Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete arabesti/ramadan ?


ann33

Recommended Posts

buna fetelor,cam slabutza miscarea prin zona [:D]

ortansa, multumesc de aprecieri(fetelor sa stiti ca nu pun pozele sa ma laudati ci mai degraba sa-mi ziceti ce am gresit sa nu mai gresesc data viitoare, ok?)...dar cui nu-i place sa primeasca laude mai ales de la niste "profesioniste" in ale bucatariei arabesti [:D]hannen, uite ortansa a postat aici(la pag 10) reteta de

 

Kataif (Baghrir)(are si poze) dar iti dau un copy aici

 

-1 pahar faina

-1 pahar de apa

-1/2 ling.praf de copt

-1 ling. zeama de lamaie

-1 lingura drojdie dizolvata in putina apa calduta

 

 

Se amesteca faina cu apa ,turnata in suvoi,cu aj.mixerului.Se adauga

drojdia si se mai bate putin.Compozitia se lasa la dospit acoperita,langa o sursa de caldura pt. 1 1/2h-2h.

Cand compozitia isi dubleaza volumul se adauga si praful de copt stins cu lamaie.Se amesteca putin si se pune compozitia intr-un ibric.se toarna cate putin(cat sa formeze cercuri de 7-10 cm diam.) in tigaia incinsa,cateva clatite cu distanta de cativa cm intre ele.Se coc la foc f. mic(pe ochiul mediu),pana ce suprafata lor este uscata,fara compozitie lichida.Se scot cu spatula si se pun rasfirate pe o tava,pt. a se raci.Dupa racire se acopera cu nailon sau se pastreaza intr-un taperware bine inchis pana vor fi umplute.

 

Umpluturi

 

1.nuca macinata cu zahar(dupa gust) si cateva lingurite de apa de flori de portocal(ma'zaher) sau ,in lipsa,alta aroma-rom,vanilie,lichior.umplutura se pune in mijlocul clatitei,pe fata necoapta.se aduna marginile si se apasa intre degete-marginile se lipesc.

 

2.branza dulce de vaci.se umplu la fel ca mai sus,lasandu-se marginile putin desfcaute,ai sa se vada umplutura.se servesc servite cu sirop de zahar(ater)

 

3.branza dulce(haloum)- care are proprietatea de a se topi la coacere,le fel ca mozarella.

 

4.ashta-crema care poate fi facuta in casa-dau reteta maine

 

5.umplutura preferata

 

in seara asta fac una dintre salatele date de voi pe-aici ca prea am exagerat in ultimele zile [:D]

voi ce papa buna ati mai facut?

 

 

 

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

am fost la cumparaturi si mi-am luat ingrediente pentru retele date voi...abia astept sa le prepar

[hopsieu] da pe unde sunteti?

azi n-am mai facut nimic...am papat ce-am apucat [:D]

doar o praji cu nuca de cocos,cioco si crema de vanilie

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5112091725791469762

[pup]

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mda,slaba miscare la gospodine aici.cea mai harnica e tot Monica[biz].

eu am facut azi in graba shakshouka[:D] sau cum ii zice,adevarul e ca nici nu stiam ca se numeste asa,noi ii zicem simplu "oua peste rosii"[:D].am incercat sa fac o inghetata,aveam niste frisca in frigi,si dupa ce am rasturnat-o peste compozitie(de pepene galben), am gustat frisca si era groaznica la gust.inutil sa mai spun ca am aruncat totul.iar copiii asteapta inghetata.imi vine sa[bang].aia e ,unde nu-i cap ,vai de stomac[xx(]

 

 

nu s-a incumetat nimeni la sfoof sau kataif?pai ce fel de gospodine sunteti?[^].tot in Monica imi pun sperantele[^]

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor stie careva dintere voi cum se gateste sakrie si frike?sotul meu este din siria.....poate in alte tari nu se face sau cine stie?Ieri am facut fete....cred ca asa se zice....carne de pui in sos de iaurt si tahine si usturoi si lipie.......azi nu mai stiu ce sa fac....vad eu mai tirziu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ortansa

am incercat sa fac o inghetata,aveam niste frisca in frigi,si dupa ce am rasturnat-o peste compozitie(de pepene galben), am gustat frisca si era groaznica la gust.inutil sa mai spun ca am aruncat totul.iar copiii asteapta inghetata.imi vine sa[bang].


id="quote">id="quote">

 

Ortanselu complet off topic saru mana de idee ca si asa am luat doi pepeni galbeni ieri si nu stiam ce sa fac sa nu se strice. si va poftesc la inghetata la mine. de pepene galben. da maine sa aiba timp sa se faca [:D]

 

Roxana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu ziua vegetez mai mult!Adica atunci cind pot.

Azi le-am facut supa de vita si friptura.Pe la 16:15 am plecat de acasa,am facut niste cumparaturi , am luat fetele de la gradi si-am plecat la un drive ca nu mai puteam de sete iar ultimele ore sunt cele mai grele.[:(]

Ziua am vazut o reclama la tv la o inghetata care se vinde numai la anumite magazine si nu mai puteam cu gindul la ea.S-a dus omul si mi-a luat 5 bucati(2 parfait si 3 inghetate,no sa ma sature!)Asa am rupt postul azi,in masina cu inghetata![ups][:D]

Da` mi-am facut damblaua!

 

Am sa trag un ochi la shawarma ta Monica,poate ma incumet si eu.Cu ce fel de carne ai facut-o?Eu am doi pui intregi,vita da` cu os,miel si pulpe fara os.

Ah,maine vreau sa fac ficat (de vita cred ca e) si nu stiu reteta soacra-mii.Il face super bun.Am impresia ca pune ceapa ,usturoi si o rosie doua si il caleste asa.Stiu ca are putin de tot sos,dar iese mortal la gust!

Ortansa,stii vreo reteta de ficat?

 

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

Pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by CrisAli

Fetelor stie careva dintere voi cum se gateste sakrie si frike?sotul meu este din siria.....poate in alte tari nu se face sau cine stie?Ieri am facut fete....cred ca asa se zice....carne de pui in sos de iaurt si tahine si usturoi si lipie.......azi nu mai stiu ce sa fac....vad eu mai tirziu.


id="quote">id="quote">Nu este cuscra amoodia prin zona ca sigur iti zicea ea.Acum cred ca e in drum spre Syria!Stiu ca a postat retetele astea acum vreo 2 ani pe un alt forum,din pacate nu mai exista asa ca nu stiu sa te indrum.Poate intra din syria si te ajuta cu retetele,eu nu le stiu.Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">Pozici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor(mar ha ba?) sau cum se zice ce mai faci? [:D]

dupa cum va ziceam ieri am luat asa: bame, ca sa fac reteta cu bame si carnitza de vita, susan ca sa fac sfoof(sa-l ornez deasupra)...ca asa sa-l fi lasat simplu parca nu-mi placea [:D]

n-am gasit bobitele care ziceati ca se pun peste salata...mai explicati odata pliz cam ce trebuie sa caut? grau maruntit, germeni de grau...

hannen, eu am facut shaworma cu carnitza din piept de pui si l-am pus in marinada(reteta este pe-aici pe la subiect...dar tu cred ca-l gasesti gata marinat) [:D]

miam ce de bunatati ai facut azi...si cu inghetzata aia m-ai omorat parfaitul cu nuca si bucatele de zahar ars e prefaratul meu...tu de care ai papat? [:D]

Ortansa, nasoala faza cu frisca da bine ca ti-ai dat seama la timp si nu au apucat sa pape din ea...

eu cumpar frisca doar la cutiute mici de 200 gr tot asa faceam si eu inainte luam ditamai cutia de 1 kg ca ziceam sa am si mi se strica in frigi [bang] acum desi platesc mai mult cumpar mai mult mici

[:D]

nu mi-ai raspuns la reteta de cataif sunt lincuri sau lingurite pliiiizz.

CrisAli, imi pare rau ca nu te pot ajuta cu retetele

ann33 ce retete ai mai experimentat?

 

[pup] pe toate

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica,din nefericire nu gasesc mai nika aici in "pustiu" ista de tara![:D]

E greu cu carnurile,noi nu mincam decit "halal"(adica taiat in rit islamic) ,nu cumparam nika de la super market,adica nu carne.Luam peste si alte cele...

Parfai-ul meu fuse cu inghetata de vanilie,pudding si caramel.

Am sa "schingiui" un pui sa-i scot pieptul si shawarma scrie pe el.[:D]

Dar mai astept pina ne vin lipiile(ca sa fac shawarma),am comandat ieri da` vaz ca nu ajunsera,azi ne veni doar carnea.

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

Pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...