Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este rostul nostru?


Lemoni

Recommended Posts

de ce sa nu fie instructiv? eu nu zic sa adoptam noi felul lor de a gandi, dar o problema merita privita din diverse puncte de vedere. nu stiu, mie imi place sa fac un pas in afara mea, sa vad lumea si altfel. si cineva destept spunea ca ateii, cei inversunati, sunt cu o singura treapta sub crestinul adevarat. Si eu pana acum vreo cateva luni eram ca ei... Elena 25+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by hannen
Eu cred ca ne nastem toti cu un singur scop,acelasi pt. care a fost creat "parintele" nostru al tuturor,Adam. Adica sa-L slavim pe Dumnezeu.Ca am uitat,este evident!
aidi mai, proasta parere avetzi despre Divinitate- ce naiba, nu-i om sa aibe nevoie de "aplaudaci"; Dumnezeu n-are orgolii, asta e pacat omenesc; unde scrie ca DE-ASTA a fost creat Adam?[:D] http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=2 "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca ateu... may I? Din punctul meu de vedere am fost creati sa contribuim la dezvoltarea civilizatiei, sa descoperim, sa inovam. Si sa raspandim dragoste si bucurie in jurul nostru si sa ne straduim sa nu facem pe nimeni sa sufere. Si inca ceva... daca avem copii, sa facem din ei oameni buni care sa-si aduca contributia la bunul mers al omenirii. J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

26. Si a zis Dumnezeu: "Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapâneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatzile ce se târasc pe pamânt si tot pamântul!" deci, daca e sa spunem ca ne-o creat cu-n scop, scopul declarat este SA STAPANIM PAMANTUL! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham
26. Si a zis Dumnezeu: "Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapâneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatzile ce se târasc pe pamânt si tot pamântul!" deci, daca e sa spunem ca ne-o creat cu-n scop, scopul declarat este SA STAPANIM PAMANTUL! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Asta era inaintea caderii in pacat a lui Adam si a Evei. De atunci lucrurile stau cu totul diferit. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. http://www.jnsr.be/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by J G
ca ateu... may I? Si sa raspandim dragoste si bucurie in jurul nostru si sa ne straduim sa nu facem pe nimeni sa sufere. Si inca ceva... daca avem copii, sa facem din ei oameni buni care sa-si aduca contributia la bunul mers al omenirii. J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)
Atunci te respect. Crezi in ce credem si noi, doar ca la tine nu se numeste Dumnezeu. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham deci, daca e sa spunem ca ne-o creat cu-n scop, scopul declarat este SA STAPANIM PAMANTUL!
In ciuda citatului din Biblie, eu as spune ca administram, nu stapanim. Daca ne uitam cu atentie, stapanitul este o iluzie: cand murim, nu plecam cu nimic. Administram un corp, poate o bucata de pamant si o gramada de maruntisuri. Daca am reusi sa vedem lucrurile asa, poate am fi mai putin inversunati unii pe altii. In spatele ideii de proprietate se ascunde foarte mult orgoliu: suntem proprietari pe spatiul aerian, pe luna, pe pamant, pe natura, pe copii nostrii, pe cei dragi. Probabil ca meritam![:D] Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham
quote:
Originally posted by crinuta
quote:
Originally posted by ham
26. Si a zis Dumnezeu: "Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapâneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatzile ce se târasc pe pamânt si tot pamântul!" deci, daca e sa spunem ca ne-o creat cu-n scop, scopul declarat este SA STAPANIM PAMANTUL!
Asta era inaintea caderii in pacat a lui Adam si a Evei. De atunci lucrurile stau cu totul diferit.
...dupe care Doamne-Doamne S-o molipsit de pacatu' trufiei de la Adam/Eva si ce Si-o zis- "skimbam utilitate imbecililor, nu-s buni de stapani peste tarla, ii facem "aplaudaci", ca tot M-i se da Mie la niste proslaveli si ceva statui..." interesant, dar a uitat sa povesteasca asta si in Biblie![drac] BillyBilly, nici casa nu mi-o iau pe lumea ailalta, sunt vremelnicul ei stapan... "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by J G
ca ateu... may I? Din punctul meu de vedere am fost creati sa contribuim la dezvoltarea civilizatiei, sa descoperim, sa inovam. Si sa raspandim dragoste si bucurie in jurul nostru si sa ne straduim sa nu facem pe nimeni sa sufere. Si inca ceva... daca avem copii, sa facem din ei oameni buni care sa-si aduca contributia la bunul mers al omenirii. J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)
Am fost creati de catre cine (in conceptia ta)??? Eu stiu raspunsul si cred in EL... E Dumnezeu pentru ca asa am invatat noi ca il cheama; e acea putere suprema care guverneaza tot si cea mai mica miscare! La toate subiectele despre credinta, otodoxie, penticostali... au intrat ateii si si-au spus parerea... desigur defensiva...dar aici nu intra nici unul... hmmm...rushinica! Va este teama sa ne ziceti ca de fapt credeti?![:D] Mami si [url="http://www.babiesonline.com/babies/n/nasturica"]Ioana nasturica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...