Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mancarica indiana


Recommended Posts

 

Shake de mangoid="red">

 

 

1 mango copt bine, 200 ml iaurt rece, 200 ml lapte rece, zahar dupa gust

 

Se curata bine mango-ul, se taie felii si se pune intr-un blender.Se mixeaza usor dupa care se adauga restul ingredientelor si se mixeaza din nou dau pana se obtine o bauutura fina.

 

 

 

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ellenutza, ce norocoasa esti ca ai putut sa gusti mancarea indiana la ea acasa!

Si eu sunt fan si imi place sa cred ca imi reusesc cateva feluri de mancare (pot face Chicken Tikka si niste feluri de masala-mancarici cu sos foarte bune). Din pacate e goana dupa condimente, ingredientul principal in retetele mele este un amestec de condimente numit Garam Masala. Totodata, puteti comanda condimente autentice de pe site-ul www.mirodenii.ro care este tot al celor de la restaurantul Taj.

Apropo, cum sunt mare fan si cum mancarurile indiene necesita preparare cu 24 de ore inainte (ma refer la macerarea-fezandarea carnii) nu ajung sa fac prea des, deci mananc in oras cand am o pofta nebuna. Am incercat Karishma, Haveli si tot la Taj ma intorc de fiecare data, maestrul bucatar de acolo, Kumar, este un indian simpatic care vine la masa (daca ii trimiti vorba prin ospatar) si daca il prinzi in toane bune iti da niste tips-uri interesante! Este dumnezeiasca mancarea pregatitita de el, nu e in fiecare seara la restaurant (vineri si sambata este sigur) si daca ii spuneti sa faca mancarea picanta...e moarte curata! O face ca la el acasa, adica plangi si mananci, dar e foarte bun!

 

Vad ca nu merge site-ul de mirodenii, sper sa se remedieze, de acolo poti cumpara multe ingrediente pentru retetele indiene. Alt loc unde le mai gasesc sunt Mega Image si supermarketurile arabesti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

reteta pentru paine indiana

 

nu am incercat-o niciodata caci aici sunt pline magazinele de asemenea specialitati

 

iata ingredientele

 

6 buc: 300g. faina, 1 lingura praf de copt, 1 lingurita sare, 1 ou, 100 ml lapte, 100 ml smantana sau iaurt gras, 1 lingura ulei de masline

Se amesteca faina cu praful de copt si sarea. Se adauga oul, laptele si smintina. Se framinta aluatul. Se imparte aluatul in 6 bucati care se intind cu sucitorul. Se pun pe o tava, pe hirtie pergament. Se coc in mijlocul cuptorului la 250 grade. Cind se scot se ung cu ulei de masline.

 

 

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Omleta indianaid="red">

 

Ingrediente

 

6 oua, 6 linguri ulei, o ceasca supa, 2 buc. ceapa, 2 lingurite sofran, 2 lingurite coriandru, sare, piper, 1 buc. lamiie, 3 lingurite iaurt

 

Mod de preparare

 

Se taie rosiile in cubulete mai mari si cepele in rondele apoi se pun la fiert in supa clocotita. Se adauga sare, piper, sofran, coriandru. Se lasa sa fiarba cca 10 minute, apoi se strecoara supa. Rosiile si rondelele de ceapa se vor aseza pe o omleta care a fost pregatita intre timp si tinuta la cald. In restul de supa se toarna iaurtul si sucul de lamiie. Cu acest sos se serveste omleta.

 

 

 

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

kid .. TAJ RULZZZZZZ .. e cel mai bun restaurant indian din oras .. stau si ff aproape de el .. de multe ori, comandam la telefon, mergem si luam papa bun si papam acasa ..

 

eu nu am incercat sa gatesc nimic acasa dar am vazut niste sosuri la Megaimage .. ptr tikka, jalfrezi etc .. ma bate gandul sa iau .. hmm .. vedem ..

 

si nu-ti spun ce dor mi-e de restaurantele indiene autentice .. dar nu cred ca voi mai ajunge pe acolo ..

 

[pup]

 

[gravi] 34 [fetita] EVA MARIA

AMR 6 SAPTAMANI!!id="size3">id="red">

 

BB EVA MARIA

LUCRUSOARE BEBE

POZE DE TOT FELUL

MAI E UN PIC [copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

acheid="red">,ma bucur ca iti place.Si eu il prepar destul de des,dar nu beau niciodata din el.Din pacate nu ma impac deloc cu fructele exotice aromate gen mango,papaya,fructul pasiunii,guava

am acasa si o reteta de chutney de mango - o sa o postez seara daca imi aduc aminte,musafirii mei sunt mereu incantati de gustul ei

 

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Iata si reteta promisa

 

Chutney de mangoid="red">

 

Se toaca bine un mango bine copt impreuna cu un ardei iute,dupa care se adauga usturoi pisat in functie de preferinta si sare dupa gust.Se amesteca bine toate ingredientele

Se serveste cu pui fript.

 

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna, nu vreau sa bag bete-n roate, dar la reteta cu omleta cum poti pune 2 lingurite de sofran? Pretul ar fi astronomic si eu stiam ca sofranul este sub forma de firisoare subtirele, nu iti trebuie decit maxim 2-3.

 

http://www.gourmetsleuth.com/saffron.htm

 

Anamaria

 

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...