Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Care este rostul nostru?


Lemoni

Recommended Posts

quote:
"persoanele cu studii superioare", aduse in discutie recent, sunt toate-toate-toate niste "persoane superioare"? oare o "persoana inferioara", prin "studii superioare", ajunge/devine indiscutabil "superioara"? in orice privintza ?
[bibe] Poate deveni superioara, in cel mai bun caz!, dpdv al cunostintelor. Dar si cu cc cunostintele astea exista o maaare capcana: sa ai putine, da' tu sa crezi ca ai multe [:D]. Cu alte cuvinte: "s-au crezut intelepti si au innebunit" [iepu] Cand eram io mica, aveam impresia ca intelectualii sunt oamenii aia cu facultate. Si nu credeam io asa, de capul meu. Cam asta e conceptia generala (mai ales a celor cu facultate :-))) Ei, acuma m-am convins: nu, intelectualii nu sunt neaparat aia cu facultate, da' facultatea poate face parte (nu obligatoriu) din recuzita unui intelectual. Daca tin eu minte bine, Hesse si-a intrerupt studiile pe la 16 ani :-) Si m-am mai convins de ceva: exista intelectuali veritabili, fara insa a fi superiori prin altceva decat printr-un eventual farmec al conversatiei.[ups] Da' m-as intreba ceva totusi. A avea studii superioare inseamna a-ti fi exersat si a-ti exersa intr-o masura mai mare sau mai mica ccc capacitatea de gandire. A avea exercitiul gandirii, poate oare sa duca, natural, la un start in a deveni superior, superior veritabil? Adica, initial, sa fie o superioritate nascuta exclusiv din rationamente sa zicem si, in final, sa duca la o schimbare a inimii? Ceva de genul mintea a convins inima? Stiu, am nevoie de miscare [:o)]. Ma duc la sala ;-))) " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu as vrea sa mai adaug un lucru: Pustiulica spune ca s-a plimbat in grupuri selecte de oameni superiori, cu studii superioare [:D], o fi asa, dar apartenenta la un astfel de grup social nu face din cineva un om la fel de superior, nu te dezvolti personal de la altii ci prin propriile tale eforturi. Rafinamentul si superioritatea nu sunt transmisibile precum varicela ci se castiga prin munca, talent si atitudine, in timp. Oricum, pustiul mai are mult de luptat pana la o astfel de titulatura. Snobismul este al celor parveniti si din pacate nu se atribuie unui personaj superior in sensul real al cuvantului. Noi sa fim sanatosi! [;)] Lili, te pup! [pup][pup][pup] Mary si Anna Maria- 08.04.2006 http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/ Poze cu Anna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BOCANILA
Cu celelalte lucruri care sunt inafara de dragoste,ne purtam ca unii care stim ce inseamna dragostea.Este greu dar...hai sa incercam si asa vor invata si ei(acolo afara am fost si noi)ce inseanmna sa iubesti[flo]
Sa sti ca sunt de acord cu tine [cheers]! ... doar ca la chestia asta, pana si asta consider ca trebuie sa fie facuta cu o masura ca sa fie buna-buna, ca trebuie tinuta dragostea cu o anumita cumpatare cunoscuta, recunoscuta si acceptata/asumata constient,rational,responsabil! Adica iata cum completez alaturi de cele re_spuse de tine:
quote:
Sa nu va impotriviti celui ce va face rau.
...da nici sa va lasati calcate/i in picioare fara nici un rost, fara alte efecte pozitive, decat unele distructive din toate punctele de vedere !
quote:
Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalt.
...pentru inca o palma, dar asta nu insemna sa te lasi unei serii de palme sau chiar de pumni si "picioare in cap" sau sa te acceptzi catalogata ca "obiect de inventar: sac de box" disponibil pentru orice bataus depravat!
quote:
Orisicui vrea sa se judece cu tine, si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
... fara ca totusi sa exagerezi cu ingaduintza si sa-ti lasi jupuita pana si pielea de pe tine!
quote:
Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
... si te opreste, ca doar n-ai sa mergi ca trenuletul in circuit la nesfarsit, dupa cine te sileste...poate si pana "te sileste" sa treci dincolo de "portile iadului"!
quote:
Celui ce-ti cere, da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute dela tine.
...daca ai din ce, daca ai plus si nu vei ramane in gol neacoperit, dar nu sa rupi de la gura copilului tau ca sa faca altcineva osanza mare pe burta din bunavointa ta!
quote:
Ati auzit ca s-a zis: Sa iubesti pe aproapele tau, si sa urasti pe vrajmasul tau.” Dar Eu va spun: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvintati pe cei ce va blesteama, faceti bine celor ce va urasc, si rugati-va pentru ceice va asupresc si va prigonesc, ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni, si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii? Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobicinuit faceti? Oare paginii nu fac la fel? Voi fiti dar desavirsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavirsit.[asia]
...si nu confunda "iubirea vrajmasilor" cu altceva, nu o socoti "de obste", ca una este "iubirea vrajmasilor", iar alta deosebita e iubirea prietenilor si iubirea rudelor si iubirea celor dragi si inca alta este dragostea de Dumnezeu! =sunt diferite si se implinesc diferit!
quote:
Cu multa dragoste....Liliana.[flo]
( [audinti] te rog sa nu exagerezi...ca incepe lumea sa vorbeasca pe urma cum caaa... [cina2] ) -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ManyHope
Superioritatea exista oricum, natural exista superioritate(si reversul ei, evident), rezulta prin comparatzie intre nivele diferite, iar orice planuri sau oricine pe un plan oarecare, este in raport de superioritate si/sau de inferioritate fatza de tot/totul/totzi/toate...raaar de tot sa fie egalitate perfecta intre doua "elemente", insa problema poate n-ar fi cu existenta superioritatii, ci de ce e ea oare asa de dureroasa sau de apasatoare sau de ofensatoare ? o fi datoria "superiorilor" si/sau a "superioarelor" sa "calce pe gatlej" persoanele "inferioare"? o fi un irezistibil intrinsec impuls al constiintzei superioritatzii? (de ce face ea asta [mariaj] maaaaaaaaaaaaai ? [q]) oare "oamenii superiori" se poarta in chipul asta "superior"-respingator ? sau mai mult persoanele "ne-superioare" se poarta(arivist) cum ar tanji sa fie si ele? [testoasa]
Parerea mea este ca nu exista superioritati si inferioritati intre oameni. Adica nici macar nu imi trece prin cap sa le pun o eticheta la fiecare: ala-i superior, ala-i inferior...., ma face sa ma gindesc la Hitler...[:D] Nu am simtit niciodata ca cineva mi-ar fi superior sau inferior, iar daca mi-a vorbit cineva de "sus" n-am numit-o superioritate ci aroganta care tine de un anumit caracter si nu de altceva. Daca tu ai bani mai multi ca altii, asta se numeste sau tine de superioritate? Crezi ca asta te pozitioneaza pe o treapta superioara? Treapta superioara raportat la ce? Numai propria vanitate te poate face sa crezi ca esti mai presus decit altul. Crezi ca daca ai citit mai multe carti ca altii, asta te poate face unic si deci, superior? Cum poti fi unic intr-o lume asa de mare ca sa devii superior altora? De-a lungul timpului, o buna parte din omenire s-a tot jucat cu antonimele: bogati-saraci, destepti-prosti, credinciosi-eretici, superiori-inferiori, rasa alba-toate celelalte rase de alta culoare decit alba [:D] etc. Toate aceste diferente dintre aceste categorii exista pt. ca cineva s-a considerat mai bun/mai sus decit celelalt, iar a fi mai bun/mai sus decit altcineva nu este un lucru rau atita timp cit nu te urci pe un tron pentru asta si scuipi seminte in capul altora.... O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, si am uitat sa mai spun, ce te face sa crezi ca perceptia ta despre asa-zisa "superioritate" a unei persoane, este exact acelasi lucru pe care il gindeste si persoana respectiva despre ea insasi? Daca tu consideri o persoana "superioara", iar ea nu se crede, a cui parerea conteaza, a ei sau a ta? O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu cred eu in superioritatea cuiva? Pt. ca in fiecare om exista plusuri si minusuri. Odata ce exista acesti doi poli opusi, e foarte putin probabil ca cineva sa poata fi numit superior cuiva pt. ca minusurile lui strica simetria a ceea se numeste superioritate. Iar minusurile unuia sint compensate de plusurile altuia si deci, nici unul dintre ei nu se poate bucura de plusurile lui pt. ca sint stricate de propriile minusuri. (ati inteles ceva? [:-)))]) Numai daca ar exista in cineva numai plusuri atunci acela poate fi considerat cu adevarat superior, dar cum nu exista perfectiune, nu exista nici superioritate. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ManyHope ps: uite ce intrebare mi-a venit si sa-mi spuneti daca are vreun rost s-o pun = oare acea superioritate obtinuta prin plesnirea tuturor persoanelor(sau a majoritatii simple!!!) ajunse in "raza de actiune a macaralei" ..."plesnire" ce duce la inevitabila indepartare/alungare a mai tuturor, pana la stadiul de-a ramane "sus" ca "stapan(a) pe gramada de ___" - o fi o chestie considerata buna/benefica tare pentru unele persoane? iar daca da, oare de ce? [B)]
pai eu as zice ca nu-i nimic benefic pentru oamenii-macara, cu atat mai putin pentru cei afactati[B)]. Mai devreme sau mai tarziu, macaralele vor resimti singuratatea la inaltimea superioritatii lor, si se vor declara "neintelese"[:D]. Nu prea avem ce sa intelegem de aici: sunt oameni care si-au facut un sport din a trage palme, iar altii din a se feri[box]. Din pacate, trebuie sa avem si macarale, ca sa avem varietate si sa nu ne plictisim. Trebuie sa ne calce si cineva in picioare, pana la urma![:-)))]
quote:
Originally posted by ManyHope insa problema poate n-ar fi cu existenta superioritatii, ci de ce e ea oare asa de dureroasa sau de apasatoare sau de ofensatoare ? o fi datoria "superiorilor" si/sau a "superioarelor" sa "calce pe gatlej" persoanele "inferioare"? o fi un irezistibil intrinsec impuls al constiintzei superioritatzii? (de ce face ea asta maaaaaaaaaaaaai ? ) oare "oamenii superiori" se poarta in chipul asta "superior"-respingator ? sau mai mult persoanele "ne-superioare" se poarta(arivist) cum ar tanji sa fie si ele? Si iak mi-o mai venita o intribarie, cie nu ma dumirescu io d-are rostu s-o pui: "persoanele cu studii superioare", aduse in discutie recent, sunt toate-toate-toate niste "persoane superioare"? oare o "persoana inferioara", prin "studii superioare", ajunge/devine indiscutabil "superioara"? in orice privintza ?
Stiu ca insist, da' revin cu ideea fixa: superioritatea fara omenie nu face doi bani! De asta as propune-o subiect de studiu la scoala: degeaba stii, daca nu stii sa fii om, ca sa spui ce ai de spus, fara sa-i calci in picioare, pe cei care stiu mai putin deact tine[alcool]. Iar studiile superioare in sine nu fac cat o ceapa degerata, daca aspirantul la superioritate trece prin ele ca rata prin apa, eu as spune ca-i timp pierdut. Nu, in nici un caz o diploma nu te face om. Mai ales in zilele noastre, cu scolile astea particulare, in care oricine se poate inscrie si mai toata lumea chiuleste. Nu mai zic sa inveti, daca ai fi prezent macar si ai asculta acolo ce are sa-ti spuna un profesor, si tot ai castiga ceva. Ma rog, eu una nu vad nici o asociatie intre superioritate si studiile superioare, poate doar una semantica[8)]. Poti fi o persoana de calitate cu/fara studii superioare. Dar probabil ca daca nu ai nimic de calitate de spus, poti spune ca ai studii superioare. [:-)))] Nu as vrea sa se inteleaga ca am ceva impotriva studiilor superioare, sunt benefice pentru cine le apreciaza si le face cu cap. Nu te fac om, dar iti deschid oportunitati. Daca iti mai dau si o calificare, devin chiar indispensabile. Dar fiecare copilandru ar trebui sa fie constient si de scoala vietii, prin care va trece fara optiune.Si daca nu invata de bunavoie bunul simt, il va invata fortat, cum numai viata te invata. http://tt.lilypie.com/t9UBp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Grace Acum sincer, io zic ca orice om are dreptul de a fi ferm in propriile convingeri si adeseori acest lucru poate fi confundat foarte usor cu o anumita "superioritate" de care poate fi acuzat si de care in realitate nu poate fi vorba, dar nu asta-i problema la subiectul de fata ci lipsa de respect pe care a avut-o Pustiulica fata de trecutul/viata si gindurile unei persoane pe care nu o cunoaste si a atacat-o nejustificat cu niste... ____, care mie mi-au demonstrat lipsa ei de maturitate in gindire. [
Superioritatea este OK, este chiar benefic sa ai in jurul tau oameni care privesc viata cu intelepciune, din oricare puncte de vedere, pt. ca vrei nu vrei iti ridica si tie nivelul. Cred ca atitudinea deranjeaza. Sunt oameni la care ramai cu gura cascata ascultand si invatatnd si nu te deranjeaza nicidecum sa observi cat de multe nu stii, ii apreciezi si vrei sa afli cat mai multe. Si sunt altii, care chiar daca au o baza, spun lucruri destepte si ar avea ce sa transmita mai departe, iti provoaca repulsie prin atitudine. Pustiulica nu se incadreaza in nici una din categorii, aici fiind vorba de imaturitate. Aspira la o superioritate, dupa parerea mea indoielnica, considerand criteriile, dar inca va mai trece timpul pana cand o va atinge chiar si pe aceea, sau o fi atins-o , mai stii??[8)] Ca nu era chiar asa dificila : "destepti si insensibili" parca graia, partea cu insensibilitatea a trecut-o cu brio!!![cool]
quote:
Originally posted by Grace Ah, si am uitat sa mai spun, ce te face sa crezi ca perceptia ta despre asa-zisa "superioritate" a unei persoane, este exact acelasi lucru pe care il gindeste si persoana respectiva despre ea insasi? Daca tu consideri o persoana "superioara", iar ea nu se crede, a cui parerea conteaza, a ei sau a ta?
Eh, asta nu-i o problema, macar sa ne complimenteze lumea, daca nu avem incredere, e problema noastra! Dar daca insistam ca suntem superiori si nimeni nu ne crede, cred ca-i mai grav![alcool][:-)))]
quote:
Originally posted by Grace De ce nu cred eu in superioritatea cuiva? Pt. ca in fiecare om exista plusuri si minusuri. Odata ce exista acesti doi poli opusi, e foarte putin probabil ca cineva sa poata fi numit superior cuiva pt. ca minusurile lui strica simetria a ceea se numeste superioritate. Iar minusurile unuia sint compensate de plusurile altuia si deci, nici unul dintre ei nu se poate bucura de plusurile lui pt. ca sint stricate de propriile minusuri. (ati inteles ceva? ) Numai daca ar exista in cineva numai plusuri atunci acela poate fi considerat cu adevarat superior, dar cum nu exista perfectiune, nu exista nici superioritate. [
Cred ca Manyhope s-a referit la superioritate relativ la ceva concret. E corect spus ca fiecare suntem un complex de plusuri si minusuri, excelam in ceva si suntem execrabili in altceva, dar daca spui "imi este superior ca ani", nu exista dubii: ai sau nu ai varsta respectiva; "imi este superior in gandire", poti sa fii bun bucatar, dar daca nu gandesti la fel de profund, degeaba, s.a.m.d. Superioritatea se masoara doar relativ la ceva. Oricum lucrurile nu sunt deloc simple sau evidente, mie imi este evident insa ca cel ca striga in gura mare ca-i superior, tocmai nu este. Mandria si prostia merg mana in mama. Cu cat esti mai iluminat cu atat esti mai modest, iar aceasta vine natural, din intelegere. http://tt.lilypie.com/t9UBp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BOCANILA
Cu celelalte lucruri care sunt inafara de dragoste,ne purtam ca unii care stim ce inseamna dragostea.Este greu dar...hai sa incercam si asa vor invata si ei(acolo afara am fost si noi)ce inseanmna sa iubesti[flo] Sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalt. Orisicui vrea sa se judece cu tine, si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa. Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua. Celui ce-ti cere, da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute dela tine. Ati auzit ca s-a zis: Sa iubesti pe aproapele tau, si sa urasti pe vrajmasul tau.” Dar Eu va spun: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvintati pe cei ce va blesteama, faceti bine celor ce va urasc, si rugati-va pentru ceice va asupresc si va prigonesc, ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni, si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii? Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobicinuit faceti? Oare paginii nu fac la fel? Voi fiti dar desavirsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavirsit.[asia] Cu multa dragoste....Liliana.[flo] http://www.ringo.com/profile/cocuta_alisor.html unde dragoste nu e,nimic nu e...
Bocanila[flo], as vrea, crede-ma ca as vrea sa pot sa fac tot ce spui tu acolo, dar mi-e teama ca in viata asta nu o sa reusesc nici macar una din multele. Chit ca ratez iluminarea in aceasta viata, dar nu ma pot lasa calcata in picioare nici in ruptul capului. Pt. ca stii de ce? M-a calcat suficient viata pana acum si m-am cam saturat. Teoretic, sunt de acord cu tine, dar practic nu fac fata. Daca ai fi spus ca ar trebui sa fim toti de omenie si sa nu ne tragem palme unii altora, as fi fost 100% de acord cu tine. Dar asa, unii cu palmele si altii cu dragostea, la mine nu e verificata! Cu mama a fost ce-a fost, pt. ca este mama si sangele apa nu se face, dar pentru altii n-as baga mana-n foc. Nu cred ca sunt chiar atat de superioara![:-)))][:-)))] Pe de alta parte, mi se pare tot o dovada de iubire sa opresti pe cineva din a-ti face rau, deoarece pana la urma isi face rau lui insusi, daca persista. Ia gandeste-te: imi trage o palma, imi trage doua, rabd, rabd pana cand ii croiesc si eu una de vede stele verzi![box][:D] Cu unii, o dovada simpla de iubire si rabdare, e suficient, pentru altii, din pacate, tot palmele functioneaza. "Fiecare dupa facultati"[hagi]. Tot in Biblie spune pe undeva ca intelept este sa faci totul cu masura. Valabil pentru mine si pentru cel ce ma ataca, nu? http://tt.lilypie.com/t9UBp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor[pup],ati scris o gramada da' si eu![alcool] Am observat ca Lemoni ne-a lasat de capul nostru si nu zice nimic legat de subiect iar noi ne tot codim sa nu sarim aria de acoperire. Eu propun sa deschidem un nou topic mai general, unde sa nu avem limitare asupra subiectelor. Ceva gen: "De toate si de suflet", sau ma rog, ceva de genul acesta... ManyHope, cand este ea in dispozitia poetica, poate sa gaseasca un titlu suficient de sugestiv si incalcit[:)] si sa continuam acolo. Xenocid am vazut ca este foarte indulgenta cu noi, daca ne-am luat si de par si nu a zis nimic, cred ca se poate si mai mult, da' poate or mai vrea si altii sa zica ceva de rost si noi batem campii...si-i oprim![neand] http://tt.lilypie.com/t9UBp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...