Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Care este rostul nostru?


Lemoni

Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

de ce rau sau bun, credincios sau necredincios, etc? o data ce suntem dupa kipul si asemanarea Lui, suntem bine cum suntem si nu ie zicsta pacat. scopul vietzii? fericirea (kiar si masokismul tip pocaiala- "vai ce de rahat sunt si io traiesc k sa ma purific!" este tot o forma de fericeala) de ce am fost creatzi? Dzeu stie, din dragoste, de plictiseala, for fun, etc wtf, kiar conteaza? "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles eu bine conceptia hedonismului,tu, Ham, esti un hedonist cu acte in regula :-) Nu o spun in sens critic, e chiar de admirat ca nu ascunzi asta in fel de fel de valuri de aparente. Un singur lucru as vrea sa precizez: am fost facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Din pacate, nu am ramas asa. " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel
Daca am inteles eu bine conceptia hedonismului,tu, Ham, esti un hedonist cu acte in regula :-) Nu o spun in sens critic, e chiar de admirat ca nu ascunzi asta in fel de fel de valuri de aparente. Un singur lucru as vrea sa precizez: am fost facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Din pacate, nu am ramas asa. " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
gresit! atunci Dzeu nu-i Dzeu, caci e supus greselii si pica tot esafodajul logic! Dzeu NU GRESESTE! daca ne-a creat imperfectzi, nu mai suntem k El; iara nu mere! hedonist? daca hedonist este cel ce cauta in viatza fericirea, ai nimerit-o! kiar cred ca asta este rostul nostru pe pamant, sa ne cautam fericirea; mi-ar place sa cred ca avem o misiune, dar, din ce vaz ca face umanitatea, cred ca pamantului i-ar fi mult mai bine fara noi; deci ramane fericirea[cool] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham
...din ce vaz ca face umanitatea, cred ca pamantului i-ar fi mult mai bine fara noi;
Poate c-ai si nimerit-o: "pamant" shi noi suntem de fapt(mai ales o parte!!), iar unora fara de altzii precis le-ar fi "mult mai bine". ... da ce s-ar alege de aia "altzii", fara de ceilaltzi "unii"? le-ar fi si lor mai bine oare? shi oare asta ar fi "ROSTUL"? > "fericirea prin disolutie"? [fuga]
quote:
Originally posted by ham
daca hedonist este cel ce cauta in viatza fericirea, ai nimerit-o!
Am inteles: " cauti". Bine. Da ea...se lasa "gasita" de tine? sau socoate ca i-ar fi mai bine fara... [:I] Propun sa ducem acest subiect la @nivelul urmator@> propun sa se declare fiecare cu atingerea "rostului" (sau cate din cate rosturi si-a atins), in ce proportie, care e situatzia curenta a rostului, etc. !! Pana acum s-a discutat numai despre constientizare shi definire, dar ia sa vedem cum sta treaba cu indeplinirea! Ce spuneti? [si-eu] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Grace
Cred ca rostul nostru pe pamint ar trebui sa fie atingerea perfectiunii de catre fiecare individ in parte, in toate sferele/planurile in care acesta interactioneaza. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
io nu cred in perfectziune, fiindca ea e diferita de la un individ la altul (plus ca ma sperie ideea in sine), iar rostul/scopul/idealul meu se tot skimba, in functzie de ce ating (k realizare) sau ce intzeleg ca nu poate (merita) fi (sa fie) atins... "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
ham Posted - 03/02/2007 : 01:24:34 -------------------------------------------------------------------------------- io nu cred in perfectziune, fiindca ea e diferita de la un individ la altul (plus ca ma sperie ideea in sine), iar rostul/scopul/idealul meu se tot skimba, in functzie de ce ating (k realizare) sau ce intzeleg ca nu poate (merita) fi (sa fie) atins...
Io zic ca fiecare ar trebui sa incerce sa-si atinga propria perfectiune nu a altuia, in tot ceea ce face si, nu doar odata in viata ci tot timpul... O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ham ce mantuire? adeca de ce ar crea Dzeu ceva imperfect, care sa pacatuiasca si apoi sa se straduiasca sa se mintuie? care-ar fi rostul creatziei? sa se dicstreze Dzeu pe seama pacatosilor? n-as crede![drac] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Dumnezeu a creat un om perfect, insa i-a dat posibilitatea de a face propriile alegeri (a da curs tentatiei) sau a urma calea Creatorului sau (a pastra un spirit curat). Omul a ales cunoasterea cu toate derivatele ei (frica, descumpanire, durere). Atunci, Dumnezeu l-a trimis pe Isus, sa se nasca, sa traiasca, sa ne invete si sa ne mantuiasca. Insa, din nou, ne-a dat dreptul sa alegem : credem in EL si il urmam, sau nu. Nihil Sine Deo!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...