Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

crema de zahar ars


eva-maria

Recommended Posts

Si eu ma declar fan "crema de zahar ars"![pofta]...reteta mea este asa:1litru lapte, 10oua, 2 cani(250gr) zahar si esente (dupa gust).

1 cana de zahar se pune in cratita sa se caramelizeze, se tapeteaza cratita si se lasa sa se raceasca.

Ouale se amesteca cu zaharul (1 cana)+ 1 lingura de faina (ca sa se lege),mirodeniile dorite si laptele.

Se pune apoi totul peste zaharul caramelizat si racorit si se da la cuptor la foc mic pt. 40-50 min.

Daca am chef te tort...dupa 20min. de stat la cuptor mai torn deasupra o compozitie de pandispan, adica:6 oua, 6 linguri zahar si 6 linguri faina(zaharul+galbenusurile se freaca spuma se adauga faina in ploaie si apoi albusurile batute bine).

 

Anto

"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Am bagat si eu tortul la cuptor.Pe linga nervii pe care mi-i fac cind caramelizez zaharul[bang] (efectiv ma dispera) acum sunt in dubii despre timpul de coacere.Dupa jumatate de ora arata exact ca la inceput,e numa lapte in tava.[help]

Am mai facut crema de zahar ars (nu a iesit prea grozava) dar acum e prima data cind fac tort,sper sa nu fi stricat "materia prima" degeaba.[:D]

A,eu n-am alt cuptor decit microundele.Fiindca citii ca trebuie pus la foc mic am pus la 120 de grade.E prea mic??

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

Pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen,cred ca nu ti-a iesit ca ai facut-o la microunde....posibil,nu stiu sigur

Stiu ca se mai intareste dupa racire

Hai ca te asteptam sa ne zici cum a fost pana la urma,cred ca e si mancata deja

 

 

Am executat si eu reteta azi[yami],ca am dat de dimineata peste ea si am facut numai jumate de portie....am facut-o intr-un vas Jena,nu ma asteptam sa-mi iasa [^]

 

Cand eram mai mica si-mi facea mama ,parca era mai buna [:D]

 

 

 

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alayna,am facut-o pina la urma.dupa mai mult de doua ore in cuptor [bang] a iesit!!!

Am dat-o la frigider rasturnata doar vreo 5 ore jumate,n-am rezistat mai mult!A iesit buna la gust,numai ca piscotul deasupra era fff subtire,in unele locuri inexistent[:D] iar pe la colturi era tare . Crema a fost buna, prea dulce pt. gustul meu dar am dat gata vreo doua portii[:D].Mereu imi iese asa dulce desi pun zahar mai putin.A iesit si mult sirop.

Cred ca microundele nu`s de facut prajituri![bang]

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

Pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yuuhuuu,ce ma bucur ca ti-a iesit,inseamna ca data viitoare va fi ca din mana unei profesioniste [cool]

 

Aaaa,am uitat sa intreb,cand am scos crema din cuptor,era inaltaaaaa fratee si fremoasaaaaa,iar dupa cateva minutedupa ce am lasat-o pe balcon la racit s-a pleostit,de nu -mi venea sa cred[V] ,oare de ce?

 

 

 

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...