Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce ulei folositi la prajit?


Recommended Posts

quote:Originally posted by tlaura

Si eu sunt interesata de acest subiect; despre uleiul de masline, stiam si eu ca nu e bun la prajit, acum aflu ca doar cel extra virgin.Pana la urma tot nu m-am lamurit cum stau lucrurile cu celelalte uleiuri, dar am si eu o intrebare: daca sunt 2 uleiuri de acelasi tip sa zicem porumb sau canola (din astea gasesc eu pe aici), iar unul e mai inchis la culoare si celalalt mai deschis, care e mai bun la prajeli? Sotul zice ca cel mai deschis, eu ca cel mai inchis! Se pricepe cineva?Pentru salate si eu folosesc uleiul de masline.Si care e chestia cu tabelul dat de Ramona? uleiurile cu nr. mai mare F (banuiesc ca sunt grade Faranheid), este mai bun pentru prajit?Laura, mama lui AndreiPoze


id="quote">id="quote">Imi raspunde si mie cineva la intrebari? Multumesc![pup]Laura, mama lui AndreiPoze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Laura, cu cit e mai inchis la culoare cu atit e mai putin rafinat, cu atit e mai sanatos. Pe de alta parte cu cit e mai rafinat cu atit ajunge la temperaturi mai inalte fara sa se arda.

De ex cel mai sanatos ulei se zice ca e extra-extra virgin olive oil presat la rece din masline din Italia (cele din grecia n-au componentul anticancerigen in cantitati asa de mari), care arata ca un noroi verde si miroase de te trazneste. Cu cit e mai rafinat uleiul de masline (light, sau numa olive oil), cu atit pierde din componentii benefici dar i se ridica punctul de ardere.

Mai poti face si combinatie intre 2 uleiuri unul cu punct mai mare de ardere ca cel de rapita sau porumb si unul mai bun ptr artere dar cu punct de ardere mai mic ca uleiul de masline.

 

De ex ca sa nu arzi untul (punct de ardere f mic) amesteci cu nitel ulei de masline.

Daca nu prajesti de mai multe ori in acelasi ulei si daca nu prajesti timp idelungat la foc mare, eu zic ca orice ulei e bun,

 

A

 

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

 

Camera lui Marcu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Andrada

Laura, cu cit e mai inchis la culoare cu atit e mai putin rafinat, cu atit e mai sanatos. Pe de alta parte cu cit e mai rafinat cu atit ajunge la temperaturi mai inalte fara sa se arda.De ex cel mai sanatos ulei se zice ca e extra-extra virgin olive oil presat la rece din masline din Italia (cele din grecia n-au componentul anticancerigen in cantitati asa de mari), care arata ca un noroi verde si miroase de te trazneste. Cu cit e mai rafinat uleiul de masline (light, sau numa olive oil), cu atit pierde din componentii benefici dar i se ridica punctul de ardere.De ex ca sa nu arzi untul (punct de ardere f mic) amesteci cu nitel ulei de masline.


id="quote">id="quote">Subscriu. Pentru prajit - grape seed oil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Andrada

 

Daca nu prajesti de mai multe ori in acelasi ulei si daca nu prajesti timp idelungat la foc mare, eu zic ca orice ulei e bun,

 

A

 

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

 

Camera lui Marcu


id="quote">id="quote">

 

Cam asta am inceput sa fac si eu. Pentru prajit cumpar ulei ieftin si il folosesc o singura data.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, multumesc pentru lamuriri! Stiam si eu ca cel inchis la culoare e mai nerafinat, dar nu stiam ca nu e asa de bun la parajit.

Oricum eu nu prajesc de doua ori in acelasi ulei, decat daca se intampla sa am 2 portii de cartofi prajiti. Niciodata nu am suportat sa prajesc de mai multe ori in acelasi ulei; mereu il schimb la a doua tura de chiftelute sau jnitele. Ca altceva eu nu prea prajesc.

La mine se consuma uleiul in stil mare.

Pupici si numai bine!

 

Laura, mama lui Andrei

 

Poze

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius,

 

eu am vazut ca "uleiul" ala de palmier este viscos, ca o ceara mai moale sau ca o untura mai moale;

la temperatura camerei, nici vorba sa-l poti scoate din sticla prin tehnica ccc clasica pe care o descrii tu [:D]

 

eu trebuie sa pun recipientul intr-un vas cu apa calda, ca sa se topeasca "untura" aia si sa poata sa curga din bidonelul ala de plastic ; si pe recipient scrie ca uleiul asta la o temp sub 24-25 grd C se solidifica (ma rog, ceva de genul asta)

 

sau nu vb de acelasi lucru ?! [:I]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...