Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)


Balbina

Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Adi, mm, ce bine arata checul tau, sint innebunita dupa checuri insiropate. [yum]

Am remarcat mai demult si tortul cu 3 feluri de ciocolata, arata impresionant si imi inchipui ca e f. bun. Sint convinsa ca ti-ar reusi 100%.

 

------------------

Numai bine,

Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze

Lucrusoare pentru bb2id="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nati tot aici esti? [:D]

cum ii merge piticului la gradi?...poti naste linistita sau mai trebuie sa mergi cu el cateva zile pentru acomodare ? [:D]

moama ce super arata tortul ala cu 3 feluri ce cioco [pofta]

eu azi vreau sa fac praji cu nuca de cocos, cioco si crema(ca am niste albushuri de la ciorba de burta) [:D]

[pup]

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, tot aici sint. [:D]

Vlad deocamdata e incintat la gradinita, in orice caz, merge cu placere, nu plinge cind il las (ptiu ptiu), iar seara imi povesteste tot ce-a facut in timpul zilei, ce-a mincat, cu cine/ce s-a jucat. In principiul bebelina poate aparea cind vrea ea. Asa ca noi acum sintem in asteptare. [:)]

Succes la prajiturit! N-am mai reusit sa incerc prajitura asta inainte de a naste, deja poate pe la Craciun o sa ma apuc si eu de ea. [:D]

 

------------------

Numai bine,

Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze

Lucrusoare pentru bb2id="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia,e prima data cand fac chec insiropat,n-am stiut ca iese asa bun.

Nu cred ca fac tortul,ma mai gandesc,am primit intre timp o comanda de tort de cioc"de ala de care faci tu" asa suna comanda,prin urmare ma apuc de facut tort"asa cum fac eu" ca e ptr o graviduta si nu de alta,dar mai naste inainte de termen de pofta.

Acu ma apuc de treaba.

 

Monica,superba prajitura,cred ca si gustul pe masura.

Stii ce rugaminte am la tine? Scrie te rog ce e in fiecare poza, cum se cheama si daca poti si doua trei cuvinte despre ce contine(asa imi va fi mai usor sa cer reteta..[:D]).Ma duc sa mananc ceva ca m-a lovit brusc foamea dupa ce am vazut pozele.

 

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana am vazut link-ul si-acum [pofta]. Mai ales ca eu sunt ciocolatoasa rau. Notez reteta si cred ca il fac de ziua sotzului (mai este pana atunci, sper sa am atata rabdare). Ce-as vrea sa te intreb: oare cata apa e necesara pentru a inmuia o foaie de gelatina? Eu in afara de gelatina care se pune peste fructe n-am facut creme cu gelatina. De fapt, una, pentru mousse-ul de capsuni, care a fost un esec total. Deci, daca mai ai sfaturi despre cum sa fac o crema cu gelatina care sa si iasa, te rog frumos.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinuta,n-am folosit nicodata foi de gelatina,nici n-am vazut in comert pe la mine prin zona(poate nu m-am uitat eu bine),insa ,la pasta de zahar folosesc 5 gr gelatina(jumatate de plic de la dr Oetker) si o moi in 30 ml apa,asta ar veni o lingura si un pic-eu masor cu un biberon vechi pastrat de la Catalina.Dupa ce o moi o incalzesc putin,doar o idee,si se lichefiaza.

 

Din cate tin minte,scrie acolo ca o foaie de gelatina are 3 gr,eu as pune din oki 1,2 linguri de apa,pana se umfla si as scurge surplusul de apa(daca ramane).Dar tot pe acolo am citit ca au fost fete care au facut tortul fara gelatina si au spus ca a avut tinuta.

 

Eu ma gandeam sa folosesc 1 plic de gelatina dr Oetker(10 gr) impartit la 3,cate o parte ptr fiecare crema,asta ar insemna sa pun cate 20 ml de apa de gramajoara.Lasata putin la umflat si apoi adaugata la amestecul de smantana cu ciocolata cald.

 

 

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce am avut impresia c-am vazut gelatina foi la Cora, in zona cu budinci/esente si alte asemenea. Ma si uit azi, ca am drum pe-acolo. Mai vad, daca se poate face si fara gelatina, nu stiu daca m-as risca (dupa 'minunata' experienta). In reteta zicea cate 2 gr. e gelatina per fel de crema, n-o sa fie prea mult daca imparti un plic de 10 gr. la 3?id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...