Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este rostul nostru?


Lemoni

Recommended Posts

quote:
Originally posted by BillyBilly A fost si este o carte sfanta, care ne inspira numai ganduri inalte, in vecii vecilor, amin![popa] Aceasta este o parere. Alta parere? Toata lumea crede la fel?[8)]
Billy-Billy, cu toata simpatia pe care ti-o port [:)], n-am sa dau curs unei astfel de discutii cu tine sau cu altcineva. Adica, as participa la o discutie despre Biblie dar, pur si simplu, modul in care ai initiat-o, nu imi da acest indemn [iepu]. Recunosc si aprob cu ambele maini si cu multiple balanganeli ale capului ca, Biblia a fost folosita de oameni din toate timpurile pentru a servi intereselor celor mai mizerabile. Eu am pretentia ca nu sunt ca ei si am toate motivele sa cred sa asta este Cartea Sfanta, ca nimic nu se contrazice cu nimic si, daca vrei, poti sa gasesti in ea pe Dumnezeul Cel Bun. Apoi, daca tu poti sa crezi pe cei care spun ca Isus, Dumnezeu, care stia exact ce se va intampla cu Iuda dupa tradare, l-a obligat pe acesta sa Il tradeze, nu stiu ce argumente as putea sa-ti aduc pentru a lua de buna o carte, fie ea si sfanta [:)]. " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Grace
...totusi, noi oamenii, sintem muritori, nu ne cunoastem destinul dinainte si nu stim ce ne asteapta, de aceea creditul pe care ni-l acordam singuri atunci cind actionam intr-un oarecare sens este cel mai valabil. Singuri decidem si tot singuri platim pt. aceste decizii. Plata poate fi buna sau rea in functie de sufletul nostru care a ales decizia.
Corect spui, e o alegere personala si e "prin credinta, iar nu "prin stiinta" sau chiar printr-o "prestiinta"...ca am trisa mai, precis am trisa, cum la examan se triseaza: am face alegeri mai bune decat suntem noi ca persoane de bune... [pk]
quote:
Originally posted by denizel
Pai, ii zic lui ManyHope ca mi-am salvat ultimul ei mesaj [hippi]
CUM ??? [wow] ie civa di [parasuta] salvat ??? UNDE ? [marinar] Unde EEEEEEEEEEEEEEEEEEE ??? ...ca vreau si io sa salvez ceva...da sa nu fie in apa [titanic] sa trebuiasca sa inoooot [alcool]
quote:
Originally posted by BillyBilly
Mie imi trecea ieri prin cap ideea ca, saracul Isus daca ar mai veni o data in zilele noastre, eventual intr-o forma similara cu ultima aparitie publica, cred ca ar avea parte de exact acelasi tratament ca si data trecuta. Dupa cum vad ca toate religiile au o idee foarte clara despre ce spune si ce crede Dumnezeu in mai toate privintele, cum arata Dumnezeu si cum reactioneaza Dumnezeu, este posibil ca daca ar aparea un om umil, dar cu pareri ferme, total inovatoare/diferite pentru timpul respectiv, ar spune ca-i Isus sau Dumnezeu si ar mai face si cateva minuni, exista mari sanse ca nimeni (bisericile) sa nu se ridice (iarasi) la nivelul de constiinta necesar pentru a-l recunoaste pe Dumnezeu. Fariseii si atunci stiau din scrierile lor cum gandeste si cum arata Dumnezeu... si atunci stapaneau informatii si credeau ca stiu toate regulile pentru a-l recunoaste pe Dumnezeu cand apare...si totusi...nu s-a intamplat asta. Pentru ca erau prea inchistati in ideile lor. Acuma, voi ce credeti, vi se pare un scenariu plauzibil??[:I]
O da, e chiar mai mult decat "plauzibil", e "certificabil": oamenii iata-i ca "martirizeaza" pana azi nevinovati muuuuuuuuuuult mai putzin importanti decat Acela! = se pare ca "iti mai trec prin cap" si in chip pozitiv astfel de lucruri negative !!! [:-)))] (remarca: de editat termenul "sarac"! ca nu se potriveste alaturea lui de numele propriu "Isus" = Era EL pe lumea asta de numit in multe feluri, "om nevoias" eventual sau "de conditie modesta", insa "sarac"?! sau "sa-I plangi de mila"?!... nu prea, nici pe cruce macar "nu prea", ca daca operam cuvenita "substitutie", daca credem ca ce oamenii pacatosi aveau de suferit, EL a suferit in locul lor, adica de credem ca suferinta altora a purtat acolo pe crucea aia, pai e de inteles ca aceia a caror pacate le-a purtat ar fi cei "de plans","saracii", iar nu EL, Care prin chin a trecut in moarte si apoi prin Inviere S-a intors unde Locul LUI de mai inainte Este !) Cu Iuda iscarioteanul...[|)] nu te supara da jaaaaaalnic stindard ai mai inaltat ... (io am auzit o teorie, una care nu-mi pare mie neplauzibila, cum ca unele "forte oculte", ar cam conspira impotriva crestinismului, sa-l darame, ca le-ar cam sta in drum...si ar recurge la orice mijloace, inclusiv la campanii din astea de puternica sustinere si promovare a orice "descoperire" care denigreaza sau desfinteaza ceva din credintele crestine sau le combate... n-ar fi un plan asa evident pentru public, ca nu s-ar grabi "fortele" respective si nu ar avea termen de indeplinire, ci ar face asta putin cate putin, tragand sfori cu tenacitate si rabdare nesfarsita si fara sa se impiedice in costurile operatiunilor respective, fara sa tina cont de cate generatii - zeci sau sute poate - ar fi nevoie ca sa-si implineasca "ROSTUL" propus/stabilit; da, mie nu mi se pare improbabil ca peste 1000 de ani, "Biblia" oamenilor de atunci sa fie aceasta ""evanghelie dupa Iuda""... nici nu m-ar mira ca peste 1000-2000 de ani, religia crestina sa nu fie cu nimic mai reprezentativa in umanitate decat era "secta nazireilor" cu circa 2000 de ani in urma...pentru ca oamenii sunt capabili de ooooorice ! [soc] ) -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ManyHope
quote:
Originally posted by denizel
Pai, ii zic lui ManyHope ca mi-am salvat ultimul ei mesaj [hippi]
CUM ??? [wow] ie civa di [parasuta] salvat ??? UNDE ? [marinar] Unde EEEEEEEEEEEEEEEEEEE ??? ...ca vreau si io sa salvez ceva...da sa nu fie in apa [titanic] sa trebuiasca sa inoooot [alcool]
[url="http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Divers/nono.gif"]Ahaaaaa![/url] Deci, nu ma crezi... Ba uite ca l-am salvat la favorites si inca i-am mai pus si un titlu dragut, na!! :-)) " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor[flo], hai ca m-am lamurit! Ar trebui sa schimbam cursul discutiei, pt. ca evident nu va este confortabila si probabil ca duce si la tensiuni nedorite. Am sa testez terenul minat altadata [alcool]. Manyhope[flo], nu am incercat sa ridic nici un stindard pt. Iuda, incercam sa-i explic lui Denizel ca adevarul in cazul lui Iuda ar putea fi si un pic altfel...ar putea, atata timp cat se mai vehiculeaza si alt gen de informatii despre asta. Posibil sa da, posibil sa ba... Mare semn de intrebare...sunt convinsa ca indiferent daca stim noi tot sau nu, lucrurile s-au intamplat cu un rost, asa cum s-au intamplat. Dar din spirit de omenie, fara sa-l prejudiciem cu nimic pe Isus si sa modificam in vreun fel povestea prinderii lui Isus, am putea sa ne gandim ca totusi Iuda ar fi putut sa fie si el la fel de bun/cinstit ca si ceilalti, pt. ca la o adica, pe Isus putea sa-l demaste oricine, nu neaparat unul dintre ucenici. Uitandu-ma prin cele 4 evanghelii (Matei, Marcu, Luca si Ioan) am vazut ca referitor la prinderea lui Isus, nu sunt 2 povestiri la fel. In Matei, Isus il indeamna pe Iuda, spunandu-i: "Prietene, ce ai venit sa faci, fa!", in Marcu, Isus nu zice nimic, in Luca, Isus spune: "Iudo, cu o sarutare vinzi tu pe Fiul omului?" iar Ioan, povesteste clar ca nu a fost nevoie ca Iuda sa-L sarute, pt. ca El s-a predat inainte ca fariseii sa aiba vreo pretentie fata de El. Intr-adevar in toate, Iuda a condus gloata cu faclii si arme spre locul unde se ruga Isus. Si dupa cum s-a dus Isus in Ghetsimani sa se roage: "Doamne, cu voia Ta inlatura paharul acesta de la Mine", evident ca stia tot... nu era cazul sa-l surprinda talharia omeneasca. In orice caz, de ce a fost Iuda, si nu altcineva, nu stiu daca este chiar atat de important/esential de stiut. Pana la urma nu Iuda l-a omorat... Dar ideea ajuta in promovarea ideii de pacat, de nimicnicie omeneasca, de om iesit cu totul din iubirea lui Dumnezeu s.a.m.d. ManyHope[pup], pai nu vorbiram noi mai devreme ca Il gasim pe Dumnezeu in toate partile si in tot din viata noastra?? Chiar crezi tu ca daca s-ar desfiinta crestinismul, sa zicem, am ramane noi fara Dumnezeu?? Cine-L cauta, Il gaseste! N-am mai auzit ideea asta cu desfiintarea crestinismului, dar probabil ca daca asa va fi sa fie, si noi nu putem face nimic sa oprim treaba asta, chiar nu avem cum sa ne luptam cu inevitabilul.[8)] Daca peste noi maine da un cutremur cutremurator (Doamne Fereste!!!!) si ne regasim cu totii la cativa metri sub pamant, ce am putut face?? Probabil ca mai aveam de salvat niste suflete pt. Domnul, sau mai aveam de lucrat la inaltarea noastra in viata asta, da' daca s-a intamplat, n-ai ce-i face! Eu una nu sunt legata atat de mult de ideea de crestinism, cat de credinta, si cred ca orice forma de cautare a lui Dumnezeu care scoate ce-i mai bun din noi, este la fel de buna. "Nu te uita la pom, uita-te la roade" http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! In legatura cu Iuda, eu cred ca era nevoie de el. In sensul ca si ceea ce a facut Iuda era un test si un cerc al amaraciunii pe care Hristos a trebuit sa treaca. Tradat si vandut de unul pe care si-l alesese apostol, de cineva in care (uman si la scara vorbind) a avut incredere...e o durere in plus, un pacat in plus, pe care a fost nevoie sa-l ia... Si da, daca ar veni Iisus acum din nou printre oameni, nu stiu daca l-am rastigni din nou. Cred ca lumea s-a obisnuit atat de mult cu asa-numitul paranormal si toate asociate incat nici n-ar mai sesiza miracolul si Dumnezeirea. Poate ca lumea L-ar considera doar un alt mistic, doar un alt oracol, un fel de Urania evoluata, si cel mult L-ar studia si I-ar testa bioenergia si magnetismul corporal si puterile astrale si mai stiu eu ce alte trasnai. Dar ca Dumnezeu nu L-am recunoaste... Elena [gravi]30+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laina
...Si da, daca ar veni Iisus acum din nou printre oameni, nu stiu daca l-am rastigni din nou. Cred ca lumea s-a obisnuit atat de mult cu asa-numitul paranormal si toate asociate incat nici n-ar mai sesiza miracolul si Dumnezeirea. Poate ca lumea L-ar considera doar un alt mistic, doar un alt oracol, un fel de Urania evoluata, si cel mult L-ar studia si I-ar testa bioenergia si magnetismul corporal si puterile astrale si mai stiu eu ce alte trasnai. Dar ca Dumnezeu nu L-am recunoaste...
...adeca ar face cu el cam acelasi lucru k acu' 2000 de ani, da' in kinuri mai mari- un animal de laborator moare mult mai incet decat unu' pus pe cruce... de fapt, kiar au fost catziva de-a lungu' a 2000 de ani, care-or pretins ca sunt Iisus si au sfarsit kilaritzi de societate- arsi pe rug, dekapitatzi, la ospiciu sau, k ultimu' caz de la americani, atacatzi-armat de FBI si kilaritzi toata comunitatea- barbatzi, batrani, femei, copii... a verificat dreacu' de sunt sau nu ce pretind, cam cat or verificat si israelitzii ce-i cu Hristos! (apai, de fapt, cum naiba sa verifici daca cineva e Fiul sau doar un paranormal? [bruta] ) "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laina
Buna fetele! Si da, daca ar veni Iisus acum din nou printre oameni, nu stiu daca l-am rastigni din nou. Cred ca lumea s-a obisnuit atat de mult cu asa-numitul paranormal si toate asociate incat nici n-ar mai sesiza miracolul si Dumnezeirea. Poate ca lumea L-ar considera doar un alt mistic, doar un alt oracol, un fel de Urania evoluata, si cel mult L-ar studia si I-ar testa bioenergia si magnetismul corporal si puterile astrale si mai stiu eu ce alte trasnai. Dar ca Dumnezeu nu L-am recunoaste... Elena [gravi]30+
Buna, Laina! [flo] Mi-a placut tare mult descrierea asta a modului in care s-ar comporta unii oameni la o eventuala venire a lui Isus:-) Si eu cred ca s-ar gasi unii care sa-i testeze bioenergia [:D], precum si alte constante devenite universale :-)) Dar...daca ma gandesc la 'statutul' celor care in trecut L-au rastignit pe Isus, nu pot sa nu fiu convinsa ca isoria s-ar repeta. Masuratorii de astazi ai bioenergiei :-), in marea lor majoritate, sunt oameni pasnici, visatori chiar si, asaaa, un fel de liber-cugetatori si da, in prezenta lor, nu ar fi Isus in pericol. Da' ce te faci cu cc crestinii, cu cei care, la fel ca fariseii de altadata, cunosc Scripturile si raspund cu "sta scris"? Astia cred eu ca ar fi primii care ar striga 'rastigniti-L!'
quote:
Originally posted by ham a verificat dreacu' de sunt sau nu ce pretind, cam cat or verificat si israelitzii ce-i cu Hristos! (apai, de fapt, cum naiba sa verifici daca cineva e Fiul sau doar un paranormal? [bruta] )
Un fel de gluma f. neagra si f. amara: pai au verficat...omorandu-i! :-( De inviat, a inviat numai Unul!... " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si stiti ce ma intreb eu amar? oare noi L-am recunoaste? sau L-am lua drept un alt mistic?.... Sa-l cititi daca aveti timp si rabdare pe Dostoievski...este in Fratii Karamazov un capitol care se numeste Legenda Marelui Inchizitor. Daca nu aveti chef sa cititi tot romanul (desi eu sunt cu desavarsire fan Dostoievski), macar capitolul ala si tot va rog sa-l cititi. E relevant. P.S. denizel, imi place la nebunie semnatura ta :)))) Elena [gravi]31 http://bd.lilypie.com/Q79Zp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel Da' ce te faci cu cc crestinii, cu cei care, la fel ca fariseii de altadata, cunosc Scripturile si raspund cu "sta scris"? Astia cred eu ca ar fi primii care ar striga 'rastigniti-L!'
Pai daca asa cum spui tu, crestinii care cred in existenta Lui si in opera Lui de mantuire L-ar rastigni din nou, apoi ce I-ar face cei de alte religii care nici macar nu cred in El sau in cuvantul Lui, ramas in Scriptura? S-ar distra doar pe seama lui, sau ce I-ar face? Si daca da, crezi ca pentru El ar fi vreo diferenta intre batjocura si moarte? Eu nu cred ca ar fi cineva vrednic sa-L vada si nu cred ca ar primi slava care I se cuvine de la vreunul dintre noi. Si daca ar fi vreunul mai vrednic, apoi el tot dintre crestini s-ar alege, cu precadere, dintre cei care cunosc Scripturile... Asa cred eu... Votati-o pe Anna "In roz", http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=15
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...