Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

vandal, noi toti traim intr-o lume a barbatilor! Regulile, valorile si normele au fost introduse de ei. Este normal, ca dupa o perioada atata de lunga in care femeile au fost considerate cantitate neglijabila in avansarea societatii la nivel politic, economic si social, acestea sa isi doreasca sa fie implicate la nivel decizional in toate aspectele vietii cotidiene. Barbatii au intepretat ca femeile vor egalitate intre sexe. [batcap] Noi am cerut egalitate in oportunitati, in drepturile sociale (dreptul la vot, la munca, la educatie). Mai departe, este problema fiecaruia cat este de doatat si de capabil. Eu nu vad de ce femeia nu ar avea dreptul sa aspire la statut social, la succes? In societatea de azi valoare unui om este definita tocmai prin prisma succesului. Explicatii: - exista o lume sociala - lumea asta sociala este constituita in jurul unor valori - setul (seturile) de valori exprima o optica, o perspectiva asupra socialului, perspectiva creata in baza experientei sociale sau ca rezultat a unor interactiuni intre indivizi, grupuri sociale, natura, tot felul de alti factori - setul de valori al lumii noastre este construit in ierarhii - la varful ierarhiei stau unele valori considerate drept absolute - in jos, pe verticala, in ordine descrescatoare, valorile au o absolutate redusa...si - intrucat, de cateva mii de ani barbatii sunt cei care dau tonul in viata sociala ( e o constatare, nu o ideologie), toata constructia asta valorica este construita in baza modului barbatesc de a vedea lumea. Mai departe, stiind ca, pe cale naturala , barbatii in vecii vecilor nu vor naste, acestia au impus ca valori supreme in lumea asta, chestii pe care ei le pot face: sa se impunga intre ei ca boutii (asta s-ar chema intr-un limbaj mai accesibil lupta, razboaie si tot felul de potlogarii din astea...), sa se insele reciproc ca prostii (asta s-ar chema business), si tot asa la infinit. In acest proces, gradul de absolut al valorilor feminine a fost redus pana la peiorativ. Un sociolog francez, Pierre Bourdieu identifica elemente sexiste chiar in modul de constructie si functionare a limbajului. Adica, vreau sa spun, ca au fost utilizate toate resursele: limba, cultura, religie pentru a construi o lume bipolara: la varful ierarhiei vor sta valorile barbatesti, cele mai prestigioase, la baza ei, vor sta cele feminine, cele mai putin prestigioase... Acum, ce fac femeile emancipate din secolul 20 si 21 (cred ca si in 22 ...23.. vor face la fel)? ei bine, ele se straduie din toate puterile sa urce aceasta scara valorica, o accepta drept fireasca si se mira ca e foarte greu sau ca nu izbutesc. De ce oare? Ceva statistici publicate de biroul publicatiilor UE. Diferenta salariilor barbat-femeie in 2001 Hmmmm....Cipru : 26% diferenta. Olanda: 19% diferenta. Latvia: 16% Franta:14% Polonia:12% Cea mai mica diferenta e in Italia, unde un barbat primeste "doar" cu 6% mai mult ca o femeie. Pai tie ti se pare corect? Si apropo, fiindca traim in aceeasi tara, ar trebui sa stii mai bine decat oricine ca si in Canada diferentele salariale pentru acelasi amarat de job sunt majore intre femei si barbati. Uita-te pe Statistics Canada, te rog frumos. Sper sa te convingi singur. Ce va sperie pe voi de fapt? Fiindca subiectul de fata rezulta dintr-o teama (mai mult sau mai putin absurda) de ceva anume. Noi, femeile, ne asumam in continuare rolul de a sustine familia, avem dorinta de a continua specia, suntem devotate pentru familie, iubim frumosul, nu suportam violenta, etc. Senzatia mea este ca ceea ce va sperie pe voi, in realitate, este faptul ca aceste valori feminine se extind in societeatea de azi si, mai mult, regasiti multe din ele in voi insiva, de fapt. Astfel, egoul masculin reactioneaza ca ars pentru ca ii scade din imagine. Ce va doare pe voi este faptul ca daca inainte vreme controlul vostru era mai mare si lumea voastra nu era invadata de valori feminine ca in ziua de azi, acum acest lucru nu mai este posibil. Exista ceva, o forta, sa-i zicem, care nu va mai permite sa conduceti dupa cum vreti voi, si care, la randul ei are puterea de a controla si de a schimba mult coloritul social. Nu mai sunteti voi unici destepti, unicii culti, si asa mai departe. A aparut concurenta si din partea cui??? A acelor cantitati neglijabile care lesinau la primul fir de sange... Orgoliul, mandria, incapatanarea nu sunt ale noastre si nici nu le urmam in cariera noastra. Insa pentru a supravietui in jungla voastra, a barbatilor, trebuie sa fim mult mai puternice decat voi. Si suntem. Pentru ca pe langa munca, familie mai avem de suportat la lucru desconsiderarea masculilor din echipa, glumele voastre proaste si deochiate, sau pur si simplu indiferenta voastra. Iar acasa avem deseori parte cam de acelasi lucru, numai putin mai nuantat... ============ How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Unde lucrez sint 2categorii de angajati (ca peste tot probabil) cei care lucreaza in productie directa si cadrele. 1. Productie directa Femeile au aceleasi salarii ca si barbatii pentru acelasi post ocupat. Dar...femeile sint scuzate (consens, lege nescrisa) de la posturi prea fizice. Ca sint femei. Adica egalitatea o vrem dar numai cind ne avantajeaza. Nu? 2. Cadre Aici e negociere la angajare. Dar pot sa iti spun ca una din colegele mele are un salariu mai mare ca mine. Eu casatorit, copii, muncesc de-mi sar capacele (si la propriu si la figurat). Ea singura, orar respectat la singe, dar femeie. Acelasi tip de post reponsabilitati asemanatoare. Diferente intre femei? Este si acolo. Acelasi tip de post pentru 2 femei, una casatorita, copii,frumusica; cealalta singura, extrem de sexy, I'll even say hot mama!. Ghici cine are salariu mai mare. Inca o data, astea sint situatii existente. Eu nu fac deit sa constat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cool]anca74!!!sunt de acord dar cred ca in timpurile pe care le traim o femeie daca vrea poate sa reuseasca in "jungla barbatilor".important e sa-si doreasca cu adevarat si sa lupte(cu aceleasi arme as putea spune)ptr ceea ce isi doreste!! ANDRIES nu vreau sa te contrazic( probabil ca stii tu mai bine ce spui)dar totusi de ce trebuie sa renunti la familie si copii ptr cariera?Dupa cate stiu eu exista o lege care iti da dreptul la concediu de maternitate si la reincadrarea in munca dupa pe acelasi post si cu aceleasi conditii. dya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anca74 text to long to be quoted
Imi pare rau dar atitudinea ta efectiv e una de Noi sintem frumoase si inteligente iar voi niste porci. Chiar asa sa fie sau e niste frustrari pe undeva? Serios...Cred ca putem dezbate fara apelative de genul bouti...ca de porci m-am saturat sa fiu sincer....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si as mai avea ceva de adaugat!!!!Daca tot noi ,femeile, suntem responsabile de educatia copiilor nostri(respectiv a generatiei viitoare)haideti sa facem ceva in acest sens,sa ne invatam copii sa respecte omul in general indiferent de sex.Oricare barbat a fost candva copil si din clipa in care a deschis ochisorii a iubit mama , deci , femeia.In mare parte ,vina ca acest inocent baietel a ajuns mai tarziu un abuzator,un misogin ne papartine si noua,celor care i-am dat viata si nu am reusit sa-i insuflam adevaratele valori.Prin educatia copiilor nostri vom putea schimba lumea asa cum ne-o dorim.Avem aceasta sansa si nu ar trebui sa o irosim!!Cred ca ne-am lamentat suficient si ar fi cazul sa incepem sa si actionam(ceea ce vad ca se si intampla si ma bucura enorm)!!! dya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste selectia de personal (si pentru productia directa) mi se pare normal sa angajaeze un "barbat" de 1.90 m si 100 Kg la carat si o femeie fragila la sortat cuie (de ex). Amindoua sint munci brute, fara studii... nu neaparat echivalente dar daca X patron considera ca le va plati la fel, asta nu inseamna ca e discriminare. "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ina78
In ceea ce priveste selectia de personal (si pentru productia directa) mi se pare normal sa angajaeze un "barbat" de 1.90 m si 100 Kg la carat si o femeie fragila la sortat cuie (de ex). Amindoua sint munci brute, fara studii... nu neaparat echivalente dar daca X patron considera ca le va plati la fel, asta nu inseamna ca e discriminare. "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Eu am vorbit despre aceeasi munca, acelasi salariu. In exemplul de mai sus, ca femeie, ai cere sa ai acelasi salariu? Teoretic vorbind. Este adevarat si faptul c sint munci in care femeile exceleaza. Exemplu am avut in subordine o echipa de 25 femei, inspectori calitate. Cit am fost eu acolo nici-un barbat n-a fost capabil sa ia un post de inspector calitate. Pen'ca nu se potrivea. Si stii cum e inspoctor calitate. Salariu bun. Dar n-am auzit un nbarbat sa se dea cu capul de pereti ca e discriminat....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...