Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)


Balbina

Recommended Posts

Adriana ai dreptate, am remarcat si eu la un moment dat comentariul respectiv, apoi s-au contrazis, ca de fapt sunt corecte cantitatile de frisca, asa ca eu n-am mai inteles nimic de-acolo. Mi se pare ciudat inclusiv ca sunt cantitati diferite de ciocolata. Cofetareasa care ne-a facut noua tortul de nunta (tot cu mousse de ciocolata a fost) ne-a spus ca de obicei retetele astea 'fancy' se vand pe bani grei si ca intotdeauna au strecurata intentionat o greseala/omisiune, daca iti dai seama de ea bine, daca nu, ghinion. La carlionti, vad ca tot cam asa i-ai facut si tu. Pe mine nu ma incanta in cazul asta ornatul cu carlionti pentru ca probabil se va sufla in lumanari si o sa zboare si carliontii cat colo (ca-s patita deja).

Ortansa mersi de link, sa stii ca l-am pus in listuta, e util, mai ales ca descrie si alte tehnici de ornamente cu cioco. Totusi, eu ma refeream la carliontii aia mai lati, care arata ca niste rulouri de cioco (nu stiu cum sa le descriu mai bine), cred ca nu merge tehnica asta pentru ei, ci mai degraba cutitul sau paleta de plastic. Ma rog, ideea e ca iti trebuie ceva experienta si indemanare.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si eu multumesc Ortansa.

 

Eu imi doream niste carlionti mai lati,ca in poza asta

 

Ralu,spor la treaba,n-am spus ca e simplu ,doar ca e destul de usor,avand si poze pas cu pas..si explicatii.

 

Alynuta,pai,daca nu vrei carlionti de ciocolata,poti imbraca in frisca,sau ciocolata,sau poti pune blat si deasupra si sa-l imbraci in pasta de zahar.

Eu asa l-am "vazut" ornat ,inca trebuia sa fie carlionti (hai sa spun bucle,ca exprima mai bine ce voiam eu sa fac)de trei culori,eventual trei bucle maari,cate una de culoare,cateva bobite de cacao(de unde sa le iau)printre bucle.

Si in tortul facut de mine s-a suflat in l;umanari si n-a zburat ciocolata de deasupra.

 

Cat despre reteta,este posibil sa fie asa cum spune cofetareasa,si eu am gasit multe retete scrise gresit prin reviste si chiar ma gandeam daca e intentionat facut sau nu.Insa acum fiind vorba de o revista de specialitate,destul de "cunoscuta" nu stiu ce sa spun.

 

 

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana nu stiu ce interes ar avea sa minta tipa, in fine ea se 'prinde' de multe chestii si pentru ca a facut chimia alimentara, deci stie exact ce se intampla cand amesteci una cu alta sau daca pui o chestie la rece/cald

Cu ornatul inca nu stiu, mai vad. Carliontii tai erau 'lipiti' de frisca, in cazul de care ziceam eu erau pur si simplu pusi peste tort (blat).id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Alynutza

Adriana nu stiu ce interes ar avea sa minta tipa, in fine ea se 'prinde' de multe chestii si pentru ca a facut chimia alimentara, deci stie exact ce se intampla cand amesteci una cu alta sau daca pui o chestie la rece/caldCu ornatul inca nu stiu, mai vad. Carliontii tai erau 'lipiti' de frisca, in cazul de care ziceam eu erau pur si simplu pusi peste tort (blat).id="Comic Sans MS">


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">prajituresc si bucatarescid="size1">
Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
id="quote">id="quote">Pai nu erau lipiti de frisca,frisca era intre straturile cu carlionti si pe margina..Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu mi-am dat seama din poza, am avut impresia ca ai pus un pic de frisca si sub ei.

 

Natalia nici o problema [flo].id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu tortul cu trei feluri de ciocolata. E super super super...Am adaptat in pic reteta,dupa ingredientele ce le aveam in casa.Blatul l-am facut simplu,ca nu mai aveam chef de spart nuci,ciocolata alba nu aveam decat una si din celelalte cate 2.Blatul l-am taiat in doua si am pus o parte si deasupra.Dupa ce l-am asamblat n-am avut rabdare [pofta] si am taiat o bucatica si s-a cam pravalit peste mine. [:D] M-am resemnat ca totusi era foarte bun la gust...Dar dimineata cand am mai taiat o bucatica [grasa] era foarte bine intarit. [bis]

O sa pun si o poza un pic mai tarziu. [;)]

 

Va pup. [pup]

 

Miha[gravi] si Robertid="purple"> id="purple"> [hia]

 

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, mi-am bagat deja un ochi curios in albumul tau si am vazut poza cu tortul. Ce sa spun decit [pofta][pofta][pofta]. Ce pacat (sau noroc [:D]) ca stau departe de tine, altfel m-as fi autoinvitat cu nesimtitre la tine. [:D]

 

------------------

Numai bine,

Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...