Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)


Balbina

Recommended Posts

Si eu, si eu vreau sa vad!

 

Weekend-ul asta am optat pentru o reteta pe care Daniela a scris-o mai demult, cu dedicatie pentru mine: tarta olandeza cu mere. Noi am servit-o calda si cu inghetata, a fost minunata, iar sotzului i-a placut la nebunie (tare multumesc pentru reteta, Daniela [flo]). Umplutura aduce cu cea de strudel vienez, coca este insa foarte diferita. Dupa parerea mea mergea un piculet mai putina coca (sau am avut eu tava mai mica), insa eu sunt obsedata la prajiturile cu mere sa aiba cat mai putina coca, sotzul spune ca a fost mai buna decat strudelul, si tocmai coca o face mai buna.

Daniela daca mai bagi un ochi pe aici, poate reusesti sa-mi explici si mie cum amesteci tu faina si untul cu cutitele, ca eu am incercat si dupa cateva minute am lasat-o balta si-am amestecat cu mana. Cred ca nu mi-a luat mai mult de 10-15 minute, asa ca nici pe departe n-am inteles de ce s-a chinuit asa tare autoarea.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Alynutza

Si eu, si eu vreau sa vad!


id="quote">id="quote">

 

Multumesc Natalia ca mi-ai adus aminte sa pun poza promisa! [:D] Cica acu in perioada asta se scuza. [;)]

 

Tort cu 3 feluri de ciocolata

 

Gratiela,sosul ciupercilor era de fapt smantana. [:)] N-am facut nimic special.Ciuperci,usturoi,cascaval,unt si smantana.Pofta de gravidoasa. [:D]

 

Miha[gravi] si Robertid="purple"> id="purple"> [hia]

 

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinutza, imi pare bine ca v-a placut tarta. Sa stii ca si eu amestec mai bine cu manutzele proprii decat cu cutitele si nici eu nu am priceput de ce s-a chinuit atata autoarea. Dar asa-s doamnele olandeze[:D], ca sa nu zic mai mult. Eu ador sa fac cate o praji, insa nu am timp prea mult din pacate, iar cand si fac se minuneaza invitatele mele olandeze de zici ca am mutat cine stie ce munti[alcool][:D].

 

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,

[foto]poze yahooid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha super de super arata tortul. Imi place tare mult cum ti-a iesit stratul ala marmorat. Chiar mi-ai facut pofta si asta e mare lucru, ca-n ultimul timp nu prea am avut pofta de nimic.

 

Daniela ma gandeam c-o fi vreo tehnica speciala cu cutitele alea [:D] si-mi faceam probleme de constiinta ca eu n-am avut rabdare si repede repede mi-am bagat mainile in aluat. Multumesc inca o data de reteta, poti fi sigura ca se va lasa cu 'repetir', a fost minunata calda si cu inghetata. Te inteleg bine, ca si eu sunt innebunita dupa prajiturit.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, Alina unde apare reteta de tarta (am cautat-o de doua ori la index si mi se deschide o pagina cu ... urari de primavara. Ma puteti ajuta, va rog?

 

quote:Originally posted by Alynutza

 

Daniela ma gandeam c-o fi vreo tehnica speciala cu cutitele alea [:D]

 

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">


id="quote">id="quote">

 

Apropo de cutite... Cred ca si "instrumentul" asta ar merge, nu?

 

http://cooksdream.com/store/nor3247.html

 

Eu am avut unul (acum a ruginit si l-am aruncat) si facea treaba buna. Dar si mai buna parca tot 2 maini o fac [:D].

 

Pupaturi Ortansa!

 

Natalia, sa-ti traiasca fetita. Parca ai nascut de curand, nu? Sau gresesc?

P.S. Sa le citesti din Habarnam cand vor avea habar de dansul [:D]!

 

 

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'id="green">" (pozeid="navy">)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML sincera sa fiu n-am vazut nicaieri pe aici un 'instrument' de genul celui arata de tine. Lasa ca merge si cu mana, nu cred ca a fost afectat in vreun fel aluatul pentru ca a fost amestecat cu mana si nu cu cutitul.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, mmm, ce apetisanta e tarta, imi imaginez ce buna era cu inghetata. Despre tehnica prepararii aluatului fraged cu cutitele stiam, dar n-am aplicat-o niciodata, din lipsa de experienta [:I]. E vorba sa nu fie atins aluatul cu miinile, ca sa nu se topeasca untul de la caldura miinilor. Cica din aceasta cauza, aluatul pierde din fragezime. Acuma ce sa spun, mie mi s-a parut destul de fraged si un aluat framintat cu miinile, dar mai stii, poate iese si mai bun. Dar cum ziceam, n-am incercat niciodata, mi se pare destul de greu.

 

ML, hehe, ce idee buna mi-ai dat. Uitasem de Habarnam. Poate ii iau cartea lui fiu-meu de Craciun, ca sa citim serile din ea. Multumesc de urari, da, am nascut acum aproape o luna (vezi tickerul de la semnatura).

 

------------------

Numai bine,

Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Balbina

ML, hehe, ce idee buna mi-ai dat. Uitasem de Habarnam. Poate ii iau cartea lui fiu-meu de Craciun, ca sa citim serile din ea. Multumesc de urari, da, am nascut acum aproape o luna (vezi tickerul de la semnatura).


id="quote">id="quote">

Toatal offtopic, dar despre dulciuri nu mai vorbesc o vreme [:D],unde ati vazut voi cartea cu Habarnam ca eu am cautat-o mult timp si degeaba?

 

bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004) si viitoare mamica de al doilea ingeras [gravi]


ajutati-l pe mihaita!...[floare3]id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...