Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este rostul nostru?


Lemoni

Recommended Posts

quote:
Eu cred ca ma comport conform firii mele, pe considerentul ca Dumnezeu a stiut ce a facut cand ne-a facut pe noi toti. Nu cred ca ne facea asa, ca apoi sa ne spuna: vai ce erori de oameni am facut!!
Ce vrei sa spui,Billy-Billy? Daca eu maine ma enervez pe vanzatoarea care m-a pacalit la cantar si, in trecere, pocnesc batrana care cerseste in fata pietei, inseamana ca nu am nici o vina? Ar trebui sa ma mangai cu gandul ca deh, asa m-a facut pe mine Dumnezeu, mai violenta si nestapanita? " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by denizel Ce vrei sa spui,Billy-Billy? Daca eu maine ma enervez pe vanzatoarea care m-a pacalit la cantar si, in trecere, pocnesc batrana care cerseste in fata pietei, inseamana ca nu am nici o vina? Ar trebui sa ma mangai cu gandul ca deh, asa m-a facut pe mine Dumnezeu, mai violenta si nestapanita?
Aoleu, pai tu asa faci?? [wow] Nu pari asa violenta!![help] N-a spus nimeni ca nu ai nici o vina, daca saracele nu ti-au facut nimic... dar nici nu poti spune ca tu esti asa o fire omenoasa pt. ca ti-e frica de Dumnezeu. Eu as spune ca asa esti tu, Denizel. Si de asta ai si rezonat cu ideea de credinta, pt. ca tu ai un fond bun. Uita-te in jurul tau, include-o si pe pustiulica, si spune-mi daca cea ce vrea sa fie rea, o opreste cineva? Cel ce ucide, ucide fara probleme! Crezi ca Dumnezeu nu putea sa-i traga una dupa ceafa, pana sa apuce sa faca ce intentioneaza? Ba putea, dar nu asta este scopul: scopul este ca noi fiecare sa fim asa cum suntem noi, sa ne traim viata pe care o alegem si cam atat. Deci tu esti asa cum esti pt. ca asa ti-e firea. Eu spre exemplu, nu ma dau la femeile batrane de pe strada[B)], cum faci tu...[mariaj] le dau un ban si le ajut. Dar fara sa ma gandesc ca ma vede Dumnezeu...le dau pt. ca ma gandesc ca le-ar trebui si pt. ca mi-e mila de ele. Vrei sa spui ca pana sa-ti spuna preotul la biserica sa fii buna, tu nu erai? Te-ai luptat cu tine sa te sensibilizezi? N-as crede. http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel
Grace, tu stii ca eu sunt de acord cu tine (cam tot timpu' [:D]), da' de data asta, nu-s :-) Convingerea mea este ca exista superioritati si inferioritati intre oameni. Desigur, superioritatile nu tin de ierarhizarile frecvente: rasa, posesiuni materiale, varsta, studii, aspect fizic, distanta dintre ochi :-)), samd. Dupa parerea mea, ceea ce deosebeste superiorii de inferiori [:D] este valoarea pusa la lucru. Cu toate ca orice om are o valoare intrinseca de netagaduit, sunt o multime cei care nu lasa valoarea sa iasa la iveala si, nu numai ca nu o lasa, dar sunt distrugatorii propriei valori si sunt singurii vinovati de a fi devenit inferiori :-). Nu vreau sa spun ca unii sunt superiori altora sau ca unii sunt absolut superiori (pentru ca, asa cum ai spus, simetria superioritatii este stirbita de mai multe sau mai putine minusuri, vezi Bill Gates [:-)))]), ci doar ca unii sunt valorosi, iar altii nu [^]. " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Asa este, unele pesoane sint cu adevarat deosebite fata de altele, dar totusi, mintea mea refuza sa caracterizeze si sa imparta oamenii in superiori sau inferiori, indiferent de considerent, n-as putea si nici n-as vrea sa fac asa ceva vreodata. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ Billy-Billy
quote:
Aoleu, pai tu asa faci?? Nu pari asa violenta!!
[:D]
quote:
N-a spus nimeni ca nu ai nici o vina, daca saracele nu ti-au facut nimic...
Ba da, au vina: vanzatoarea m-a furat la cantar (isi merita cu prisosinta plasa cu 3 kile de mere in cap :-)) , iar batrana mirosea urat si mi-a produs un disconfort atunci cand i-am auzit vocea plangacioasa. Sa zicem ca sunt desteapta si insensibila, da? [:D]
quote:
dar nici nu poti spune ca tu esti asa o fire omenoasa pt. ca ti-e frica de Dumnezeu.
Nu, nu sunt 'omenoasa' pentru ca mi-e frica de Dumnezeu. Cam intotdeauna am avut capacitate de empatie si dorinta de a ajuta, dar...acum...incerc sa fac chestii pe care nu le faceam (sau sa nu mai fac cc chestii pe care le faceam) dintr-un fel de teama :-) Nu teama de Dumnezeu, ci teama ca as putea sa raman fara El :-)
quote:
Si de asta ai si rezonat cu ideea de credinta, pt. ca tu ai un fond bun.
Nu stiu, nu cred ca de asta. De fapt, in eventualitatea in care chiar am un fond bun, sunt sigura ca nu de asta...
quote:
Ba putea, dar nu asta este scopul: scopul este ca noi fiecare sa fim asa cum suntem noi, sa ne traim viata pe care o alegem si cam atat.
Billy-Bilutel, eu cred ca e o diferenta intre a fi si a trai dupa cum e firea noastra si a trai asa cum alegem, adica in urma unei alegeri. Spun asta, pentru ca alegerea pe care o facem poate fi in toatala discordanta cu ceea ce suntem sau cu ceea ce am fi facut in mod natural. Ia-l pe Apostolul Pavel, de ex. Cine era Pavel inainte de Alegere? "Saul (viitorul Pavel) sufla inca amenintarea si uciderea impotriva ucenicilor Domnului. S-a dus la marele preot si i-a cerut scrisori catre sinagogile din Damasc ca, daca ii va gasi pe unii umbland pe calea credintei, atat barbati cat si femei, sa-i aduca legati la Ierusalim". Sub ochii si aprobarea lui Pavel au fost ucisi cu pietre evrei care credeau Isus Hristos. Ce diferenta intre portretul de mai sus si ce a devenit Pavel in urma alegerii pe care a facut-o :-) " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, eu cred ca poti ramane fara orice in viata asta mai putin fara Dumnezeu. Asta este vestea buna![bis] Daca tu ma poti convinge pe mine ca ai putea face lucruri mai grele decat un criminal, care pana la urma daca se caieste, va fi la fel de aproape ca oricare din noi de Dumnezeu, atunci eu te cred. Dar mi-e teama ca lucru mai rau decat a lua viata altcuiva, nu exista. Si tu nu esti aceea! Una la mana![alcool] A doua la mana[alcool], Dumnezeu ne-a dat viata si ne-a dat din esenta lui. Bocanila o numeste har, asiaticii o numesc energie, hindusii ii zic suflet, etc. Aceeasi Marie cu alta palarie. Sufletul nu ti-l ia nimeni, cel mult se intoarce tot la sursa. Pe fondul ala bun pe care-l ai, atitudinea ti se imbunatateste pt. ca evoluezi, sau imbatranesti, ia-o cum vrei...ai sa vezi ca mai incolo vei avea o rezistenta mult mai atroce la multe din ce spune pustiulica[:D] si ai sa primesti felicitari de la Bocanila![:D] Lucrurile bune si pozitive se atrag unele pe altele... apropo de fond si de credinta.[cool] Iar referitor la apostolul Pavel, nu stiu...nu am fost acolo sa vad ce i s-a intamplat, dar eu cred ca a evoluat si el in felul lui.Convins fiind de cercurile de intelectuali din acea vreme (femei si barbati), cu studii superioare...etc asa credea ca-i benefic pt. el: sa omoare in stanga si-n dreapta pe cine nu credea in aceleasi lucruri ca si el.[duel] Si-a vazut desertaciunea la un moment dat, goala-goluta si a avut o schimbare de optica.[ilp] Eu as spune ca si-a regasit adevarata esenta, s-a regasit pe sine. Isus a avut efectul acesta asupra lui. eu asta cred...eu asa imi explic lucrurile.[:I] http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BOCANILA
... Eu-l meu este totdeauna pe primul loc .
(...dar nici macar asta nu e o eroare sa sti, DACA o faci cum trebuie!)
quote:
Dar trebuie sa-l las pe EL sa-mi conduca viata si nu eu.Sa iubesc pe vrajmasul meu...daca imi cere haina sa i dau si camasa.
(Ei...nu-i chiar asa. "Ascultarea" nu-i "conducere", ci conducerea tu singuura si numai tu trebuie sa tzi-o faci, ascultand desigur de vocea ce tzi-o alegi sa-o ascultzi, de preferat fiind...cum ai spus !)
quote:
Vrei tu ca altul sa-ti fure lucrul tau? Sau sa te ocarasca, sau sa te necinsteasca, sau sa se razbune, sau sa-ti faca alt rau? Deci, daca nu vrei, nu fa nici tu la altul! Eu nu vreau ca altul sa ma vorbeasca de rau; deci nu trebuie sa-l bârfesc nici eu! Eu nu vreau ca altul sa ma dusmaneasca; deci nu trebuie sa-l dusmanesc nici eu! Eu nu vreau ca altul sa-mi fure din gradina mea sau din via mea; deci nu fur nici eu de la altul! Eu n-as vrea ca cineva pe copilul meu sa-l batjocoreasca în public; sa nu fac nici eu asa. Eu n-as vrea niciodata, când ma duc undeva sa ma treaca cineva cu vederea, ci as vrea sa-mi zica buna ziua, sa ma cinsteasca si sa-mi dea atentie; deci sa fac si eu tot asa!
(E bine tot cum ai zis, dar numai in privinta initiativei e valabil, in conditia in care tu ai fi cea care declanseaza/initiaza o actiune, insa, cand "esti actionata" cu nedreptate iar si iar si repetat din nou iarasi ...pai ai tu impresie ca-I faci LUI vreo placere sa suferi oricat si oricate si de la oricine si fara nici unu folos pentru nimeni? ...nu-i chiar asa te informez ca !)
quote:
Eu personal ma abtin de multe ori sa raspund,sa dau cu palma celui care ma loveste(cu cuvintele)intr-un cuvant vrajmasului.
(TE ROG sa nu iei ca pe "lovituri" ce-tzi completez, ca nu-s "vrajmasul" tau, nu-s eu "acela"...daca ma poti crede pe acest cuvant scris !)
quote:
Si de ce? Pentru-ca ma gandesc ca Fiul lui Dumnezeu a avut putere sa se apere atunci cand a fost scuipat, batut,rastignit....si nu a facut-o.
(DA, asa e, ATUNCI nu S-a opus, ai dreptate, dar ai citit in toata Evanghelia,nu ? ai observat cate si cate infruntari si confruntari a avut pana si EL de dus cu fel de fel de "oponentzi"? a stat oare EL sa "incaseze" doar? n-a raspuns deeee...de-au plecat "cu coada-ntre" picioare dinaintea LUI oare atatea personaje "superioare"? s-a lasat oare EL "calcat in picioare" mereu? - afara de ceasul ala cand trebuia sa bea paharul ala nenorocit?! cum ar "rezulta" cu rabdatul&suferitul oare daca am calcula statistic "Reactiile LUI"? = fa dar bine, fa-ti bine! si ia de la EL model intreg/integral, iar nu doar partial si sa-ti zici impacata "c-ai implinit tot ce trebuie implinit", ca poate sa nu fie chiar asa ! Priveste ansamblul si intregeste-te asa cum numai tu sti ca ai nevoie si simtzi tu ca-tzi lipseste tie...dar nu uita nici o clipa ca fiecare e altfel, iar ce ai tu nevoie se poate sa nu se potrivesca defel altora, ca de catre EL am fost asa ziditzi cu diferente si distinctii! deci ia seama si ce dai/inveti din ale tale si nu te supara de nu-ti sunt acceptate, ca pot fi cauze cat dse poate de obiective pentru asta !!)
quote:
Si eu pentru un simplu cuvant (ma jicnit )sa ma atat la el sau..mai rau sa-i dau in cap?Nicidecum....ma voi ruga pentru el. Haideti sa fim mai buni...cu cei de langa noi.De acasa ,de la sevici chiar si aici pe forum..pentruca face parte din viata noastra. Oare cat ne va mai rabda bunul Dumnezeu?Numai EL stie...
(pai daca ne-am "im_buna_tati" suficient, io zic ca nici EL nu mai are de ce sa trebuiasca a ne "rabda", ci incepem chiar sa-I gasim placere LUI in noi = tu chiar ai impresie ca nimeni nu poate urca si ajunge pana la o asa "superioritate"?) [quote]Many-hope....dragostea este de trei feluri..deci[flo][quote] DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA [bis] [hop] [cool] ai inteles: e de mai multe feluri si trebuie comform felului ei sa reactionam, iar nu sa tinem pe totdeauna toate de-o potriva, ca nu-s ! -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Deci, eu cred ca poti ramane fara orice in viata asta mai putin fara Dumnezeu. Asta este vestea buna![bis] Daca tu ma poti convinge pe mine ca ai putea face lucruri mai grele decat un criminal, care pana la urma daca se caieste, va fi la fel de aproape ca oricare din noi de Dumnezeu, atunci eu te cred. Dar mi-e teama ca lucru mai rau decat a lua viata altcuiva, nu exista. Si tu nu esti aceea! Una la mana![alcool]
[:)]Billy-Billy, citind mesajele tale, ma apuca asaaaa, un mare confort. Daca ar fi sa te cred pe tine si sa ma iau dupa cum ma caracterizezi tu, pai sunt deja in Cer, de mana cu Dumnezeu si fac si io din cand in cand act de prezenta pe-aici, pe pamant, probabil cu scopul de a servi de exemplu pozitiv altora :-)))) De fapt, eu nu prea stiu cum sa-ti raspund, pentru ca nu stiu in ce crezi tu. Ai tot pomenit despre Dumnezeu si ma gandesc, poate crezi in ideea aia de Dumnezeu care include pe Alah, Budha, Zeus si Huitzilopochtli. Pentru mine, Dumnezeul crestin, Alah, Budha si Huitzilopochtli nu sunt echivalenti. Cu toate ca sunt de parere ca exista unul si acelasi Dumnezeu care vegheaza peste toti, nu pot sa-L asimilez pe Dumnezeul crestin cu Budha. E ca si cum as spune ca Adevarul e relativ si, daca adevarul e relativ, atunci nimeni nu greseste niciodata, chiar si atunci cand am admite ca a gresit :-) Pot sa iau ceva bun din oricare invatatura, fara insa a pune echivalenta intre religii si invataturi. Recunosc cc credintele celorlalti, dar nu le impartasesc :-) De aceea, nu cred ca plutesc precum o frunza pe Riul Vietii (dupa care viata urmeaza o alta si o alta si o alta viata...:-), ci am un scop pentru care trebuie sa lupt cu mine insami. Iar Dumnezeul asta crestiin in care cred eu, s-a facut om si a murit pentru mine si pentru toti oamenii, nu numai pentru criminali. El Insusi a devenit victima a raului si de aceea nu pot sa-i inteleg pe cei care-L acuza de toate relele din univers (ma rog, asta face parte din alt film :-) Si tot Dumnezeul asta al meu, mi-a dat un set de indemnuri dupa care sa functionez si, in acel set, nu este numai indemnul de a nu ucide :-). In Biblie, acestea pe care eu le numesc indemnuri, sunt numite porunci. Eu nu (mai) suunt de acord cu termenul de porunci. Cu toate ca Dumnezeu este suveran, El nu ne porunceste. Doar ne indeamna sau ne sugereaza. Si nu ne pedepseste. Adica, El nu face neaparat ca fiecare rau specific sa fie un raspuns la un anume pacat specific. Pacatele duc la consecinte naspa ce se rasfrang asupra celui care le-a savarsit. Aceste consecinte sunt efecte ale anumitor fapte, nicidecum pedeapsa a lui Dumnezeu. Nu se pune problema ca Dumnezeu il pedepseste pe pacatos, ci faptul ca pacatul, fapta comisa, poate pune in miscare un intreg lant de efecte negative. Am insirat toata placinta asta [:I], ca sa arat cumva ca nu este crima singurul si cel mai de temut pacat. Crima aduce asupra criminalului efecte negative, dar la fel de negative pot fi efectele suportate de o persoana pe care o preocupa excesiv viata si realizarile altora, de ex. Este tot o neliniste, este tot o lipsa a pacii, lipsa care nu face altceva decat sa indeparteze persoana respectiva de Dumnezeu. Si da, sunt absolut convinsa ca aici, pe pamant, poti lesne ramane fara Dumnezeu [8)]. Si nu numai ca nu suntem tot timpul cu Dumnezeu, dar marea parte a timpului o petrecem fara El. Si nu este vina Lui...
quote:
Pe fondul ala bun pe care-l ai, atitudinea ti se imbunatateste pt. ca evoluezi, sau imbatranesti, ia-o cum vrei...
...dar...poate foarte bine sa nu ti se imbunatateasca :D
quote:
Lucrurile bune si pozitive se atrag unele pe altele... apropo de fond si de credinta.[cool]
Asta ar insemna ca ateii nu au un fond bun (atentie aici cum raspunzi!!! [vrajitor]) sau ca cei care au un fond 'rau' nu vor ajunge niciodata la credinta? [pup] " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
[i]Originally posted by BillyBilly[/i Eu una nu ma consider pacatoasa. Eu cred ca ma comport conform firii mele
Tot stau de cateva zile sa ma gandesc daca sa -ti spun ceva la ceea ce afirmi aici. "Daca ziceam ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi." (1 Ioan 1:8). "Nu este nici un om neprihanit, nici unul macar." (Romani 3:10). "Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:23). Noi din fire suntem pacatosi... omul tinde din fire spre Dumnezeu, Creatorul si Sustinatorul sau, socotindu-L bunul sau cel mai mare. Dar cum, prin pacatul stramosesc, firea omului a fost slabita in puterile ei, numai cu dragostea fireasca omul nu poate lucra nimic pentru mantuirea sa, caci spune Mantuitorul: "fara Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15, 5). De aceea, pentru mantuirea sa, crestinul are neaparata trebuinta de dragoste care sa lucreze cu putere de sus, adica de dragostea supra-fireasca. Toti suntem pacatosi....dar cea mai pacatoasa sunt eu. O[flo]de la mine! "VA spun ca, daca vor tacea ei,pietrele vor striga,,Luca 19;40 http://www.ringo.com/profile/cocuta_alisor.html unde dragoste nu e,nimic nu e...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BOCANILA Noi din fire suntem pacatosi... omul tinde din fire spre Dumnezeu, Creatorul si Sustinatorul sau, socotindu-L bunul sau cel mai mare. Dar cum, prin pacatul stramosesc, firea omului a fost slabita in puterile ei, numai cu dragostea fireasca omul nu poate lucra nimic pentru mantuirea sa, caci spune Mantuitorul: "fara Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15, 5). De aceea, pentru mantuirea sa, crestinul are neaparata trebuinta de dragoste care sa lucreze cu putere de sus, adica de dragostea supra-fireasca. Toti suntem pacatosi....dar cea mai pacatoasa sunt eu. O[flo]de la mine! "VA spun ca, daca vor tacea ei,pietrele vor striga,,Luca 19;40 http://www.ringo.com/profile/cocuta_alisor.html unde dragoste nu e,nimic nu e...
[:D] Daca ma intrebai de acum cateva zile, erai lamurita pana acum [:D] Deci, Bocanila, eu te-am inteles pe tine, dar se pare ca tu nu vrei sa ma intelegi pe mine.[flo] Tu imi tot dai citate din Biblia noastra crestin-otodoxa si-mi tot explici lucrurile din acest unic punct de vedere, iar eu iti tot dau de inteles ca eu cred ca adevarul este undeva la mijlocul toturor religiilor lumii. Ca este cate un pic in fiecare, ca nici una nu-l reprezinta in totalitate. Daca nu din respect pentru parerile mele, atunci din respect pentru toti oamenii pamantului, care au si ei niste credinte si traiesc de atatia ani bine merci, hai sa convenim ca nu suntem noi ortodocsii cei mai superiori si cei mai credinciosi si cei mai aproape de adevar, ca nu suntem. Daca eram, zic eu, tara noastra prospera, binecuvantata de Dumnezeu, oamenii excelau in sfintenie si bunatate, era un taram in care curgea lapte si miere, dupa cum se povesteste in Biblie ca ar fi raiul. Dar cum nu este si religia noastra nu reuseste sa ne aduca nici pe departe aproape de idee, eu cred ca ne mai scapa cate ceva. Si in aceasta idee, citind si despre altii si in ce cred ei, am ajuns la concluzia ca fiecare religie merita respectata in felul ei, dar nici una nu este cea adevarata prin esenta. A spune cu trufie ca noi suntem cei mai cei, nu ne onoreaza. Si culmea, bisericile intre ele se razboiesc exact pe aceasta idee. Nu exista o religie care sa nu spuna ca ea este cea adevarata. Niciodata nu vom cunoaste adevarata dragoste, daca nu vom putea sa ne acceptam unii pe altii cu toate parerile si religiile. "We are the world, We are the champions" suna a poezie fara sens... doar poezie. Cred ca Dumnezeu ar fi foarte fericit daca poezia s-ar apropia cat de cat de realitatea noastra. Asa inteleg eu ca ne iubeste Dumnezeu. Deci, sa-ti mai explic o treaba: eu Biblia am citit-o cand eram prin clasele IX-X de liceu. De-a lungul anilor, am freceventat diverse biserici si le-am si studiat, pt. ca pe mine cunoasterea lui Dumnezeu m-a fascinat de mic copil. Legat de biserica ortodoxa, am facut tot ce era crestineste de facut: participat la slujbe, spovedit, miruit, sfintit, studiat indeaproape tot ce s-a scris in materie, dus in pelerinaje pe la manastiri, etc. Am intalnit pe aici persoane care nici nu stiau cum suna indreptarul de spovedanie, dar erau credincioase inraite. Nu, eu tot ce am facut am facut cu seriozitate si nu se poate spune ca am crezut dar nu stiam in ce sau de ce. Multe persoane merg la biserica ortodoxa pt. ca asa au apucat: de la mama, de la bunica, asa au fost invatate, tot ceea ce stiu, stiu doar ce li s-a spus...vorbe trecute din generatie in generatie fara ca cineva sa-si dedice macar un scurt timp sa citeasca ceva despre ceea ce cred. Am incetat sa mai cred in religia ortodoxa cand am descoperit ca nu exista nici o modalitate prin care ai fi ajuns cumva la dragostea lui Dumnezeu. Teoretic te iubeste, practic esti atat de vinovat! Si toata viata nu ti-o poti spala de atat vina: te-ai nascut in pacat, esti pacatos pana in maduva oaselor, indiferent ce-ai face, si niciodata nu primesti certitudinea ca esti iertat. Da, Isus a murit pentru noi, dar nu stiu cum se face ca nimeni nu se bucura si nu se simte iubit, toata lumea este garbovita de regrete. Chiar si tu, spui cu atat liniste, ca esti cea mai pacatoasa dintre toti. Daca te duci la biserica spunand ca ai facut vreun pacat, risti sa fii dat afara, pe considerentul ca esti prea pacatos. Ma ierti, dar cum te bucuri tu de viata??? Ca bucuria si regretele nu sunt compatibile! Sau te duci periodic la o spalare de pacate prin spovedanie si toate trec ca apa? Tie ce-ti spune, cand Isus spune "Fiti fericiti !"? Este mult de vorba si nu vreau sa va scot din sarite, dar... eu nu sustin ca eu am dreptate, eu va impartasesc credintele mele. Sunt convinsa ca adevarul este undeva pe la mijlocul a toate si cam atat. Ma feresc sa cred cu fanatism in ceva...atata timp cat sunt atatia care cred in total altceva... si nu par chiar prosti. http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel
quote:
Deci, eu cred ca poti ramane fara orice in viata asta mai putin fara Dumnezeu. Asta este vestea buna![bis] Daca tu ma poti convinge pe mine ca ai putea face lucruri mai grele decat un criminal, care pana la urma daca se caieste, va fi la fel de aproape ca oricare din noi de Dumnezeu, atunci eu te cred. Dar mi-e teama ca lucru mai rau decat a lua viata altcuiva, nu exista. Si tu nu esti aceea! Una la mana![alcool]
[:)]Billy-Billy, citind mesajele tale, ma apuca asaaaa, un mare confort. Daca ar fi sa te cred pe tine si sa ma iau dupa cum ma caracterizezi tu, pai sunt deja in Cer, de mana cu Dumnezeu si fac si io din cand in cand act de prezenta pe-aici, pe pamant, probabil cu scopul de a servi de exemplu pozitiv altora :-)))) De fapt, eu nu prea stiu cum sa-ti raspund, pentru ca nu stiu in ce crezi tu. Ai tot pomenit despre Dumnezeu si ma gandesc, poate crezi in ideea aia de Dumnezeu care include pe Alah, Budha, Zeus si Huitzilopochtli. Pentru mine, Dumnezeul crestin, Alah, Budha si Huitzilopochtli nu sunt echivalenti. Cu toate ca sunt de parere ca exista unul si acelasi Dumnezeu care vegheaza peste toti, nu pot sa-L asimilez pe Dumnezeul crestin cu Budha. E ca si cum as spune ca Adevarul e relativ si, daca adevarul e relativ, atunci nimeni nu greseste niciodata, chiar si atunci cand am admite ca a gresit :-) Pot sa iau ceva bun din oricare invatatura, fara insa a pune echivalenta intre religii si invataturi. Recunosc cc credintele celorlalti, dar nu le impartasesc :-) De aceea, nu cred ca plutesc precum o frunza pe Riul Vietii (dupa care viata urmeaza o alta si o alta si o alta viata...:-), ci am un scop pentru care trebuie sa lupt cu mine insami. Iar Dumnezeul asta crestiin in care cred eu, s-a facut om si a murit pentru mine si pentru toti oamenii, nu numai pentru criminali. El Insusi a devenit victima a raului si de aceea nu pot sa-i inteleg pe cei care-L acuza de toate relele din univers (ma rog, asta face parte din alt film :-) Si tot Dumnezeul asta al meu, mi-a dat un set de indemnuri dupa care sa functionez si, in acel set, nu este numai indemnul de a nu ucide :-). In Biblie, acestea pe care eu le numesc indemnuri, sunt numite porunci. Eu nu (mai) suunt de acord cu termenul de porunci. Cu toate ca Dumnezeu este suveran, El nu ne porunceste. Doar ne indeamna sau ne sugereaza. Si nu ne pedepseste. Adica, El nu face neaparat ca fiecare rau specific sa fie un raspuns la un anume pacat specific. Pacatele duc la consecinte naspa ce se rasfrang asupra celui care le-a savarsit. Aceste consecinte sunt efecte ale anumitor fapte, nicidecum pedeapsa a lui Dumnezeu. Nu se pune problema ca Dumnezeu il pedepseste pe pacatos, ci faptul ca pacatul, fapta comisa, poate pune in miscare un intreg lant de efecte negative. Am insirat toata placinta asta [:I], ca sa arat cumva ca nu este crima singurul si cel mai de temut pacat. Crima aduce asupra criminalului efecte negative, dar la fel de negative pot fi efectele suportate de o persoana pe care o preocupa excesiv viata si realizarile altora, de ex. Este tot o neliniste, este tot o lipsa a pacii, lipsa care nu face altceva decat sa indeparteze persoana respectiva de Dumnezeu. Si da, sunt absolut convinsa ca aici, pe pamant, poti lesne ramane fara Dumnezeu [8)]. Si nu numai ca nu suntem tot timpul cu Dumnezeu, dar marea parte a timpului o petrecem fara El. Si nu este vina Lui...
quote:
Pe fondul ala bun pe care-l ai, atitudinea ti se imbunatateste pt. ca evoluezi, sau imbatranesti, ia-o cum vrei...
...dar...poate foarte bine sa nu ti se imbunatateasca :D
quote:
Lucrurile bune si pozitive se atrag unele pe altele... apropo de fond si de credinta.[cool]
Asta ar insemna ca ateii nu au un fond bun (atentie aici cum raspunzi!!! [vrajitor]) sau ca cei care au un fond 'rau' nu vor ajunge niciodata la credinta? [pup] " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Denizel, da-mi voie sa te [pup] ca sa-ti maresc doza de confort![:D] Din partea mea, n-ai decat sa te consideri cum vrei tu sa te consideri, dar sa stii ca pentru mine nu esti asa. Si cineva spunea ca noi ne putem cunoaste pe noi insine doar observand ce suntem pentru altii. Ca noi ne definim doar raportat la altii: cu unii muma, cu altii ciuma...conform unei zicale din popor![:D] Cred ca din cele raspunse lui Bocanila, te-am facut sa intelegi un pic din cele ce cred eu. In ciuda tuturor parerilor, imi doresc sa ne bucuram de viata, ca se duce vazand cu ochii! Eu am inceput sa pretuiesc bucuriile de moment, pt ca ce-i in mana nu-i minciuna si las zilei de maine grija ei. Voi avea tot timpul maine sa ma intristez...iar daca va fi sa imi traiesc viata in pacate, macar m-am simtit bine. Si ca te feresti si ca nu te feresti, se pare ca tot pacatos ramai, asa ca ce mai in sus si-n jos, avand in vedere ca nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa traiesc sau nu, cred ca sunt absolvita de orice vina pentru cele ce voi gresi. Si nu ne pedepseste. Adica, El nu face neaparat ca fiecare rau specific sa fie un raspuns la un anume pacat specific. Pacatele duc la consecinte naspa ce se rasfrang asupra celui care le-a savarsit. Aceste consecinte sunt efecte ale anumitor fapte, nicidecum pedeapsa a lui Dumnezeu. Nu se pune problema ca Dumnezeu il pedepseste pe pacatos, ci faptul ca pacatul, fapta comisa, poate pune in miscare un intreg lant de efecte negative. Da' stii ca religia ortodoxa zice ca Dumnezeu ii pedepseste pe pacatosi (si nu pari sa rezonezi cu ideea), in schimb in alte religii se recunoaste fenomenul de "cauza si efect", care se aplica pt. restul credintelor tale, alias "Bine faci, bine primesti" din vorbele noastre de zi cu zi. Deci, eu as spune ca Budda si restul nu aberau chiar atat de diferit de noi, doar partial diferit, pt. si ei tot in aceleasi legi ale universului se invartesc. Ai grija unde cele ce crezi tu ca nu se potrivesc cu religia ortodoxa sa nu cumva sa se potriveasca la alte religii de pe lumea asta si sa ajungi si tu la concluzia ca adevarul este pe la mijloc, pt. ca e maaaare erezie!!! Doamne fereste!!!!![help] Eu cred intr-un Dumnezeu al dragostei si intr-adevar cred ca binele si raul sunt relative, in functie de ceea ce vrei sa faci. Dar eu consider ca a omora pe cineva este totusi ceva grav. Mai grav decat orice altceva. Orice mai poti indrepta, dar asta nu, si ar trebui sa ai o rezistenta psihica de elefant sa poti sa traiesti cu ideea. De asta, va spun, ca va puteti astepta la orice d ela mine, dar ca voi omora pe cineva, nu![:D] http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...