Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dura lex sed lex(Clubul Juristilor:)(5)


Recommended Posts

Buna fetele, nu am mai intrat demult pe aici, nu stiu daca ma mai cunoastetzi, dar bb ma solicita la maxim. Eva, pt ca intrebai de cunostintzele din fac, irina are dreptate, procedura civila e baza, aia tre s-o stii neaparat si te ajuta foarte mult, eu am fost la cateva procese in calitate de jurist si pot spune ca m-a ajutat proc civ., mai ales exceptiile de procedura, sunt f importante pt ca potzi sa castigi pe o astfel de exceptzie. Acum nu mai lucrez la firma respectiva, ci in sistemul de asistenta sociala la stat, tot jurist (momentan sunt in cic) si sincer, cunostintzele din fac m-au ajutat mai mult sa intzeleg ce am avut de invatzat acolo, legi noi pt mine, cu care se lucreaza in acest sistem. ideea e ca sa aio baza e foarte important. Avocaturaa si inm nu m-au tentat niciodata, dar pt cine aspira la asta, multa bafta! Dariana si Darius (30.07.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bai, da' ce-i aici? Visati ziua-n amiaza mare? Ia, trezirea! Intalnire in Dubai, da? Pai voi n-aveti de lucru? Bine, daca promiteti sa-mi dati de mancare, eu merg, sa stiti! Si cafea, ca fara ea nu pot trai...si acces la net, musai! Deci ne-am inteles, da? La ce ora e plecarea? Dariana, eu nu te-am cunoscut pana acum, dar imi pare bine de cunostinta! [:D] Mergi si tu in Dubai? Ne invita Irina, asa ca nu-ti fa griji de costuri![;)] Dubai, atentie! Veniiiiim! [invazie] Lora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bagati fetelor pe mine ca sunt gravida si pot sa zic ca am pofta sa merg in dubai cu voi. cine ar fi nebun sa se puna cu poftele unei gravide? [:D] si acu ca ma gandii asa mi se facu pofta de o saorma deaia arabeasca si un suc natural de fructe deala facut pe loc la taraba (imi aduc aminte de damasc ca era mancarea preferata, rapida si ieftina) [gravi]6+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eva, ma bucur nespus sa ne reintilnim si aici.Daca iti aduci aminte, m-ai ajutat f mult cu sfaturile tale atunci cand hotarasem sa renumnt la fumat.Din pacate, eu nu am rezistat decat o luna.Dar, cine stie, poate gasesc din nou ambitia necesara si iau o noua hotarare, dar care de data asta sa fie mai ferma..Si cu ajutorul vostru poate reusesc sa ma declar ca si tine:NEFUMATOARE.Oricum, felicitari!In alta ordine de idei, nu stiam ca esti tot jurista si ma bucur sa ne intilnim si aici. Apropo de cunostintele din facultate:vreau sa spun ca eu simt ca nu mai stiu nimic.Daca ar fi sa merg acum la un concurs cred ca m-as face de tot rasul[bang][bang] Oare ce sa fac fetelor?Incotro sa o apuc?Stiu f bine ca, ca si avocat, ma vor astepta zile intregi in care nu voi face nimic altceva decat sa sprijin peretii tribunalului[bang][bang] Voi cum ati facut atunci cand ati terminat?Vad ca majoritatea voastra lucrati ca si consilier juridic.La angajare ati dat concurs?Ati stiut sa faceti fata problemelor intilnite inca de la inceput?Scuzati-ma va rog daca printre intrebarile mele sunt si unele care par "prostesti", dar chiar nu stiu incotro sa o apuc.Oare, in orice caz, ar trebui sa pun din nou mina pe carte inainte sa ecid aca voi opta pt consilier sau pt. avocat?Pt. ca, in tot cazul, eu as vrea sa lucrez in domeniu. Kriss, ce mai face soacra ta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua fetelor e dupa amiaza, am culcat puiutul- si m-am bagat putin pe forum eva , nadyana, sper ca n-am uitat pe nimeni sau oricum si celelalte fete care asteapta o parere- eu ce pot spune - in romania nici eu nu m-as incumeta in avocatura, eu am incercat sa lucrez pe langa un avocat in timpul facultatii- si , cel putin in aceea periaoda 98-2000,era exact cum a descris angela, plus ca majoritatea avocatilor nu aveau un cabinet ci totii stateau in tribunal si asteptau clientii(probabil ca stiti cam cum e). aici, da m-am incumetat in avocatura. dar lucrez la un cabinet destul de mare, care acopera aproape toate domeniile si are si program de consultanta juridica, adica sunt consultanti juridici angajati in cabinet. eu v-as sfatui notariatul- e mai placut sau consultanta juridica. kriss, angela, irina ce mai faceti? acum imi beau cafeaua si m-apuc ca am putina treaba la un dosar fetelor- eu vin in romania in aprilie, deci daca e vreo sansa sa ne intalnim pe undeva sa-mi spuneti va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eva, eu am participat la un interviu, nu am dat concurs, acum 7 ani jumate, la firma unde lucrez si azi. Din fericire, imi place ceea ce fac si nu e prea greu. Si am noroc si de un super-colectiv! Nu stiam mai nimic sa fac cand m-am angajat, cu toate ca invatasem destul de bine in fac....nu se prea potrivea cu practica. Dar am apelat la prieteni, cunostinte in domeniu care m-au ajutat si am invatat. Oricum, eu aveam o deviza: nu stiu, dar pot sa invat. Si asa ii ziceam si sefului meu...cu asta cica l-am convins sa ma angajeze, cu toate ca la interviu fusesera si juristi cu experienta. Totul e sa ai incredere in tine, ca poti orice daca vrei. Lora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...