Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este rostul nostru?


Lemoni

Recommended Posts

quote:
ManyHope Posted - 30/01/2007 : 16:27:21 -------------------------------------------------------------------------------- quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by BOCANILA ...Atunci stau si ma intreb...De ce INDIFERENTA a pus stapanire pe noi?De ce ne URAM?De ce suntem egoisti?De ce nu ne acceptam unul pe celalalt si privim la studii si la bogatia materiala,iar pe cel sarac nu-l bagam in seama ? -------------------------------------------------------------------------------- [wow] Nu-i asa ca intrebarile astea ale tale sunt retorice ? Nu-i asa ca pentru tine insatzi n-au nici un rost ? Nu-i asa ca tu sti ca din pofte vinovate se nasc toate despre care 'intrebi' ? Nu-i asa ? [indecis]
Pardon? Dorinta noastra de a studia se califica la pofte vinovate? [wow] O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by BOCANILA
De ce floarea infloreste?[flo] De ce soarele apune si rasare in fiecare zi?De ce ne-am nascut si pentru ce ne-am nascut?Printre toate acestea se gaseste un element comun,si anume sentimentul acela din care am luat fiinta,care ne face viata mai frumoasa si pe care la randul nostru trebuie sa-l savuram..Ne-am nascut din iubire,[olala]din rodul unei frumoase povesti de dragoste,pentru ca apoi,la randul nostru sa oferim aceeiasi dragoste cu care am fost binecuvantati![pup]O viata presupune dragoste,dragostea presupune captarea omului in jocul mitic.Omul este fiinta rezultata din dragostea ATOTPUTERNICULUI[asia] pentru viata!Iar noi cei de rand am fost inzestrati cu acest sentiment unic din belsug...Atunci stau si ma intreb...De ce INDIFERENTA a pus stapanire pe noi?De ce ne URAM?De ce suntem egoisti?De ce nu ne acceptam unul pe celalalt si privim la studii si la bogatia materiala,iar pe cel sarac nu-l bagam in seama ? Cand vom pleca de pe lumea aceata nu vom lua nimic cui noi ,doar faptele pe care le-am facut.Doamne ai mila de noi[asia] [url="http://new.photos.yahoo.com/cocuta_alisor/album/576460762332723039#page1"]poze cu familia mea[/url] Iubiti-va unii pe altii!
Doamna mea, oamenii au cam uitat de ce infloreste floarea. In loc sa se gandeasca de unde este aceasta floare, cine a facut-o pe ea, sau pe noi toti, de ce rasare soarele, multi au ajuns sa-si raspunda: 42. Asta este indiferenta de care vorbeai. Dar omul are multe griji pe lumea asta, nu mai are timp sau stare sa se gandeasca la lucruri care nu se vad cu ochiul liber. Nu e el de vina saracul! Viata e greu de trait, ne ineaca valurile! De la mine, [flo][pup] Mary si Anna Maria- 08.04.2006 Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Grace
Pardon? Dorinta noastra de a studia se califica la pofte vinovate? [wow]
Daca ma intrebi pe mine, pot sa-tzi raspund: in ce priveste "dorinta voastra de a studia"... habar n-am( [ups] ); se poate determina, insa tot "voi" suntetzi cele mai in masura persoane s-o facetzi... iar ca in principiu vorbind, pana shi asa ceva este posibil sa sti: dupa rezultate itzi potzi da seama, ca daca "studiul vostru" duce la celelalte ce-a enumerat "BOCANILA", respectiv la "indiferentza, ura, egoism, neacceptare sau intolerantza"... tu cam cum ai califica acestea ? Multe lucruri luate separat, apar bune sau rele, insa in noi toate componentele vietzii noastre se asambleaza si interactioneaza intre ele shi nimic nu mai este doar prin sine, ci in ansamblu...iar roada arata ce fel e pomul = pomul intreg! iar nu doar floarea sau frunza numai sau exclusiv mugurul !! [zid](n-am intzeles cu "par_donul" ce-i... te-am deranjat ?) -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Marilena12 Doamna mea, oamenii au cam uitat de ce infloreste floarea. In loc sa se gandeasca de unde este aceasta floare, cine a facut-o pe ea, sau pe noi toti, de ce rasare soarele, multi au ajuns sa-si raspunda: 42.
Aici sint de acord cu tine. Evident nu 42 este raspunsul. Asta e erezie! 43 este singurul raspuns sobornicesc si apostolicesc! Marilena, nu esti catusi de putin ingrijorata ca pentru toate intrebarile puse mai sus tu ai un singur raspuns !? Alin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ManyHope
quote:
[i]Original
Nu-i asa ca intrebarile astea ale tale sunt retorice ? Nu-i asa ca pentru tine insatzi n-au nici un rost ? Nu-i asa ca tu sti ca din pofte vinovate se nasc toate despre care 'intrebi' ?
Ba da draguta mea,sa stii ca pentru mine au un foarte mare rost. De unde stii tu ca nu?Indiferenta,ura,egoismul stiu ca se nasc din pofte vinovate,da stiu,dar nu ma reprezinta si caut sa stau cat mai departe de orice pofta care nu-i este placuta Lui Dumnezeu draga mea. Cat priveste iconita care ai pus-o la urma.....uite credincios si necredincios...niciodata nu au sa se joace impreuna. Si poate pe viitor vei avea ganduri mai bune[flo] Marinela mult respect si dragoste din partea mea[pup] Dumnezeu te iubeste! [url="http://new.photos.yahoo.com/cocuta_alisor/album/576460762332723039#page1"]poze cu familia mea[/url] Iubiti-va unii pe altii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
ManyHope Posted - 30/01/2007 : 22:42:47 -------------------------------------------------------------------------------- Daca ma intrebi pe mine, pot sa-tzi raspund: in ce priveste "dorinta voastra de a studia"... habar n-am( [ups] ); se poate determina, insa tot "voi" suntetzi cele mai in masura persoane s-o facetzi... iar ca in principiu vorbind, pana shi asa ceva este posibil sa sti: dupa rezultate itzi potzi da seama, ca daca "studiul vostru" duce la celelalte ce-a enumerat "BOCANILA", respectiv la "indiferentza, ura, egoism, neacceptare sau intolerantza"... tu cam cum ai califica acestea ?
Nu cred ca studiul ne face sa fim indiferenti, egoisti, intoleranti ...samd, ci firea omului configurata de educatia parinteasca precum si cea trasata de societatea civila, iar daca sintem ceea ce sintem se intimpla tocmai datorita faptului ca "studiul" nostru (de orice natura ar fi el) nu este suficient de aprofundat astfel incit mintea noastra sa fie deschisa si libera de a distinge binele de rau, precum si de a face alegerea corecta intre cele doua.
quote:
Multe lucruri luate separat, apar bune sau rele, insa in noi toate componentele vietzii noastre se asambleaza si interactioneaza intre ele shi nimic nu mai este doar prin sine, ci in ansamblu...iar roada arata ce fel e pomul = pomul intreg! iar nu doar floarea sau frunza numai sau exclusiv mugurul !!
Cred ca un intreg este format din componente care obligatoriu si nativ sint formate si din "bune" si din "rele", insa depinde doar de noi in ce parte inclinam balanta. Poti face intr-un an roade bune si frumoase si intr-o alta perioada roade gaunoase. Nu exista decit la modul ideal un prototip de rod perfect, de aceea si exista repetitia ciclica care ar trebui sa ne duca la perfectionare, nu la degradare.
quote:
[zid] (n-am intzeles cu "par_donul" ce-i... te-am deranjat ?)
...citusi de putin, stai linistita....[:)] O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
BOCANILA Posted - 31/01/2007 : 00:14:50 -------------------------------------------------------------------------------- Cat priveste iconita care ai pus-o la urma.....uite credincios si necredincios...niciodata nu au sa se joace impreuna.
Scuza-ma dar te contrazic, credinciosii si necredinciosii se "joaca" de cind lumea impreuna, sint uniti ca fratii si chiar sint de-adevaratelea "frati", numai ca nimeni nu-si da seama.... fiecare dintre ei este prea ocupat sa-si strige apartenenta la o fratie diferita de a celuilalt....[:D] O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by xenocid
quote:
Originally posted by Marilena12 Doamna mea, oamenii au cam uitat de ce infloreste floarea. In loc sa se gandeasca de unde este aceasta floare, cine a facut-o pe ea, sau pe noi toti, de ce rasare soarele, multi au ajuns sa-si raspunda: 42.
Aici sint de acord cu tine. Evident nu 42 este raspunsul. Asta e erezie! 43 este singurul raspuns sobornicesc si apostolicesc! Marilena, nu esti catusi de putin ingrijorata ca pentru toate intrebarile puse mai sus tu ai un singur raspuns !? Alin
Bla, bla. [zz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...