Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)


Balbina

Recommended Posts

Natalia nu stiam ca ar influenta in vreun fel caldura mainii fragezimea aluatului, dar cat traieste omul tot invata. Eu am incercat la inceput sa amestec cu cutitele, dar cred ca mi-ar fi luat o vesnicie si n-am mai avut rabdare. Oare ar fi aceeasi chestie daca il bag la robot si pun cutitul pentru tocat in loc de paleta pentru aluat?

 

Offtopic si eu: 'Aventurile lui Habarnam' a fost pentru mine o adevarata revelatie. Eram undeva in clasa a 2-a cred, nu prea ma omoram cu lectura, ai mei mi-au luat cartea asta si pur si simplu mi-a deschis apetitul. Dupa aceea am inceput sa 'mananc pe paine' cartile, citeam ca disperata. Sper sa nu se fi pierdut cu atatea mutari, e o poveste tare frumoasa. (Mama ce nostalgii mi-ati trezit...)id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ligia, ultima data am vazut cartea la libraria Noi, aia de linga Sala Dalles, dar asta a fost demult, acum vreo 3 ani. Sper ca se mai gaseste in librarii, daca s-a mai reeditat intre timp.

 

Alina, e una din cartile copilariei mele. Dde fapt, toate 3, ca sint 3 carti despre Habarnam. Le-am citit si rascitit de n ori. Recunosc ca si la maturitate, in vacantele mele petrecute acasa, mai luam cite un volum in mina si il citeam.

Sigur ca poti face aluatul la robot. Eu cred ca as face toate aluaturile acolo, daca as avea un robot (vorbeste lenea din mine [:D]).

 

------------------

Numai bine,

Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia doar de doua ori am facut aluat la robot. Prima data pentru pizza si din oareshce motiv mi s-a parut diferit fata de cel amestecat cu mana, a doua oara am facut un aluat de tarta, reteta dupa care l-am facut era chiar speciala pentru robot, aluatul a iesit de-a dreptul 'betonos', cu toate ca am respectat intocmai instructiunile de preparare. Asa ca nu ma prea tenteza sa mai fac aluat la robot. Eventual un cozonac care trebuie framantat o vesnicie si de care altfel nu m-as apuca.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia n-am vrut sa te dezamagesc, poate sunt fete care l-au folosit cu succes in aceasta operatiune. Lasa ca si eu l-am cumparat si de multe ori mi-e lene sa-l folosesc ca pe urma am o groaza de spalat la el. Prinde foarte bine cand fac spuma de capsuni, ca vasul e incapator, se face in cateva minunte si nu stropesc toata bucataria [;)].id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea "le am" cu aluatoasele,ci mai mult cu ciocolatoasele si cremoasele [:D],dar cand le-am mai comis numai la robot am facut si au iesit tare bine. [:)] De cand mi-am luat robotul nu mi-am mai "murdarit" degetelele mamucai si ale tatucai. [:D] Acuma ce sa zic?Poate o fi chestie de gusturi?

 

Miha[gravi] si Robertid="purple"> id="purple"> [hia]

 

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma pricep asa ca-i dau inainte cu ce stiu, adica... Habarnam[:D]. Daca nu-l gasiti sub forma de carte si il vreti musai, este si online aici (revin cu linkul):

 

http://habarnam.org/?to=habarnam

 

 

Natalia sa mai spun ca ma gandeam la tine citind despre Habarnam in orasul prichindutelor (il indopau vartos cu tot felul de minunatii)?!

 

Va admirez puternic prichindutelor [:D]!

 

 

 

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'id="green">" (pozeid="navy">)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha nici eu nu le am cu 'aluatoasele' cum le spui tu, dar din cand in cand asa, un aluat de tarta sau de pizza, ca in rest si eu ca tine, ciocolatoasele sa traiasca. Tu ai facut coca de tarta la robot? Ti-a iesit?id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina,tarte inca n-am facut,ca n-am primit forma de tarta cadou. [:-)))] Dar am facut orice alt fel de aluat...de la tortul nemtesc cu branza,aluatul lu' Dr Oetrcher,aluat de pizza,paine....

 

Miha[gravi] si Robertid="purple"> id="purple"> [hia]

 

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de aia am strambat din nas, ca aluatul de tarta, desi reteta era pentru robot a iesit ingrozitor de tare, nu era fraged deloc deloc.

 

ML mi-ai dat de lucru, citesc de zor Habarnam, am dat in mintea copiilor [:D].id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...