Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mancarica indiana


Recommended Posts

noni930, multumesc pt reteta de spanac [flo]! Tocmai ma pregateam sa intreb cum se poate prepara spanacul, pt ca am mancat pe la restaurantele indiene si imi place tare mult. In rest nu pot sa il suport, dar asa cum zicea cineva mai sus, secretul consta in mirodeniile folosite.

 

mami de [bb] (4 august 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

"Chiftelute" de mazare

 

* 1 ceasca de boabe de mazare (proaspete sau congelate). Daca sint congelate, se dezgheata mai intii.

* 1 ou

* 1 ceapa maruntita

* 1 catel de usturoi

* 1 lingura de coriandru verde (cilantro) tocat

* 2 linguri de apa

* 2 linguri de ulei

* 1 ceasca de faina de naut sau faina obisnuita, dar faina de naut contribuie la gustul autentic

* 1 lingurita praf de copt

* 1 lingurita praf de curry

* 1 lingurita de sare

* 2 linguri de ulei pentru prajit

 

 

Ingredientele pina la faina se pun intr-un robot de bucatarie/blender si se fac piure. Se adauga ingredientele uscate si se mai amesteca pina se omogenizeaza.

 

Se incinge uleiul intr-o tigaie la foc mediu. Se pune aluatul in tigaie cu un polonic sau o lingura ca sa formeze "chiftelute" (in final o sa arate ca niste pancakes; se pot face pe griddle). Se rumenesc pe o parte, se intorc si cind sint gate, se scot pe o farfurie cu servetel.

 

Se servesc cu iaurt natural (gros) amestecat cu suc de lamiie si cilantro tocat.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mincarea indiana din India (adica de la mama ei ) e atit de buna ca nici nu se compara cu cea de la restaurante (din alte tari), nici macar de la cele mai bune !!

Eu nu o gatesc dar imi place sa o maninc [alcool]

 

Zicea cineva de mincare de linte? Aveti reteta ? Am mincat in India si mi-a placut mult.

Am mai mincat paneer ( un fel de brinza dulce, cubulete in diverse sosuri, de spanac, etc, e preferata mea !!)

 

-------

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si o reteta pt orez biryani , vegatarian ??

pot sa dau cautare si pe google dar as vrea ceva incercat de cineva.

mersi mult

 

-------

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...