Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum se face gemul de prune????


doloris

Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
o reteta exacta nu stiu sa-ti dau.eu nu pun niciodata cantitati exacte.anul trecut am pus 2kg de zahar peste 5 kg de prune spalate si fara samburi si le-am pus la fiert pana cand zeama devine ca mierea.dar daca vrei ca borcanele tale sa arate super am o adresa de unde poti descarca etichete pt borcane.sunt bestiale.le salvezi,le scoti la imprimanta,le decupezi si gata...ai bocane ca la magazin...[:D].http://adelirose.free.fr/download/liste.php
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am desfacut prunele, (5 kg), le-am lasat asa, desfacute in doua, am pus peste ele cam 1 1/2 kg. zahar si le-am lasat asa 24 ore, le-am tot amestecat, pana s-a topit zaharul, dupa care le-am pus la fiert. Apropo, eu gemurile le fierb intotdeauna in cuptor, in acest fel nu trebuie sa stau langa aragaz si sa amestec incontinuu sa nu se prinda. Il scot cam odata la jumatate de ora, amestec si il pun inapoi. Asa, si cand gemul de prune e aproape gata, o sticluta de esenta de rom, ii da un gust extraordinar, si merge de minune la clatite.

 

Criss si Alex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca aveti masina de paine(cu program special pentru gemuri si dulceturi) incercati sa faceti in ea...atunci chiar scapati de amestecat la fiert [:D] asa face o prietena de-a mea de vreo cativa ani...dar trebuie cantitate relativ mica, nu asa cu kg-mele cum suntem noi obisnuiete sa facem gemul [:D]

 

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...