit, saracu', nu se poate lupta cu natura.Da' eu cum pot sa ma lupt si cu PMS'u, si cu pacostea lunara( Doamne fereste sa le invoc ca scuza, ca am incurcat-o, eventual obtin ranjete batjocoritoare) si sa-mi fac treaba si acasa si la servici? V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...