Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)


Balbina

Recommended Posts

quote:Originally posted by Alynutza

 

ML mi-ai dat de lucru, citesc de zor Habarnam, am dat in mintea copiilor [:D].

id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">[/font=Comic Sans MS]
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">


id="quote">id="quote">

 

Nu te rusina [:D]. Si eu l-am recitit la 18 ani, impreuna cu mama (ha, ha, crezi? - mi l-a dat cadou de ziua mea) si vara asta cu fetita si baietelul.

 

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'id="green">" (pozeid="navy">)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Helau! [hia]

 

Nimeni nu mai prajitureste nimic? [biz]

 

In acest week-end m-am inspirat de la Adriana [pup] si am facut prajitura la metru sub forma de tabla de sah. Crema am facut-o din lapte condensat caramelizat si unt,ca de alt fel de crema imi era lene. [:D]

 

Miha[gravi] si Robertid="purple"> id="purple"> [hia]

 

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana,am descoperit [bis] cu ceva vreme in urma blatul de Amandina care e foarte bun si iese negresit. [;)]

-6oua

-100g zahar

-3 linguri de sirop din zahar caramelizat (2-3 linguri de zahar caramelizat si "stins" cu 3 linguri de apa)

-30ml ulei

-1 cana de faina amestecata cu o ligurita de praf de copt

 

Se separa ouale. Albusurile se bat spuma tare cu zaharul. Galbenusurile se amesteca cu uleiul si siropul de zahar. Se toarna totul peste albusul batut, apoi se pune faina in ploaie si se amesteca pina la omogenizare.

 

Miha[gravi] si Robertid="purple"> id="purple"> [hia]

 

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana,am facut 2 cantitati,una alba una neagra. [:)] Dar am facut din 5 oua nu din 6,restul cantitatilor le-am pastrat.

 

Miha[gravi] si Robertid="purple"> id="purple"> [hia]

 

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">

 

EDIT: Saru-mana Monica pentru atentionare. [pup]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, hehe, prajituresti la greu, se vede ca esti in trimestrul 3 de sarcina. [:D] Parjitura arata yami de tot!

 

Alina, nu ma stresez inca tare cu robotul, intrucit el se afla in niste planuri f. indepartate deocamdata. [:D] Sa ajung sa am banii pt. el, apoi vad eu ce fac.

Daca esti draguta, pune te rog in lista si reteta de blat a Mihaelei, multumesc. [flo]

 

ML, multumesc de link, mi-ai trezit o nostalgie... chiar daca am citit cartile in rusa, desenele sint cele originale.

 

------------------

Numai bine,

Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha arata bine 'sahul' tau.

 

Eu ma specializez in cheesecake-uri, de unde nu-mi placeau, weekend-ul asta am tras un cheesecake cu ciocolata.

 

Pentru baza:

50 gr. unt

225 gr. biscuiti digestivi de ciocolata zdrobiti

 

Pentru umplutura:

225 gr. ciocolata amaruie (minim 50%)

400 gr. crema de branza (Almette cu smantana)

100 gr. zahar pudra

4 oua de marime medie

284 ml. frisca

5 lg. lichior cafea (in reteta originala era Kahlua, eu am folosit Angeli)

 

Pentru ornat:

200 ml. smantana

2 lg. lichior cafea

pudra de cacao

 

Din biscuitii zdrobiti si untul topit se formeaza baza prajiturii intr-o forma de 23 de cm.. Se raceste in timp ce se prepara umplutura. (Eu n-am gasit digestivi de cacao, asa ca am adaugat o lingura de cacao in biscuitii zdrobiti, iar coca am intins-o si pe peretii formei, nu doar la baza. Sa nu uit, forma mea are 26 cm.)

Ciocolata se topeste la abur. Branza se mixeaza cu zaharul pana devine pufoasa. Se adauga ouale intregi, pe rand, batand dupa fiecare (nu trebuie batut prea mult). Lasand mixerul la viteza mica, se adauga ciocolata topita, frisca si lichiorul. Se coace in cuptorul preincalzit la 160 de grade pentru 55-60 de minute, sau pana s-a intarit. Se lasa la racit minim 3 ore sau peste noapte.

Pentru ornat se bate smantana cu lichiorul si se pune deasupra. Se pudreaza usor cu cacao. (Eu n-am folosit smantana la ornat, ci restul de frisca, ca am luat 2 cutii de 200 ml, batuta cu intaritor, o lingurita de zahar praf si 2 lingurite de lichior de cafea.)

Si felia la care n-am apucat sa-i fac nu stiu ce 'prezentare' ca nu mai avea rabdare sotzul [:)].id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia iti recomand din toata inima sa-l faci, nu dureaza mai mult decat cheesecake-ul de la tine, reteta seamana relativ, iar consistenta e la fel de cremoasa. Langa felie am pus inghetata dar n-am reusit sa fac 'aranjamentul' cum am vrut eu, pentru ca am uitat sa scot inghetata de la congelator din timp si era bocna.

Weekend-ul asta am incercat si 'gateaux au chocolat chaud' insa e clar ca am nevoie de alte forme, in cani nu a iesit cum trebuia, s-a facut crusta de aluat doar deasupra si pe lateral, pe fund nu, si s-au prabusit maiestos cand le-am scos din cana. Cu toate astea, sotzul aproape a lins farfuria. Abia astept sa-mi iau forme si sa pot face asa cum trebuie. Acum evident ca n-am facut poza ca n-aveam la ce.

(Am pus si retetele in listuta, sa nu crezi c-am uitat.)id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...