Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este rostul nostru?


Lemoni

Recommended Posts

quote:
Ai grija unde cele ce crezi tu ca nu se potrivesc cu religia ortodoxa sa nu cumva sa se potriveasca la alte religii de pe lumea asta si sa ajungi si tu la concluzia ca adevarul este pe la mijloc, pt. ca e maaaare erezie!!! Doamne fereste!!!!! [help]
[:-)))] [:-)))] Vaaai, ce-am mai ras!!! Esti tare draguta, Bilutule! :-) Pai io nu sunt ortodoxa, mey! Am fost pana acum fix un an :-) As mai povesti despre asta, pe marginea celor spuse de tine(atat mie, cat si lui Bocanila), dar nu mai am timp acuma. Nadajuiesc si eu ca pana maine, 'munca' imi va fi usurata [hippi]. A, da' tu de unde stii din ce Biblie citeaza Bocanila? Pentru ca Biblia e aceeasi la toata lumea, stiam io [hop]. Bine, ortodocsii mai prefera cateodata Bibliile acelea cu termeni si exprimari arhaice, dar esenta e aceeasi. " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by denizel [:-)))] [:-)))] Vaaai, ce-am mai ras!!! Esti tare draguta, Bilutule! :-) Pai io nu sunt ortodoxa, mey! Am fost pana acum fix un an :-) As mai povesti despre asta, pe marginea celor spuse de tine(atat mie, cat si lui Bocanila), dar nu mai am timp acuma. Nadajuiesc si eu ca pana maine, 'munca' imi va fi usurata [hippi]. A, da' tu de unde stii din ce Biblie citeaza Bocanila? Pentru ca Biblia e aceeasi la toata lumea, stiam io [hop]. Bine, ortodocsii mai prefera cateodata Bibliile acelea cu termeni si exprimari arhaice, dar esenta e aceeasi. " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Da, aici ar trebui sa corectez, am batut prea mult apa-n piua cu ortodoxismul si poate ca nu era cazul. Biblia este cartea sfanta a crestinismului, intr-adevar, dar atat. Si n-ai sa gasesti un ortodox care sa-ti spuna ca Biblia lui seamana cu a altui crestin. Iti va zice imediat ca nu este la fel si iti mai zice ferm convins ca in a lui este chiar mentionata biserica ortodoxa (ceea ce nu m-ar mira, dar nu stiu sigur). In Biblia mea nu este mentionata biserica ortodoxa, apropo.[alcool] De fapt nu este mentionata nici o biserica din zilele noastre. Ma rog, asta-i alta poveste. Ce vroiam sa-ti spun eu tie este asa: daca ai fost ortodoxa si te-ai razgandit, esti pe drumul cel bun! Nu neaparat ca ai parasit religia tarii tale in care te-ai nascut!!![neand], dar pentru ca nu iei lucrurile asa cum pica, si ca ti-ai permis sa faci o alegere pentru viata ta. Poti sa continui sa alegi, pt. ca asta se cheama progres. Daca eram asa fideli ideilor traditionale nu cred ca inventam pana acum nici trotineta.[pk] http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti raspund si eu. N-ai nimerit-o nici cu Bocanila, pt ca nici ea nu este ortodoxa. Dar eu sunt ortodoxa si nici cu mine nu ai nimerit-o, pentru ca Sf. Scriptura este cam la fel, nu difera a ortodocsilor de alte editii, asta daca ele respecta modul in care a fost conceputa aceasta carte, adica fara interpretari personale. Si nici nu este vreo referire directa la vreuna dintre bisericile crestine anume, ortodoxa, catolica protestanta. In Sf. Scriptura se vorbeste despre biserica lui Hristos, care va dainui peste veacuri. Ai tu ceva cu ortodocsii, dar asta e, se mai inseala omul. Te pup. Mary si Anna Maria- 08.04.2006 http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/ Poze cu Anna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Marilena12
Hai sa-ti raspund si eu. N-ai nimerit-o nici cu Bocanila, pt ca nici ea nu este ortodoxa. Dar eu sunt ortodoxa si nici cu mine nu ai nimerit-o, pentru ca Sf. Scriptura este cam la fel, nu difera a ortodocsilor de alte editii, asta daca ele respecta modul in care a fost conceputa aceasta carte, adica fara interpretari personale. Si nici nu este vreo referire directa la vreuna dintre bisericile crestine anume, ortodoxa, catolica protestanta. In Sf. Scriptura se vorbeste despre biserica lui Hristos, care va dainui peste veacuri. Ai tu ceva cu ortodocsii, dar asta e, se mai inseala omul. Te pup. Mary si Anna Maria- 08.04.2006 http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/ Poze cu Anna
Marilena, nu am nimic cu nimeni, dar tu trebuie sa fii o ortodoxa de noua generatie, pt. ca eu m-am saturat de cate ori mi-am aratat Biblia primita de la o biserica protestanta unor ortodocsi care, dupa ce au intors-o pe toate partile cautand o cruce, au spus ca nu este la fel ca cea ortodoxa, si dupa privirea sceptica, evident nu sugerau ca doar crucea lipseste. Avand aceasta Biblie in casa nu am considerat neaparat sa-mi iau si una ortodoxa, dar la un moment dat iritata de faptul ca toata lumea argumenta impotriva Bibliei mele, am verificat-o cu Psaltirea ortodoxa pe care o am in casa. In afara de un limbaj un pic mai invechit, nu am remarcat diferente de concept. Iar cu ortodocsii n-as avea nimic daca ar mai merge si pe alte principii decat "crede si nu cerceta", care pe mine ma innebunesc. In rest, sunt de treaba, fac coliva buna...[hop] Am mai dat cumva impresia cuiva ca o tintisem pe Marilena??? [amoras] Mi-am dat seama ca am gresit referindu-ma la biserica ortodoxa in exclusivitate, o rog pe Bocanila sa nu mi-o ia in nume de rau. Cu Denizel ma inteleg eu, cumva. Dar, ideile promovate de ortodocsi si catolici nu sunt chiar atat de diferite, iar una este chiar comuna: religia mea este cea adevarata. De fapt asta am si combatut atata.[asia] Cat despre inselat, eu stiu ce sa zic: m-oi fi inselat, nu m-oi fi inselat... [huta] Dumnezeu nu mi-a transmis nici un mesaj in sensul asta, [fum] dar semenii[neand]....insista pe comunicare![B)] http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conceptia aia cu "crede si nu cerceta", nu este pentru ortodocsii care au macar o idee despre doctrina ortodoxa, ci pentru cei care merg poate la biserica doar de Pasti oamenii despre care vorbesti tu, care sunt ortodocsi doar pentru ca asa s-au nascut, etc. Eu nu am avut educatie religioasa in familie, dar am cautat sa aflu mai multe despre confesiunile la care am avut acces, cam tot ca si tine. Insa, eu m-am oprit la ortodoxie pentru ca aici am regasit eu pe Dumnezeu asa cum Il simteam in sufletul meu. Si ca sa stiu mai multe m-am apucat de studiu, invatand si despre celelalte religii in paralel. Trebuie sa-ti marturisesc ca si eu am avut la inceput tot o biblie protestanta, fara cruce, si am invatat dupa ea pentru examene la Istoria Vechiului si Noulului Testament, unde am luat note foarte bune. Daca ar fi stiut profesorul ce material didactic am avut...[:D] Ulterior am primit o biblie ortodoxa. In general am avut parte de preoti si calugari deschisi la minte, care din prea multa iubire de Dumnezeu, nu Il limiteaza la osanda si pedepse, de fapt eu nu prea am intalnit in biserica ortodoxa asemenea principii, ci Il considera a fi un Dumnezeu iubitor si milostiv, care iarta greseli cat nu putem noi toti la un loc sa facem. Eu asa imi traiesc viata, incercand sa fiu recunoscatoare si iubind pe Dumnezeu pentru fiecare gura de aer pe care o primesc si pentru fiecare raza de soare. Este adevarat ca ar trebui sa ma straduiesc mai mult, pentru ca sunt multi oameni care ma iubesc si imi ofera mult, pentru ca Dumnezeu mi-a dat practic viata de mai multe ori, si simt nevoia de a fi vrednica la randul meu sa primesc atata iubire. Si de judecat pe altii, incerc sa ma abtin, pentru ca doar Dumnezeu e in masura sa-si judece creatiile si El o face dupa legea in care a trait fiecare. Asa imi explic eu iubirea pe care Dumnezeu o daruieste fiecarei vieti in parte, fie ca se naste in religie crestina sau alte religii. Si peste ei rasare soarele zilnic. Dincolo de asta, ca nu toti Il iubim pe Hristos ca pe un om si Dumnezeu, ca nu toti o veneram pe Maica Lui ca pe o pururea fecioara, este alta discutie, astea sunt diferentele interconfesionale, la care fiecare, din religii diferite isi poate spune parerea, dar nu toti au dreptate. Si pe astea tot Bunul Dumnezeu le judeca, la timpul lor. [pup] Mary si Anna Maria- 08.04.2006 http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/ Poze cu Anna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[V] Vai Billy Billy, te-ai constituit se pare în "odioasa opozitie", vaz ca toata lumea trage-n tine si tu ripostezi de numa-numa! [blabla] ....poate o fi un rost si pentru asta [haibat] da oricum e randul meu sa te tabacesc !!! [neand]
quote:
Originally posted by BillyBilly
... si ar trebui sa ai o rezistenta psihica de elefant sa poti sa traiesti cu ideea.
Sa sti ca nu-s nici elefantii chiar asa de "rezistenti psihici" pe cat se zvoneste, ca am vazut io la teveu unii nervosi foc, (masculii mai ales) se 'nerveaza chiar si pe "farame" de oameni de sa-i farame nu alta, chiar daca nici cat un picior de-al lor macar nu atarna oamenii la cantar! adica or fi ei mari, da cu psihicuuuu... nu la ei e etalonul cel mai potrivit !!! [nervo] Acuma, ca ai tu ce ai cu ortodocsii, pot sa te inteleg si sa accept chiar pot, DAR ce ai cu elefantii ??? io asta nu inteleg!!! ei ce ti-au mai facut???...mititeii... ca io am avut unu gri de plush in copilarie si ... [q] Nu mai te lua mai de elefanti [help] pliiiz !!! N-are rost ! -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as avea citeva curiozitati legate de ce a spus Bocanila....
quote:
BOCANILA Trimise - 17/02/2007 : 22:17:00 -------------------------------------------------------------------------------- Sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalt.
Sa nu ma impotrivesc celui care imi face rau? Adica sa devin o victima din proprie vointa desi as putea sa ma apar? Oare lui D-zeu ii plac victimele, suferinta indusa in loc de vointa cuiva de a opri raul inainte de a se produce? Sa-mi intorc si obrazul celalalt? Ok.... dar de cite ori? O data as fi de acord, dar a doua oara nu, adica chiar ii plac lui D-zeu neajutoratii sau lasii? Probabil ca da, dar de ce nu exista o porunca care sa-i slaveasca si pe cei care reactioneaza la nedreptati?
quote:
Orisicui vrea sa se judece cu tine, si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
Probabil ca bunatatea este mai importanta decit propriile nevoi, dar totusi, intreb din nou, bunatatea este inaintea dreptatii? Acum logic, daca as avea o haina pe mine si cineva incearca sa mi-o ia, nu conteaza cum, eu ar trebui sa ma despoi complet ca sa satisfac nevoile altuia (care oricum actioneaza ilegal) si sa devin astfel o persoana cu acelasi nevoi cu ale individului care m-a dezbracat, adica odata creeat precedentul, eu sa pot face la fel? Sa inteleg ca ilegalitatea are prioritate fata de legalitate? O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Marilena12
Hai sa-ti raspund eu.Nu ai nimerit-o nici cu Bocanila,pt nici ea nu este ortodoxa
Multumesc Marinela[flo]draguta ca de obicei. Nu mai sunt ortodoxa de 15 ani.[asia] DACA NE MARTURISIM PACATELE, el este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire" (1 Ioan 1:9). Incredeti-va în Dumnezeu! Credeti si uitati-va numai la EL. Si atunci "nici înaltimea, nici adîncimea, nici o alta faptura, nu vor fi în stare sa ne desparta de dragostea lui Dumnezeu care este în Isus Christos, Domnul nostru" (Rom.8:39). http://www.youtube.com/watch?v=uf2lFWwM_gI&mode=related&search= http://www.ringo.com/profile/cocuta_alisor.html unde dragoste nu e,nimic nu e...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ManyHope Sa sti ca nu-s nici elefantii chiar asa de "rezistenti psihici" pe cat se zvoneste, ca am vazut io la teveu unii nervosi foc, (masculii mai ales) se 'nerveaza chiar si pe "farame" de oameni de sa-i farame nu alta, chiar daca nici cat un picior de-al lor macar nu atarna oamenii la cantar! adica or fi ei mari, da cu psihicuuuu... nu la ei e etalonul cel mai potrivit !!! [nervo] Acuma, ca ai tu ce ai cu ortodocsii, pot sa te inteleg si sa accept chiar pot, DAR ce ai cu elefantii ??? io asta nu inteleg!!! ei ce ti-au mai facut???...mititeii... ca io am avut unu gri de plush in copilarie si ... [q] Nu mai te lua mai de elefanti [help] pliiiz !!! N-are rost !
[:-)))][:-)))] Stii tu vorba aia: "daca n-ai ce face, iti gasesti", iar pe mine cand nu ma trage ata la munca, intru pe [dc] si-mi fac de treaba.[:D] Sa stii ca nu am intentionat sa-i dau de exemplu pe elefanti, vorba mea este cu "crocodili" [:-)))], dar gandindu-ma ca devin prea originala, am schimbat pe loc cu ceva clasic. Dar trebuie sa recunosc ca si eu i-am vazut pe elefanti la TV, si intr-adevar, nu am inteles de unde le-a reiesit renumele de animale calme...ca sunt foarte irascibili![toanerele] Probabil ca elefantii ca si crocodilii au rostul lor, eu nu vreau sa devin tinta irascibilitatii nimanui, cu voia mea.[copil] http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Marilena12 Dincolo de asta, ca nu toti Il iubim pe Hristos ca pe un om si Dumnezeu, ca nu toti o veneram pe Maica Lui ca pe o pururea fecioara, este alta discutie, astea sunt diferentele interconfesionale, la care fiecare, din religii diferite isi poate spune parerea, dar nu toti au dreptate. Si pe astea tot Bunul Dumnezeu le judeca, la timpul lor. [pup]
Marilena, te rog eu mult, nu mai spune asa! Chiar daca nu asta ai vrut sa spui, chiar daca ai pus la sfarsit un pupic :-), interpretarea pe care o dau eu este: numai ortodoxia detine adevarul, ceilalti (ma rog, 'nu toti') nu au dreptate si o sa vaza ei ce-or sa pateasca la judecata. Sa zicem ca am inceput sa tolerez conceptia aceasta la nivel de exprimare oficiala, dar nu o voi inghiti niciodata la nivel de exprimare individuala. Din moment ce fiecare dintre noi traieste in urma unei alegeri, e normal sa avem pareri care nu corespund cu ale celorlalti, dar cred ca ar fi binevenita putina retinere in a spune tot ce gandim (eu chiar aplic asta!) si ceva toleranta [flo]. " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...