Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romania Sau Brazilia ajutati-ma va rog


Recommended Posts

Buna fetelor am si eu o mare dilema si sper sa gasesc un raspuns aici cu voi sau cel putin un sfat.Sant casatorita cu un brazilian de 4 ani avem o fetita de 3 ani si in martie se va naste si un baietel,eu mai am o fetita de 6 ani in Romania.In momentul de fata locuim in Japonia,incercam sa strangem bani sa ne cumparam o casa si sa ne deschidem un mic magazin,dar sant in mare ceata unde ar trebuii sa ne stabilim in Braz.sau in Rom.La el in tara e cam mare violenta la noi nu mai stiu nimic pentru ca nu mai sant pe acolo de 4 ani.Daca voi ati avea de ales unde va stabiliti ce ati alege,va rog da-ti cel putin un sfat sau o parere ca sant im mare dilema,va pup si va multumesc pentru eventualele rasunsuri.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Eu am o colega de servici brazilianca care mi-a cam povestit viata ei in Brazilia. E o tara frumoasa si calduroasa dar partea nevazuta este ca oricand micile bande de rapitori iti pot lua copilul chiar din fata ochilor tai pentru ca sa ti-l dea inapoi in schimbul unor sume de bani. Colega mea lucra in Brazilia intr-o clinica de reabilitare (asta facem si aici in Canada de altfel) unde multi veneau cu elicopterul la tratament, nu pentru ca sa ajunga mai repede ci pentru ca sa fie mai in siguranta. De fapt micile companii de elicoptere functioneaza dupa un sistem de taxi. Nu este vorba de violenta cat de nesiguranta de a sta cu copilul pana si intr-un parc. Daca se prind ca ai si o mica afacere inseamna ca dispui de bani si atunci cu atat mai mult nu esti nici tu in siguranta. Mai mult nici nu vreau sa-ti povestesc ca sa nu te sperii. Parerea mea este ca Romania este o tara in care la ora actuala iti poti dezvolta o afacere foarte buna. Ia-ti familia si stai cu sotul in Romania ca pentru o vacanta si vezi oportunitatile care ti se deschid. S-ar putea ca sotului tau sa inceapa sa-i placa. Spune-i ca la formatia de fotbal Steaua e un portar care e brazilian si care atunci cand a semnat contractul cu Steaua ii venea sa planga pentru ca nu stia mare lucru despre Romania dar cand a ajuns sa joace in Romania si cand toti l-au ajutat sa stie limba a ramas surprins de caldura si prietenia oamenilor de aici. Pentru afaceri nu e usoara Romania pentru ca poate e un pic mai birocratica dar eu cred ca acum de cand a intrat in UE va fi fortata sa se comporte mai facil in relatiile documentare. In locul tau as prefera Romania Braziliei. De altfel si noi cu toata Canada noastra ne vom intoarce in cativa ani in Romania. Am facut o scoala aici, am un copil de 4 luni, sotul mai lucreaza inca si nu pot sa ma desprind foarte repede dar in cativa ani tot in Romania vreau sa ma intorc. E bine ca am nascut aici pentru a-i da copilului meu o sansa de a alege in viata unde va dori sa stea dar pentru mine Canada nu inseamna mare lucru. Pot sa-ti mai spun si sa-ti mai povestesc o gramada de lucruri dar timpul meu e un pic mai restrans de cand cu micutul meu Tudor. Du-te in vacanta in Romania cu familia si de acolo o sa luati voi ca parinti hotararea cea mai inteleapta. Chiar daca va duceti in Brazilia cumpara-ti mai intai o casa sau un teren in Romania. Preturile caselor si terenurilor inca sunt ieftine fata de restul Europei. Eu mi-am cumparat o garsoniera in Rom pe care o inchiriez cu aproape 200 euro si ne ajutam parinti cu acesti bani. Cumpara macar o garsoniera in Rom pe care sa o inchiriezi si daca vrei poti pleca in Brazilia ca sa vezi si acolo cum este. Macar ai la ce te intoarce in Rom in cazul in care nu-ti place Brazilia. Daca doresti sa-ti cumperi ceva in Bucuresti iti pot da o persoana de incredere de la o agentie foarte buna, care sa te ajute sa-ti achizitionezi in scurt timp si cu preturi bune ceva. Scrie-mi sa-mi spui daca doresti! In Rom sunt cele mai mari oportunitati ACUM. Profita de ele! Mihaela [canada] mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...