Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

Mai fetelor hai sa numai dam cu rosii in vandal,ymcar,alex.... si sa punem osul la treaba sa le schimbam parerea.Adevarul ca de multe ori si noi femeile suntem educate in sensul ca ne vom casatori si noi vom fi cu menajul si copii si sotii nostri ca niste adevarati"capi"de familie cu ratele la banca si intretinerea(asta am cam observat in jurul meu ca la mine in familie mama a crescut 2 fete singurica asa ca am avut un exemplu f bun).M-am casatorit cu sotul meu fiind studenta iar el salariat platit destul de bine.El ajungea foarte tarziu acasa dupa o zi istovitoare de munca si eu care ma intorceam pe partea cealalta cand el pleca la munca era normal sa ma ocup de menaj, gatit si altele.Dupa 3 ani, timp in care mi-am terminat si eu studiile am hotarat sa ne deschidem o afacere(ca sa-i dau apa la moara lui vandal :niste magazine cu imbracaminte exclusiv de femei ...ca de se cauta[;)]).Si asa dragele mele s-au schimbat lucrurile la 180 de grade.Eu ma ocup acum de aprovizionare (ca doar n-o sa aleaga el modelele de bikini de dama),la inceput si de desfacere(la fel nu putea el sa ajute damele la cabina cand probau bikini mai sus mentionati[:)])si una peste alta ma ocup si de evidenta contabila ca doar ptr asta am facut facultatea.AAAA am uitat si de personalul angajat tot eu ca-s numai femei!!!Deoarece trebuia sa facem multe drumuri in tara dupa marfa sotul meu nu s-a mai putut duce la servici si deci el se ocupa cu transportul(strict condus masina).Ei si acum ghici cine baga aspiratorul, sterge praful si ascunde hainele insirate prin casa.Ati ghicit ...sotul!!!Si am avut atatea pe cap ca nici nu ne-am dat seama cand s-au inversat rolurile.Si sa vedeti ce ma iubeste si ma respecta...ceva de speriat[:D] ca de ,acum ne merge mult mai bine decat atunci cand doar el avea servici.Copii inca nu avem deci nu va pot spune cine ii ingrijeste:asta o sa vedem cand o fi sa vina.In concluzie,ca deja m-am intins ca raia,respectul se castiga (asta am invatam eu din propriile-mi experiente).Si am mai invatat ceva:sotiorii nostri mult iubiti nu ne apreciaza ptr calitatile noastre de gospodine ci ,in special,daca participam in mod substantial la bunastarea familiei.Eu cred ca prima data,noi femeile trebuie sa ne castigam independenta financiara,sa ne castigam increderea in fortele proprii,sa ne iubim si ne respectam prima data noi ptr ceea ce suntem si ce realizam si astfel lucrurile vor lua un curs pozitiv.Bineinteles ca tr sa fim puternice si sa stim sa ne facem respectate iar daca intr-un final vedem ca ne luptam cu morile de vant sa avem taria de a iesi dintr-o situatie de acest gen.Ca daca putem sa ne intretinem singure nu vad de ce sa stam umilite si abuzate.Asta e umila mea parere:nu conteaza daca esti barbat sau femeie important e sa ai incredere in tine si vei reusi!!! dya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai ca m-am amuzat copios... par example in Europa occidentala anumite studii facute pentru a evidentia de ce a scazut natalitatea incrimineaza faptul ca tot mai multe femei au acces la studii superioare, joburi si cariera, evident corporatiile le angajeaza pentru ca sunt bune de munca (prosti or fi sa nu profite??) si dornice de cariera, avansare si independenta financiara, una din consecinte fiind aceea ca majoritatea amana momentul casatoriei si al primului copil pana dupa varsta de 30 de ani cand cu greu mai fac un singur copil. Ce parere aveti? numai matriarhat nu se poate numi asta, in conditiile in care trebuie sa te sfortezi sa-ti faci loc in societate cat mai repede, cat esti tanara si arata bine fusta aia pe tine, cat poti sa "prestezi" zile si nopti la rand fara multa odihna...ca de la 40 de ani incolo...daca deja nu ai o cariera si experienta ai pus-o, nu te mai baga multa lume in seama. Deci ... Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la punctul 1 din argumentele lui vandal, eu cred ca tine de cultura noastra latina, la noi barbatii au "voie " sa insele, isi dovedesc virilitatea, potenta, bla, bla, bla ... pe cand daca esti inselat inseamna ca ori esti vai de capul tau la pat, ori esti papagal, fraier si mai stiu eu cum. Care presedinte francez (ca-mi scapa acum) a castigat alegerile in ciuda faptului ca opozitia i-a demascat "afacerile amoroase" in speranta ca o sa-i scada popularitatea? Aiurea, mai multe voturi pentru el...comparativ cu Bill Clinton care a fost pus la zid de o tara-ntreaga pentru relatia cu Monica. Sa nu mai vorbim de-al nostru si de Elenutza... Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AYLLA
,respectul se castiga (asta am invatam eu din propriile-mi experiente).Si am mai invatat ceva:sotiorii nostri mult iubiti nu ne apreciaza ptr calitatile noastre de gospodine ci ,in special,daca participam in mod substantial la bunastarea familiei.Eu cred ca prima data,noi femeile trebuie sa ne castigam independenta financiara,sa ne castigam increderea in fortele proprii,sa ne iubim si ne respectam prima data noi ptr ceea ce suntem si ce realizam si astfel lucrurile vor lua un curs pozitiv.Bineinteles ca tr sa fim puternice si sa stim sa ne facem respectate iar daca intr-un final vedem ca ne luptam cu morile de vant sa avem taria de a iesi dintr-o situatie de acest gen.Ca daca putem sa ne intretinem singure nu vad de ce sa stam umilite si abuzate.Asta e umila mea parere:nu conteaza daca esti barbat sau femeie important e sa ai incredere in tine si vei reusi!!! dya
corect! dar noi vorbim de societatea romana in general, nu de ce avem fiecare pe-acasa, deoarece oricat de puternica si respectata ai fi, nu poti trai singura, nu te poti izola, deci nu poti sa ignori ceea ce se intampla in jurul tau si sa-ti creezi tu un microclimat. tu de exemplu esti patroana bravo tie, dar oare femeile pe care le-ai angajat au conditii similare acasa? sau in societate? Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vandal
1. Nu ''gindesc'' asa. Sint pur si simplu constatari. Asta e situatia. 2. Se pare ca ori sint dinozaur, ori sint sub papuc ori sint dezabuzat.(or fi si alte posibilitati - posibil sa am un subconstient gay, din moment ce imi cumpar haine singur).
Of, vandal, imi pare rau ca ai tras concluziile astea...si omu meu isi cumpara singur hainele si nu e nici pe departe efeminat, de unde ai scos asta? Probabil unde lucrezi tu au dat in extrema cealalta, cu discriminarea pozitiva, cu care iar nu sunt de acord.Vreau ca la cerintze egale sa fie drepturi egale, atat. Nu as vrea favoruri pentru ca as fi femeie, de culoare sau lesbiana ( sau toate la un loc[:D]) Mie( lucrand in RO la o multinationala americana) mi-a spus sefu' in persoana sa nu cumva sa raman gravida, sa nu stric sezonul de vanzari...am lucrat pentru ei 10 ani, la restructurare am plecat toti la fel, si iata-ma veterana pe forum la aspirante...asa ca, vezi, fiecare are argumente... “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vandal - eu nu te-am intrebat cate magazine pentru femei sunt in Mall - la asta ti-a raspuns altcineva mai sus - sunt mai multe pentru femei pentru ca mai mult femeile se duc la cumparaturi (ca barbatii daca nu e vorba de ulei de motor,cuie, motociclete, bormasina, si ceva bere nu sunt fan shopping - ii doare capul). Eu in schimb te-am intrebat daca te-ai uitat in cosul de cumparaturi al femeilor si cat la suta din cosul ala reprezinta lucruri personale strict pentru ea. In plus mi se pare mie sau trecutul tau si experientele tale maritale te fac sa fii subiectiv???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AYLLA
Pai ANDRIES nu e normal sa-ti faci o cariera pana la varsta de 30-40 de ani?Doar n-o sa te apuci de cariera cand astepti pensionarea?Si chiar crezi ca unui barbat trecut de 40 de ani ii este simplu sa isi gaseasca un loc de munca?Parerea mea ca ii este la fel de greu ca unei femei. dya
da, e normal sa iti faci o cariera pana la varsta de 40 de ani. ceea ce nu e normal este sa fii nevoita sa sacrifici familia si eventualul copil pentru asta. nu e normal sa fii pusa sa alegi.. ori aia ... ori ailalta. Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am spus-o cu rautate, daca asa a parut imi cer scuze si imi retrag spusele. Dar am impresia ca Vandal se raporteaza la o alta societate cea canadiana, unde poate lucrurile stau altfel - in plus imi lasa impresia ca vorbeste numai despre o femeie rasfatata si dominatoare careia ii place sa arunce banii in stele pe haine si parfumuri scumpe si care ocupa inclusiv dulapul barbatului ei, pe care fiind ocupata cu cumparaturile si coaforul il cam neglijeaza, care la servici isi da ochii peste cap in fata sefului si asa este promovata si imi aduc aminte cu tristete de postarile lui din trecut (sper sa nu-l fi confundat cumva) si de aceea spun mi se pare ca e un pic subiectiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...