Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete arabesti/ramadan ?


ann33

Recommended Posts

A inceput ramadanul..!

 

Pentru salata Fatouch....

 

Ingrediente:(cantitatile se pun in functie de numarul de portii)

 

Castraveti proaspeti,rosii,ceapa verde,ridichi,ardei gras verde,menta,patrunjel,salata verde,paine libaneza(nu lipie ca la Lahmeh Beajin),ulei de masine,sare,(si partea proasta e ca se mai pune o pudra rosie care nu stiu cum se numeste [v])

 

Rosiile se spala,se taie in cuburi destul de maricele,castravetii se curata sa nu de coaja(dupa preferinta)si se taie in cuburi,ridichile la fel.Ardeii grasi se curata si se taie in patrate.Ceapa verde se spala,se curata si se taie in bucatzele ceva mai maricele.Patrunjelul si menta se spala si se rup frunzele,daca sunt prea mari se pot taia in doua frunzulitele.Painea se da la cuptor ptr a se usca(atentie sa nu se arda).Apoi se rup bucatzele mici.

Toate astea se pun intr-un bol de salata.Se adauga sare,si praful rosu cel pe care nu-i stiu denumirea,painea si apoi se toarna ulei de masline(numai ulei de masline).Se amesteca.

E bine sa se faca cu o ora doua inainte de a se manca.

E la fel de buna si fara pudra rosie!

 

 

Irinaid="purple"> [mamica]luiid="blue"> [copil] Pierre-Sebastien id="blue">( 05.06.2007 ora 9:45)id="teal">

 

 

 

 

montaj sebastien[tv](a crescut Sebastien)id="green">

paginuta colorata

pozici sebastien[foto]

nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien

varsta Sebastien

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

quote:Originally posted by hannen

 

Platouri cu tot felul de prajituri,torturi,fructe cu lazile.

 


id="quote">id="quote">

 

[:D] Imi suna familiar!

 

rhonneaid="red">,o sa incerc salata postata de tine in zilele urmatoare.

Am mancat-o des pe la restaurante dar acasa nu m-am incumetat sa o fac cu toate ca nu e complicata deloc.

Ramadan Mubarak!id="red">

 

 

 

 

 

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rhoneea, pare super reteta de salata data de tine, abia astept sa cumpar menta si sa o prepar

dar mai trebuie sa stiu si cum se face painea aceea de care zici... pliiiz ai o reteta si de paine? [:D]

este cumva ca o paine normala numai ca nu asa crescuta, adica vreo 3 cm maxim asa...ca parca am mancat ceva de genul asta...de-aia te intreb...dar oricum nu stiu reteta

mai fetelor dar puii aceia rotisati sau pulpele care se gasesc gata facute... [pofta] si care nu ies acasa tot la fel...oare care e secretul lor? [:D]

 

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica nu cred ca ai cum sa faci painea lor...Lipia (painea lor adica) se face pe un suport negru care dedesubt are gaz.Se face mai intai aluatul in maini si apoi se continua pe o pernitza speciala pana ajunge la marimea dorita,dupa care se pune pe suport si in juma de minut e gata.Lipia are doua foi...una mai prajita si cealalta mai cruda.Tocmai de aceea e unica.Oricum se face numai din apa,sare si faina fara drojdie...Mie mama mi-a spus ca se gaseste in mall(dar eu sunt din Galati)...

 

 

Irinaid="purple"> [mamica]luiid="blue"> [copil] Pierre-Sebastien id="blue">( 05.06.2007 ora 9:45)id="teal">

 

 

 

 

montaj sebastien[tv](a crescut Sebastien)id="green">

paginuta colorata

pozici sebastien[foto]

nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien

varsta Sebastien

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by monica-elizabet

rhoneea, pare super reteta de salata data de tine, abia astept sa cumpar menta si sa o prepardar mai trebuie sa stiu si cum se face painea aceea de care zici... pliiiz ai o reteta si de paine? [:D]este cumva ca o paine normala numai ca nu asa crescuta, adica vreo 3 cm maxim asa...ca parca am mancat ceva de genul asta...de-aia te intreb...dar oricum nu stiu retetamai fetelor dar puii aceia rotisati sau pulpele care se gasesc gata facute... [pofta] si care nu ies acasa tot la fel...oare care e secretul lor? [:D]monica mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri


id="quote">id="quote">Iti spun eu secretul lor...Pulpele de pui care se fac la cuptor....seara se tin in ulei cu usturoi...pana a doua zi la preparare.Usturoiu se curata si se toaca dar foarte putin(doar spargi cateii)Iar puiu la betisoare....am s-o intreb pe soacra-mea care e sosu...Irinaid="purple"> [mamica]luiid="blue"> [copil] Pierre-Sebastien id="blue">( 05.06.2007 ora 9:45)id="teal"> montaj sebastien[tv](a crescut Sebastien)id="green">paginuta coloratapozici sebastien[foto]nasterea cu noroc a lui pierre-sebastienvarsta Sebastien
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo fetelor ... felicitari pt subiect !! sper sa nu va opriti dupa ce se termina ramadanul caci este un subiect interesant pt mine care nu am legatura cu religia mahomedana dar apreciez mult bucataria araba si turceasca (otomana) ...

 

 

va urez un post usor !

 

 

 

 

 

 

 

 

Dictionar Culinar Multilingvid="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multam...de info...o sa incerc si eu sa fac puiul asa...eu cand il fac la rotisor acasa iese bun dar nu ca aceea pe care i-am mancat adusi de-acolo de o prietena de-a mea [:D]

azi as vrea sa fac prajiturica aceea cu gris...cand merg dupa amiaza la magazin sper sa gasesc fistic...insa am sa o fac la jumatate din cantitate...cam ce inaltime ar trebui sa aibe ea? ca sa stiu in ce forma o pun

stiti ce am noroc ca si eu si sotul suntem innebuniti dupa mancarea arabeasca altfel...as manca de una singura si as ajunge [grasa] si deja sunt [;)]

sper sa gasesc si painica libaneza ca sa pot face salata...

numai bine tuturor

[pup]

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...