Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete arabesti/ramadan? ( 2)


Recommended Posts

Astazi am facut Peste prajit

Orez

salata

Sos tarator

si tot Meniul [:D]

reteta de peste, salata si orez le-am "cules" de la hannen si reteta de sos tarator de la Ortansa, va multumesc mult fetelor...au fost tare bune

[pup]

 

Luna75, Kossir, ann33,rhoneea,ririan...pe unde sunteti?

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Monica,totul arata super!Felicitari!!

Ce pofta mi-ai facut!!![pofta][pofta]

 

Ai pus ceapa la orez?Te intreb pt. ca trebuie sa iasa maro daca se caleste bine ceapa.Dar e bine si asa!Gustul conteaza.

A,acum stiu in salata se taie patrunjel,un ardei dar si inca un fel de verdeata,seamana cu spanacul dar sigur nu e spanac.Din pacate nu-mi amintesc numele.

Dar toate arata super gustoase,mai ales pestele[:D] e favoritul meu.[:D]

 

Noi astazi sarbatorim.Am fost de dimineata la rugaciunea de eid.

Acum astept sa se trezeasca pitica sa le scot in oras.

 

Celelalte gospodine au dat bir cu fugitii sau au luat liber de la "bucatareala".

Eid mubarak fetelor si aveti grija la dulciuri![:D][:D]

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

Pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor,

hannen [pup] multumesc

am pus o ceapa in orez...dar nu am lasat-o sa se maroneasca stiu ca nu-i place sotului meu(in general pun ceapa asta "maronita" la fasolea batuta deasupra si el o da la o parte ca nu-i place) [:D]

in salata, am pus si ardei(si gras si iute) fiindca scrisesei tu acolo...dar patrunjel nu am pus ca nu scria [:p]

oricum si asa cu micile lipsuri a fost f bun...noi mancam peste intr-un singur fel...prajit, cu mamaliguta si mujdei de usturoi [:D]

aseara am facut la repezeala o Shaworma.

azi chiar nu stiu ce sa fac...am pana de idei...tre' sa ma apuc de citit retetele de la voi sa mi se faca pofta de ceva [:D]

va pup pe toate

 

ps: laura imi pare rau eu nu pot sa te ajut cu reteta...dar vin fetele imediat cu idei [:D]

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ortansa

roxanaz,poate e gullac(am cautat si eu cu nea' gugal[;)])


id="quote">id="quote">Ortanselu semana cu prima poza....si cu reteta numai ca as fi zis ca-s foi subtiri ca cele de rice paper si nicidecum wafers (adica ma gandesc la wafers ca grosime cu clatitele normale....) dar chiar seamana. saru mana!Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxana,undeva printr-o reteta din linkurile pe care ti le-am dat chiar spuneau ca ,de fapt sunt foi de orez sau de amidon, nu wafers cum le-au numit in reteta.deci asta tre' sa fie:-)

 

friptura de miel nu stiu sa fac,aici nu prea se fac fripturi la cuptor ca la noi.citisem insa undeva ca se marineaza in iaurt pt. fragezire si pt. indepartarea mirosului.

 

azi am facut ficatei de pui cu usturoi si coriandru,salata de roca si cartofi prajiti.

 

Monica,reteta de kabe cu carne o gasesti pe linkul cu bucataria libaneza.meniul cu peste prajit arata[pofta].maine fac si eu peste prajit,tabouleh,kafta si mai vad eu.

 

[pup]

 

 

 

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, ce faceti, pe unde sunteti, ce-ati mai facut bun de papa?(suna a interogatoriu) [:D]

eu astazi am facut kibbeh, dar am gresit undeva...cele din tigaie(adica pe care le-am prajit in ulei s-au cam destramat si le-am azvarlit la gunoi) [:D] cele pe care le-am pus in tava la cuptor au iesit ok...ma intreb oare unde am gresit?

poza o pun mai tarziu ca-mi merge netul prost

va [pup] pe toate

 

 

iata si kibbeh

 

 

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica,ca forma ti-au iesit perfecte,nu stiu ca gust ca n-am gustat, dar sper sa va fi placut.sa stii ca-i mare lucru sa reusesti din prima modelatul lor,eu nici acum nu ma pricep asa bine.dar spune-mi-astea din poza le-ai facut in tava?pt ca reteta pt kabe in tava zice ca trebuie sa pui carnea in straturi-unul de kabe,unul de carne pt umplutura si inca unul de kabe.asa ti-ar fi fost mult mai usor,dar poate le-ai facut tu special asa.nu stiu de ce ti s-au desfacut cele din tigaie.ai pus ulei indeajuns?pt. ca se prajesc in baie de ulei,adica trebuie sa fie acoperite total de uleiul incins bine.oare ai pus burghul(grausor) prea mult in compozitie?desi nu mi se pare.anyway,atat cat se vede,ai facut treaba buna.adevarul e ca nu-i o reteta atat de usoara pe cat pare.[pup]

 

asaaa...eu azi o sa fac Burghul bi dfeen-adica grausor cu carne.va arat dupa, ce-a iesit.

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa, multumesc mult pt.reteta cu linte. am facut abia aseara si pot sa-ti spun ca ne-a placut tare mult. ca si aspect nu arata prea grozav, dar gustul e tare bun.

 


Mariid="blue"> [gravi] 24+ bebe [fetita]

 

odiseea

 

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.id="red">Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...