Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete arabesti/ramadan? ( 2)


Recommended Posts

wow louisea....totul arata super [pofta] ...iote cine vorbea de speedy...he he pai tu esti super woman [:D]

si celelalte fete la fel pe langa faptul ca mai sunt si "carti de bucate" ambulante [:D]

in seara asta vreu sa fac din nou Shakshouka...cica ceva mai usor [:D]

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Merci Moni [pup]

Azi am facut o exceptie si am facut asa multe c-am ajuns acasa mai devreme, da mi-o si luat ceva timp [:D] Alta data cred c-am sa ma rezum sa le fac in week-end [bang] Da aveam o poftaaaaaaa [:D]id="size1">

 

Si merci si de la mine la restul bucatareselor pt retele [il]

 

P.s. ce praji ai facut? Ca arata interesant id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri mi-a zis miha(mariusimiuc) [flo][pup] ca a incercat o "crema" noua pe care ea a pus-o in forme si eu neavand forme m-am gandti sa o introduc in "gaura" unei forme de tarta [:D]

crema suna asa(lapte condesnat o cutie...se caramelizeaza,se adauga 1 pliculetz de gelatina si frisca 200gr)

aluatul pe care l-am pus in forma de tarta este ca un pandispan(125 gr faina, 125 gr zahar, praf de copt, 1 zahar vanilat, 3 oua, 50 ml ulei) amestecate toate 2 min cu mixerul

apoi eu am pus cateva capshunele fiindca=mi parea cam trista prajiturica [:D] si am vrut sa o mai inveselesc putin [:D] am pus si putina frisca deaupra si gata...acum e jumate papata [:D]

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by monica-elizabet

apoi eu am pus cateva capshunele fiindca=mi parea cam trista prajiturica [:D] si am vrut sa o mai inveselesc putin [:D]


id="quote">id="quote">

[:D]

 

Suna delicioasa [:p] si usor de facut [cool] Nu-mi trimiti si mie macar un sfert? Cu prastia si eu o astept in gradina [:D]

id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dodo [pup] eu am pierdut toate retetele din laptop(ca si multe alte lucruri de prin el) [bang] cand mi s-a virusat acum vreo 2-3 sapt...dar uite mai mult ca sigur asta este reteta

Gogosi

se fac fff repede si sunt super bune

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ortansa

o sa va dau reteta de inghetata,dar cum am spus deja,este nevoie de cateva ingrediente care nu se gasesc decat in orient.este o inghetata cremoasa si "chewy"cu aroma orientala. Booza alhaleeb(inghetata cu lapte)-3 pahare lapte-1 1/2 pahar frisca lichida-1 1/2 pahar zahar-3 linguri sahlab(pudra obtinuta din tuberculi de orchid) sau amidon(nu-i acelasi lucru,dar asta e)-1/2 lingurita gum arabic(mastica)-1-2 lingurite apa de trandafirioptional:migdale,alune,fistic,stafide,bucati de caramel,ciocolata,dulceata de trandafiri etc.se pune laptele pe foc.amidonul sau sahlabul se dizolva in putina apa rece si se pune peste lapte.se fierbe pana se ingroasa putin.se adauga zaharul,mastica(pisata f. fin cu putin zahar pudra),apa de trandafiri.separat se bate frisca si se incorporeaza in compozitia racita.se congeleaza,amestecand din cand in cand pt. a evita formarea aschiilor de gheata.booza,booza,booza!!!monica,bravo!ai facut treaba buna.I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">


id="quote">id="quote">Multumesc frumos, Ortansa, pentru reteta. Eu ieri am cumparat SAHLEP care am inteles ca este echivalentul turcesc al arabescului SAHLEB/SAHLAB. In compozitia lui intra si guma arabica, asa scrie pe cutie. Vreau sa te intreb daca in cazul acesta este necesara suplimentarea cu guma arabica a retetei de inghetata.[asia]Nimic nu e facut din nimic si ce nu intelegi in corpul tau nu vei intelege nicaieri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina-daca ai mastic e bine sa pui.daca nu-e bine si cu cel continut de sahlab.si daca contine si zahar,gusta si incearca sa apreciezi de cat zahar mai e nevoie in inghetata- cantitatea din reteta nu e batuta in cuie.plus ca eu zic sa maresti putin(cam la 4-5 linguri) si cantitatea de sahlab(asa am facut si eu).

 

 

vreau sa postez si reteta de Umm ali (n-am uitat Monica) si inca cateva reteta,dar numai sa-mi fac putin timp.cel mai tarziu maine le scriu,daca nu e urgent.

[pup]

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...