Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Care este rostul nostru?


Lemoni

Recommended Posts

Da! Mie mi se pare caraghioasa asta cu nu eu, Eva, nu eu, sarpele...De altfel, din aceasta pasare a vinei de la unul la altu', fix ca la gradinita, se vede cat erau Adam si Eva de pregatiti pentru marea 'cunoastere'... P.S. Imperiul contraataca? :-)) " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Scopul vietii unui om este sa se intalneasca cu Dumnezeu, sa-L cunoasca, sa-L iubeasca si sa se transforme pe zi ce trece ca sa semene mai bine cu Creatorul Sau. Din nefericire sunt mult mai multi care nu inteleg care a fost scopul vietii lor si si-au irosit toti anii ce i-au avut la dispozitie....Insa in ziua mortii, in mod precis ajung in fata Domnului, fie ca au crezut fie ca nu... Dumnezeu nu are nevoie de "aplaudaci"; El pe zi ce trece isi formeaza un POPOR[grup], care are scrise in inima legile LUI, mai bine ca UE.[flo] Ideea de baza, este cam urmatoarea: Pregateste-te sa te intalnesti cu Dumnezeul tau!In rest....in toate celelate lucruri.....va purta Domnul de grija si nu ne va lasa nici lenesi nici cu o viata fara binecuvantari. Cu multa consideratie pentru cei ce-L numesc pe Isus - DOMN.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel P.S. Imperiul contraataca? :-))
Îhî! Mi'a placut teoria omului perfect creat in chipul si asemanarea lor. Oare si D'zeu, la fel ca noi, mananca si respira prin aceeasi gaura, motiv pentru care mii de oameni mor anual sufocati. Da' D'zeul Delfinilor de ce i'a facut cum trebuie si ei pot respira si prin 'tavan'? Probabil noi oamenii am incaput pe mana celui mai nepriceput, care ne'a asezat si retina invers, 'privind' spre interiorul capului motiv pentru care nervul optic face bucle si ne lasa cu pete oarbe. Din nou, caracatitele de data aceasta, au fost mai norocoase intrand in posesia unor ochi perfecti (mana sus cine a vazut caracatita cu ochelari). Vitamina C noi oamenii nu putem produce endogen desi avem aproape tot ce ne trebuie. O gena defecta impiedica ultimul pas in sinteza acidului ascorbic. Din cauza asta daca plecam mai mult de acasa incep sa ne cada dintii, urechile si nasul. In schimb un hârciog produce in 24 de ore cantitatea de vitamina C necesara unei gradinite cu program prelungit. In plus, ce credeti ca a fost in mintea lui cand ne'a creat cu complexul de distractie instalat in mijlocul sistemului excretor? Alin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Mi'a placut teoria omului perfect creat in chipul si asemanarea lor.
Da! Suna bine! Ai vazut? Nu e chiar asa greu sa fii asertiv :-))) Cu asemenea introducere, pot inghiti mai usor partea [soc]. alt P.S. Serios ca nu mai votez cu oscilo [:D]. Sa visez la clementa? :-))) " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok, reiau, up-gradat: intrebare- de ce ar fi creat cineva perfect, kestii imperfecte, k apoi sa le pedepseasca ca sunt imperfecte datorita lui? nici cu cainele meu n-as face asa ceva! intrebarea 2- daca intr-adevar adam si eva erau nemuritori (in spirit, in trup, wtf!) si li s-o retras nemurirea k pedeapsa pt. capatarea constiintzei/cunoasterii (binelui si raului- relative kestii, da' asta-i alta discutzie sofista!) de ce s-ar fi ingrijorat Dzeu ca ipokimenii ar fi halit din pomul vietzii (si al mortzii) si ar fi devenit iara nemuritori (in spirit, in trup, ...) ? intrebarea 3- in rai erau doar adam si eva; la ce sa fi creat Dzeu cel nemuritor si atoate cunoscator un pom datator de nemurire (in spirit, in trup...) si altul de cunoastere (a binelui si raului...), cand El era nemuritor (in spirit, in trup, wtf!) k si cei 2 oameni, iar cei 2 n-aveau nevoie de cunoastere (a binelui si raului...)? "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ham, daca iti puneam io intrebarile astea, cred ca ai fi zis ceva de genu': iote si scorpia asta, vrea sa ma ameteasca de tot :-))) Da' asa, daca ti le pui tu, este foarte probabil sa fii tare multumit de incurcatura pe care ti-o faci singur [:)]. 1. Atat ingerii cat si primii oameni au foat creati perfecti, adica cc cu capacitatea de a lua decizii. Tocmai fiindca am fost facuti perfecti am gresit. O parte din ingeri au ramas dupa chipul si asemanarea Lui, cealalta parte plus oamenii au 'cazut'. Ingerii ramasi, putem spune ca sunt niste fiinte perfecte, nu? Au doar 'vina' ca au ales sa creada in adevar... 2. Am mai spus asta: Adam si Eva nu erau nemuritori prin ei insisi, ca Dumnezeu, ci nemurirea le era asigurata prin roadele pomului vietii. Dumnezeu nu s-a ingrijorat ca ei ar fi mancat din pomul vietii in continuare, nicidecum! Dumnezeu a spus clar, inca de la inceput, cand ei au fost creati: plata pacatului este moartea. Chiar si asa, tot noi suntem in castig, fiindca Dreptatea se confrunta cu Dragostea, Legea cu Harul. Grea dilema! :-) 3. Pomul datator de nemurire era pentru fiintele create, care nu erau nemuritoare, iar pomul cunostintei binelui si raului era un mijloc de testare a ascultarii si credintei. Stiu ca noua, celor obisnuiti sa cerem respect, ascultare, ingaduinta, iubire si incredere de la cei din jur, ni se pare taaare greu de inghitit faptul ca Dumnezeu vrea neaparat ascultare. Ei, asta-i, asta vrea El si stie mai bine de ce. Din nefericire, am vazut cu proprii ochi de ce suntem in stare. Vrem cunoastere nemarginita? Pai asta am si avut. Am fi putut sa studiem mari, caracatite, vitamina C si galaxii. Se pare insa ca asta nu ne-a fost de ajuns. Suntem probabil satisfacuti numai cand roadem in gura varful creionului si ne intrebam obsesiv ce-i aia fericire si daca ea exista cu adevarat... " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by toni
Scopul vietii unui om este sa se intalneasca cu Dumnezeu, sa-L cunoasca, sa-L iubeasca si sa se transforme pe zi ce trece ca sa semene mai bine cu Creatorul Sau. Din nefericire sunt mult mai multi care nu inteleg care a fost scopul vietii lor si si-au irosit toti anii ce i-au avut la dispozitie....Insa in ziua mortii, in mod precis ajung in fata Domnului, fie ca au crezut fie ca nu... Dumnezeu nu are nevoie de "aplaudaci"; El pe zi ce trece isi formeaza un POPOR[grup], care are scrise in inima legile LUI, mai bine ca UE. Ideea de baza, este cam urmatoarea: Pregateste-te sa te intalnesti cu Dumnezeul tau!In rest....in toate celelate lucruri.....va purta Domnul de grija si nu ne va lasa nici lenesi nici cu o viata fara binecuvantari. Cu multa consideratie pentru cei ce-L numesc pe Isus - DOMN.
Asa este.....daca ar interpreta toti Biblia asa ca tine[flo] www.studiatibiblia.ro http://www.ringo.com/profile/cocuta_alisor.html unde dragoste nu e,nimic nu e...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel
Ham, daca iti puneam io intrebarile astea, cred ca ai fi zis ceva de genu': iote si scorpia asta, vrea sa ma ameteasca de tot :-))) Da' asa, daca ti le pui tu, este foarte probabil sa fii tare multumit de incurcatura pe care ti-o faci singur [:)]. 1. Atat ingerii cat si primii oameni au foat creati perfecti, adica cc cu capacitatea de a lua decizii. Tocmai fiindca am fost facuti perfecti am gresit. O parte din ingeri au ramas dupa chipul si asemanarea Lui, cealalta parte plus oamenii au 'cazut'. Ingerii ramasi, putem spune ca sunt niste fiinte perfecte, nu? Au doar 'vina' ca au ales sa creada in adevar... 2. Am mai spus asta: Adam si Eva nu erau nemuritori prin ei insisi, ca Dumnezeu, ci nemurirea le era asigurata prin roadele pomului vietii. Dumnezeu nu s-a ingrijorat ca ei ar fi mancat din pomul vietii in continuare, nicidecum! Dumnezeu a spus clar, inca de la inceput, cand ei au fost creati: plata pacatului este moartea. Chiar si asa, tot noi suntem in castig, fiindca Dreptatea se confrunta cu Dragostea, Legea cu Harul. Grea dilema! :-) 3. Pomul datator de nemurire era pentru fiintele create, care nu erau nemuritoare, iar pomul cunostintei binelui si raului era un mijloc de testare a ascultarii si credintei. Stiu ca noua, celor obisnuiti sa cerem respect, ascultare, ingaduinta, iubire si incredere de la cei din jur, ni se pare taaare greu de inghitit faptul ca Dumnezeu vrea neaparat ascultare. Ei, asta-i, asta vrea El si stie mai bine de ce. Din nefericire, am vazut cu proprii ochi de ce suntem in stare. Vrem cunoastere nemarginita? Pai asta am si avut. Am fi putut sa studiem mari, caracatite, vitamina C si galaxii. Se pare insa ca asta nu ne-a fost de ajuns. Suntem probabil satisfacuti numai cand roadem in gura varful creionului si ne intrebam obsesiv ce-i aia fericire si daca ea exista cu adevarat...
1- beeei, ce dreacu' ceva perfect nu se strica/ nu greseste ("sotzul meu e perfect, ma mai bate din cand in cand, mai mere la "fete", da-n rest ie perfect/ sotzia mea e perfecta, cam pute prin casa, ma mai inseala cand poate, da-n rest ie perfecta!"); ori a gresit Dzeu (ca si El e perfect, deci conf. logicii tale greseste!) ori nea scribalau' o vrut sa se simtza perfect si-o scris aberatzii la carte; de fapt suntem un model total nereusit al divinitatzii! 2-3- hai ca ma facusi sa vars cafeiu pa mine da ras! (sorry, dar vizualizez ce scrii); ori nu am fost creatzi dupa kipul si asemanarea (kit ca ne place sa credem asta), ori pomii amadoi, sunt doo inventzii ale scribalaului; Dzeu putea creea nemurirea / cunoasterea fara pomi si nu cred ca este la fel de sadic k noi; sa-i spui unui animal (diferentza intre om si animal este constiintza/cunosterea) nu manca aia si sa i-o pui in fatza este dovada de sadism!; bietul animal adam n-avea constiintza, deci l-ai fi pedepsit aiurea, el nici nu realiza ca umbla talanga-balanga in pl-ul gol prin ditamai raiul; sa moara bibi, daca asta nu-i proba de dresaj! [alcool]; aa, inca o kestie cunoasterea si obedientza sunt doo kestii antagonice- imbecilii sunt supusi, inteligentzii au judecat cu mintea lor din cap si se revolta impotriva dogmelor si regulilor; cea mai buna metoda k sa starnesti un destept sa caute calea, este sa-i spui: "nu se poate!"; asa au fost pitagora, galileo, da vinci, newton, einstein...si-o sa mai fie multzi altzii; lumea e impinsa inainte/condusa de cei ce nu respecta regulile... revenind la povestea scribului, e spune asa: omului ii este interzisa cunoasterea (stii ca in evul-mediu mirenii care erau prinsi cu Biblia, erau condamnatzi la moarte?) si nemurirea! repet, fraza keie, pe care n-o prea potzi rasuci (bine, hitler o reusit sa folosesca Biblia k argument pt. holocaust, deci daca vrei, potzi intzelege orice) este: "Iata Adam s-a facut ca unul dintre Noi, cunoscand binele si raul si acum nu cumva sa-si intinda mana si sa ia roade din pomul vietzii, sa manance si sa traiasca in veci!..." "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ham ,vad totul din alt unghi.Cuvantul porunca este inrudit cu pediatrie,pedagogie.Porunca data lui Adam nu este de genul"Sa nu faci asta "cu degetul ridicat,ci atrage atentia ca un parinte asupra riscului. Cind iubesti lasi libertate de alegere,nu impui.Si Adam a ales cuvantul sarpelui si nu a parintelui care l-a Creat.Adam a ales despartirea de Dumnezeu si nu invers a ales o cale din care nu a putut sa se intoarca.Intrebare:CE s-ar fi intimplat daca Adam ar fi ales sa asculte?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crissa2007
Ham ,vad totul din alt unghi.Cuvantul porunca este inrudit cu pediatrie,pedagogie.Porunca data lui Adam nu este de genul"Sa nu faci asta "cu degetul ridicat,ci atrage atentia ca un parinte asupra riscului. Cind iubesti lasi libertate de alegere,nu impui.Si Adam a ales cuvantul sarpelui si nu a parintelui care l-a Creat.Adam a ales despartirea de Dumnezeu si nu invers a ales o cale din care nu a putut sa se intoarca.Intrebare:CE s-ar fi intimplat daca Adam ar fi ales sa asculte?
o data ce Dzeu l-o creat fara posibilitatea cunoasterii dualitatzii bine/rau, ce rost avea pretentzia? pur-si-simplu, adam nu stia ce face, era un animal nedresat; eu cred ca daca povestea cu pomii interzisi este adevarata, morala este alta, nu cea a pacatului (care, oricum, este o kestie relativa- daca statul ma keama la razbel, cum e corect, sa merg sa-mi ucid semenii sau sa-mi tradez patria?) ci cea a devenirii- omul intr-adevar are tendintza sa devina Dzeu! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...