Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este rostul nostru?


Lemoni

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Marilena12
quote:
Originally posted by denizel Da' ce te faci cu cc crestinii, cu cei care, la fel ca fariseii de altadata, cunosc Scripturile si raspund cu "sta scris"? Astia cred eu ca ar fi primii care ar striga 'rastigniti-L!'
Pai daca asa cum spui tu, crestinii care cred in existenta Lui si in opera Lui de mantuire L-ar rastigni din nou, apoi ce I-ar face cei de alte religii care nici macar nu cred in El sau in cuvantul Lui, ramas in Scriptura?
Pericolul ar fi ca cei mai multi dintre crestini, nerecunoscandu-L, sa nu ia drept hula si blasfemie si crima suprema tot ceea ce ar spune El, si in cazul asta istoria s-ar repeta intocmai ca acum 2000 ani... http://bd.lilypie.com/Q79Zp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Pai daca asa cum spui tu, crestinii care cred in existenta Lui si in opera Lui de mantuire L-ar rastigni din nou, apoi ce I-ar face cei de alte religii care nici macar nu cred in El sau in cuvantul Lui, ramas in Scriptura? S-ar distra doar pe seama lui, sau ce I-ar face?
Nu stiu, nu prea imi dau seama de ce ar avea vreo importanta ce i-ar face cei care nu-L cunosc. Daca L-ar omori sau daca doar L-ar huli cei care in viata lor nu au auzit de El, este grav doar ca actiune (crima, batjocura) impotriva unei persoane. Si, daca ar fi sa luam exemplul istoriei de pana acum, sunt sanse ca cei care nu au auzit in viata lor de El, sa-L primeasca fara retineri si cu bratele deschise (vezi exemplul neamurilor). In schimb noi, crestinii, pe langa faptul ca Il rastignim zilnic, prin faptele si gandurile noastre, hai sa zicem ca nu L-am rastigni, da' urecheala zilnica tot i-am servi (probabil ca, pe multi dintre crestini, Isus i-ar dezamagi...)
quote:
Si daca da, crezi ca pentru El ar fi vreo diferenta intre batjocura si moarte?
Cum am zis, depinde cine Il omoara sau batjocoreste. El a fost omorat si batjocorit de ai Lui, de cei care Il asteptau de mii de ani si Il cunosteau din Scripturi.
quote:
Eu nu cred ca ar fi cineva vrednic sa-L vada si nu cred ca ar primi slava care I se cuvine de la vreunul dintre noi. Si daca ar fi vreunul mai vrednic, apoi el tot dintre crestini s-ar alege, cu precadere, dintre cei care cunosc Scripturile... Asa cred eu...
Nici eu nu cred ca ar fi prea multi vrednici sa-L vada. De fapt, cei vrednici sa-L vada, L-au vazut deja! Sunt cei care, uitandu-se in oglinda vad fata Lui, suprapusa peste a lor [:)]. Sunt cei in chipul carora, Isus isi recunoaste chipul Sau [:)]. Iar daca, prin tragere la sorti, ar fi adusi in fata Lui cate un exponent al fiecarei religii si al fiecarei mici comunitati de pe pamant, nu bag mana in foc cc ca alesul ar fi un crestin, chiar cunoscator al Scripturilor...asa cred eu...[:)] Laina, in ce volum/carte este Legenda Marelui Inchizitor? Imi aduc aminte ca prin ceata despre ce este vorba. Parca Marele Inchizitor a avut o discutie cu Isus dupa ce il intemnitase, dar mai mult nu retin. " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BillyBilly
Manyhope[flo], nu am incercat sa ridic nici un stindard pt. Iuda, ...
(asa o fi cum spui [dint] = doar sa sti ca "din afara" asa ai parut cu [fularst] , iar daca cumva ti-a reusit fara sa intentionezi, [8D] ...inseamna ca esti inca siiii mai talentata decat iti dai tu seama [roker] !!!)
quote:
ManyHope[pup], pai nu vorbiram noi mai devreme ca Il gasim pe Dumnezeu in toate partile si in tot din viata noastra??
(da, dar nu chiar asa: sti si tu foarte bine ca aceiasi materie si dupa aceiasi programa se preda in toate scolile de catre profesori similar calificati...si totusi mai intervine cate ceva, de sistematic dintr-o scoala ies copii mai bine pregatiti decat din alta...desi ai zice ca-s la fel si tot aia ar fi unde ti-ai da copilul la scoala... daca n-ai sti cum sta treaba si ai privi asa "de departe" peste imaginea de ansamblu = sti bine ca nu e chiar asa de "egala" situatia pretudindeni! + revelatia Hristosului a fost incomparabil superioara revelatiilor proorocilor, a slujitorilor Aceluias Dumnezeu, a celor care aceleasi invataturi le transmiteau...totusi, rezultatele lor... iata cum dupa toate invataturile venite prin prooroci si acumulate in generatii, Nicodim, un "fruntas" religios al timpului, om cu pregatire temeinica, nu I-a priceput Cuvantul despre "nasterea din nou", habar nu avea cum se face, nici nu o vedea ca posibila sa existe, era PE DIN-A-FA-RA... == in concluzie, nu in egala masura Este EL "de gasit" oriunde...din pacate...iar asta se si cunoaste efectiv azi si oricand din rezultatele pe care le au diferitele "scoli spirituale", dupa oamenii care isi iau formarea prin ele se cunoaste! adica se cunoaste ca adevarata sfintenie/desavarsire nu e de gasit pe orice margine de drum si prin oricare santz !! ca una e posibilitatea sau potentialul, iar alta este roada sau rezultatul adevarat.)
quote:
Chiar crezi tu ca daca s-ar desfiinta crestinismul, sa zicem, am ramane noi fara Dumnezeu??
(probabil n-am ramane fara poezie daca absolut toate versurile lui Eminescu si Toparceanu si ___ ar disparea de pretutindeni...ar mai ramane inca operele ne_muratoare a unui "Vaccin Fludor" sau "A. Panusescu" sau altii...dar ar fi tot aia? [cor])
quote:
Cine-L cauta, Il gaseste!
ADEVARAT . (si se adauga sa sti la "cine-L cauta, IL gaseste" si daca IL cauta din toata inima! =adica un criteriu, o conditie inca !)
quote:
... chiar nu avem cum sa ne luptam cu inevitabilul.
(...decat fiecare in sine, in dreptul sau si la randul sau, poate sa se tina pe sine, sa nu cedeze sau[indecis]sau poate sa se plece =totalul este compus din unitati individuale, iar putin de tot, oricum fiecare contribuim la un curs sau altul al istoriei noastre al omenirii...)
quote:
Eu una nu sunt legata atat de mult de ideea de crestinism, cat de credinta, si cred ca orice forma de cautare a lui Dumnezeu care scoate ce-i mai bun din noi, este la fel de buna. "Nu te uita la pom, uita-te la roade"
Aha.[foto] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel
[url="http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Divers/nono.gif"]Ahaaaaa![/url] Deci, nu ma crezi... Ba uite ca l-am salvat la favorites si inca i-am mai pus si un titlu dragut, na!! :-)) " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
[V] ba te cred pe cuvant mai , da nu ma duce [batcap] ce ar fi fost "de salvat"...mi-e si frica sa verific [cit] ce-am scris acolo...sa nu-mi descopar cine stie ce [vrajitor] "balaurie" ...de aia am zis si io [q] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))][:-)))][:-)))] Mi-a placut faza cu Fc Steaua! Oi fi talentata, mai stii??[cool] ManyHope esti tare haioasa!![bis] Mesajele tale in primul rand sunt tare distractive...nu stiu cum faci cu iconitele alea, dar le exploatezi la max...si apoi sunt foarte profunde...ca sa inteleg bine, trebuie sa citesc de 2 ori cu bagare de seama![alcool] Dupa cele studiate profund din mesajul tau[copil], reiese o mare tristete[V]. Pari a fi reflectat profund la posibilitatea disparitiei crestinismului, dar eu cred ca Dumnezeu si relatia noastra cu El nu este o chestie de loterie, astazi este maine nu este, in functie de cum vrem noi, astia cu perceptia limitata. Eu mai repede nu as crede ca dispare, ci se transforma... tu ai o optica transformata, actuala asupra lucrurilor, ei bine, trebuiesc mai multi ca tine pentru o schimbare de constiinta la nivel global. Iar schimbarea nu poate interveni pe tipare invechite. Si apoi, lasa-ne pe noi, ca suntem in stare de multe, dar tu chiar crezi ca Dumnezeu renunta la noi???? Mintea mea refuza sa gandeasca asa ceva. http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laina
Buna fetele! In legatura cu Iuda, eu cred ca era nevoie de el. In sensul ca si ceea ce a facut Iuda era un test si un cerc al amaraciunii pe care Hristos a trebuit sa treaca. Tradat si vandut de unul pe care si-l alesese apostol, de cineva in care (uman si la scara vorbind) a avut incredere...e o durere in plus, un pacat in plus, pe care a fost nevoie sa-l ia... Si da, daca ar veni Iisus acum din nou printre oameni, nu stiu daca l-am rastigni din nou. Cred ca lumea s-a obisnuit atat de mult cu asa-numitul paranormal si toate asociate incat nici n-ar mai sesiza miracolul si Dumnezeirea. Poate ca lumea L-ar considera doar un alt mistic, doar un alt oracol, un fel de Urania evoluata, si cel mult L-ar studia si I-ar testa bioenergia si magnetismul corporal si puterile astrale si mai stiu eu ce alte trasnai. Dar ca Dumnezeu nu L-am recunoaste... Elena [gravi]30+
Laina, eu cred ca Isus ar fi rugat sa-si deschida un cabinet de terapie![:-)))][:-)))][:-)))] Si mie mi-a placut Dostoievski[cool], iar pe "Fratii Karamazov" i-am citit dintr-o suflare. Nu-mi mai aduc aminte cum a fost cu inchizitorul, dar oricum mi-a mers la suflet scrierea. Trebuie sa o recitesc, ca a trecut ceva timp de atunci. http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham
quote:
Originally posted by Laina
...Si da, daca ar veni Iisus acum din nou printre oameni, nu stiu daca l-am rastigni din nou. Cred ca lumea s-a obisnuit atat de mult cu asa-numitul paranormal si toate asociate incat nici n-ar mai sesiza miracolul si Dumnezeirea. Poate ca lumea L-ar considera doar un alt mistic, doar un alt oracol, un fel de Urania evoluata, si cel mult L-ar studia si I-ar testa bioenergia si magnetismul corporal si puterile astrale si mai stiu eu ce alte trasnai. Dar ca Dumnezeu nu L-am recunoaste...
...adeca ar face cu el cam acelasi lucru k acu' 2000 de ani, da' in kinuri mai mari- un animal de laborator moare mult mai incet decat unu' pus pe cruce... de fapt, kiar au fost catziva de-a lungu' a 2000 de ani, care-or pretins ca sunt Iisus si au sfarsit kilaritzi de societate- arsi pe rug, dekapitatzi, la ospiciu sau, k ultimu' caz de la americani, atacatzi-armat de FBI si kilaritzi toata comunitatea- barbatzi, batrani, femei, copii... a verificat dreacu' de sunt sau nu ce pretind, cam cat or verificat si israelitzii ce-i cu Hristos! (apai, de fapt, cum naiba sa verifici daca cineva e Fiul sau doar un paranormal? [bruta] ) "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Ham, ce surpriza!![hia] Cum de te-ai riscat sa mai dai si pe la noi?? Ieseau scantei din subiectul asta cand am aparut eu, erai in mare voga[starwars] dupa care ai disparut! Tocmai cand venisem si eu cu ceva combustibil![recevere] http://tt.lilypie.com/Y53vp2.png Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BillyBilly Ham, ce surpriza!![hia] Cum de te-ai riscat sa mai dai si pe la noi?? Ieseau scantei din subiectul asta cand am aparut eu, erai in mare voga[starwars] dupa care ai disparut! Tocmai cand venisem si eu cu ceva combustibil![recevere]
v-am cetit zilnic, dar n-am intervenit.[:D] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...