Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete arabesti/ramadan ?


ann33

Recommended Posts

Ramadan Karim!!

ma bucur tare mult ca am descoperit acest subiect,e super ca avem atitea retete la dispozitie.Eu am sa gatesc azi kafta dar o bag in cuptor asa cum zice dodo,insa fara cartofi...doar carnea cu ceapa taiata marunt si cu condimente si peste pun rosii taiate rondele.Am facut si ciorba de burta.Maine am sa fac ciorba de linte dar altceva inca nu stiu....o sa ma inspir din retetele voastre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

CrisAli, bine ai venit pe dc si aici la sub

ce coincidenta fetelor si eu am burta de vita pe foc [:D]

chiar oare carui popor ii este specifica aceasta mancarica "ciorba de burta"?

ortansa, nu-mi dau seama ce planta este dar am vazut ca poate fi inlocuita cu spanac [:D] si de-asta am din bleshug

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa,m-ai omoriiiit!Asta e ataiful despre care ziceam io,vad ca tu stii sa faci forma.am sa studiez reteta ta!

Vaz ca eu si cuscra vorbim aceasi limba "kofta,ataif" cu toate ca berbatul zice ca se scrie "kataif" dar ataif e un fel de "poceala".

 

soacra-mea facea kofta cu sos de rosii!Mortalaaa!(carne tocata cu putin orez,si multe verdeturi ,patrunjel,marar ..si nu stiu ce piperuri).Asta o fac macelarii,duci de acasa ingredientele si ei le toaca la o masina speciala de iese o pasta verde[:D] super fina.Se fac "mititei" subtiri care se prajesc in ulei .Separat se face un sos de rosii mortal la gust(cum,nu stiu exact[:D]) si se arunca "chiftelele astea lunguiete" in sos.se fierb olecuta si apoi gata de halit.Maninci pina plingi la masa![:D]

 

Si da,are dreptate Ortansa,mlukhia nu e stevie![bang]

 

Cuscra eu am slabit 2 kg dar ieri era sa dau coltu`.Am lesinat de doua ori,l-am speriat pe om de moarte!Am avut o zi [hot]

 

 

ririan,eu fac mlukhia doar supa.In supa de pui sau vita pun mlukhia tocata marunt,marunt .In acelasi timp pun ulei de masline intr-o tigaie de teflon(iese super cu untura de oaie[pofta]) si pun la prajit usturoi pisat iar desupra usturoiului arunc un praf de coriandru.

Fierb ff putin supa (pt ca daca o lasi mult nu se mai intinde mlukhia) si cind usturoiul e rumenit frumos il pun in supa,sting focul si acopar cu capac imediat,fara sa amestec.

 

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

Pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monica,daca zici de mlukhia din pacate ea nu se poate inlocui cu nimic!Este unica!

Se taie cu un cutit special si se intinde.Este super sa o papi cu orez (reteta am dat-o mai sus) sau cu lipie!!!

Stevie,spanac...no way!Nu-ti iese supa niciodata!

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

Pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

edit:am gasit pe net: mloukhie(jew's mellow)

hannen uite-aici m-am uitat(daduse ortansa un link) nu-sh ce planta este dar parca scris ca poate fi inlocuita cu spanac(dar s-ar putea sa nu fi intetes eu klumea fiindca-mi sunt necunoscute plantele astea)

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salata Tabouleh

 

Cantitatile se pun in functie de numarul de persoane.

 

Ingrediente:rosii,menta,patrunjel ceapa(veche),lamaie,sare,summac,putin ulei de masline

 

Mod de preparare:se taie rosiile si ceapa cubulete foarte foarte mici,patrunjelul si menta se taie marunt.Se adauga putin ulei de masline,lamaie din belsug(trebuie sa fie acra),sare;

 

!!Nota!! Se mai pun un fel "bobite" care se lasa de cu seara la imnuiat!Nu stiu cum li se spune.Daca stie cineva...

 

Irinaid="purple"> [mamica]luiid="blue"> [copil] Pierre-Sebastien id="blue">( 05.06.2007 ora 9:45)id="teal">

 

 

 

 

montaj sebastien[tv](a crescut Sebastien)id="green">

paginuta colorata

pozici sebastien[foto]

nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien

varsta Sebastien

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu in seara asta fac

Shaworma(astept completarile voastre)

fac lipia asa cum v-am zis...desi am gasit o alta varianta de lipie...iata va pun aici reteta

ingrediente: faina, malai, sare, drojdie, apa

se pune drojdia cu putin zahar si apa caldutza la loc cald pentru 5 min, se amesteca faina(in proportie de 80% si malai 20 %), se adauga sare, drojdia dizolvata si se framanta un aluat mai tare. se incince o tigaie de teflon se intinde o foaie subtire si se pune la copt.

peste lipia asta sau cealalta de pe pag 1 se pun:

sos de usturoi

maioneza

ketchup picant sau dulce dupa gust

carne de pui, vita, oaie condimentata taiata fasii subtiri si prajita

castraveti murati taiati felii

ceapa rosie

cartofi prajiti

se infashoara si se papa [:D]

diseara va pun poze...daca mai e ceva ce nu stiu pliz sa ma sfatuiti

 

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica esti o harnicuta.shawarma ta arata super.la fel si kafta.

si la noi gasim carnea pt kafta gata preparata,dar eu am mai facut prin Romania asa ca stiu si reteta. kataif si la noi se pronunta ataif ,pt. ca in multe regiuni K(qaf) nu se pronunta.pe vremuri in cofetariile romanesti mancam cataiif-prajitura aia cu frisca multa din ce-mi aduc aminte-dar eu cred ca era o specialitate turca,nu era kataiful pe care-l stim noi de aici.

 

Reteta de ashta pt. kataif:

 

Ashta preparata in casa

 

 

-miezul de la o paine alba fara sare se scoate si se faramiteaza marunt.Se pune intr-un castron si se adauga 1 -2 pahare de lapte mai concentrat (facut din lapte praf) pana cand miezul absoarbe tot laptele.Se adauga o lingura ma'zaher(apa de flori de portocale).rezulta o pasta cu care se umplu kataifurile.se servesc imibate in ater(sirop de zahar).Noi preferam umplutura de nuci sau fistic,dar mai fac si ashta pt copii.

 

rhoneea-bobitele sunt "burghul"=grau prefiert si pisat(cracked wheat).se gaseste si in Romania.

 

 

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...