Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete arabesti/ramadan? ( 2)


Recommended Posts

Ortansa, multumesc mult pentru aprecieri [pup] ceapa am pus eu dar am amestecat-o in mujdara...dupa aceea m-am gandit si eu ca trebuia sa pastrez putina si pentru deasupra...dar...deh [mariaj][:D]

multam si de lamuririle pentru ingredientele de la inghetzata...sincer nu le-am vazut pe-aici...am sa caut sa vad daca gasesc vreun magazin cu specific arabesc...daca nu...mai astept si am sa rog pe cineva sa mi le cumpere direct de la sursa [:p]

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

in seara asta am iesit un pic in orash cu astia mici si in centrul unui super magazin ce vad eu si ce aud?

era seara araba [:D]

dansatoare,muzica arabeasca, arghile(sau narghilele ca nu stiu termenul corect) tutun pentru ele, bijuuri, tot felul de bluzite, artizanaturi...ce sa mai...mi-am clatit ochii...a fost super...si le-am intrebat pe d-nele de acolo de un magazin cu produse arabesti(mancare) si mi-au dat adresa...este destul de departe de mine...dar sigur am sa-mi fac timp intr-o zi sa ajung pana acolo... [bis]

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa, gata, stiu ce e, am si eu in casa[:I], eu ii zic "d'aia de curatat dintii"[:D], ca rumegi la ea de te dor falcile sa ai dinti curati[:D], sar-mina, bine ca pusashi poza, asa m-am dumirit din prima!

Va spui cind ma-ncumet sa fac, acum e inca frig la noi, cica vine primavara, asa ca prin decembrie, la vara, o sa fac[:D]!(ca noi sintem "pe invers" cu anotimpurile)

 

Monica, poti sa-ncerci si cu orez basmati mujaddara, are mai putin gluten, deci ingrasa mai putin, cica![grasa] Anyway, arata de numa'[pofta]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa,nu-i nici o suparare!!S-ar putea ca asta sa fie reteta completa,eu sincer am vazut-o o data pe soacra-mea cum facea dar pe bucati asa ca eu am zis din amintiri!

Eu aveam impresia ca ea a rulat si apoi a taiat!In fine,imi amintesc si de unt si de sirop,de umplutura,bagatul in tava si rumenitul la cuptor...cred ca e aceasi reteta[:D]

Scuze la fete ca am fost "incompleta",eu chiar am zis doar ce mi-am amintit.[:I]

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

Pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Hannen [pup] da mie mi-a iesit asa ca nu a fost nimik incomplet...restul am mai inventat eu ca asa am vrut nu ca n-ai zis tu [:D]

ce bunatati mai faceti astazi fetelor?

eu am comanda de ciulama de la alexutul [:D]

EDIT:comanda executata [:D]

Ciulama cu ciuperci

va pup pe toate sa aveti o saptamana minunata

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valeuuuuu,Monica baga reteta!!

Cum arata!!![pofta]

Eu astept "soatza" care cica a "achizitionat" curry si nan!Asta e a doua masa pe ziua de azi,se anunta indian meal,sper sa nu fie prea iute[:D]

 

 

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

Pozici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hannen, eu am facut asa ciulamaua:

am pus la fiert un piept de pui si cand a fost gata l-am taiat cat mai marunt(ca lui alex nu-i palce sa vada bucati mari de carne in ciulama...ciupercile-s de baza) [:D]

1 borcanel mic de ciuperci

ulei sau unt topit(cat sa acopere "fundul" cratitei

1 1/2 lingura faina

marar, patrunjel

2-3 linguri smantana

sare, piper dupa gust

se pune uleiul in cratita pe foc, cand se infierbanta se pune faina si se amesteca bine sa nu se faca cocoloase(eu sincera sa fiu pun mixerul ca altfel...e clar ca-mi ies cocoloase) [:D] se adauga supa in care a fiert pieptul de pui(aproximativ 350-400 ml) apoi bucatelele taiate de piept de pui, ciupercutele, marar, patrunjel tocate marunt, smantana, sare, piper ...se amesteca incontinuu fiindca se lipeste...se mai fierbe putin si gata-i ciulamaua [:D]

azi am mai facut

Prajiturica

Dovlecel umplut cu garnitura de orez

Chiftelute de dovlecel

dodo tu zici banal...eu zic [pofta][:D]

 

monica

mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni pey daca tot intrebasi ce-am facut de papa hai sa-ti spun si eu [:D] Tabouleh, Mujdara (varianta Ortansei), Kafta si aici meniul complet [:D]

 

Da are dreptate Dodo ca esti Speedy Gonzales [il] Ce de bunataturi mai faci [olala]

 

Ortansa. Multam de reteta de foaie. Pt moment is in cautare de ingrediente [:D] Adica azi ma uitai sa iau nuca macinata, ca restu am (adica inafara de foi [:D]). La supermarketul unde imi fac cumparaturile gasi nuca da numa intreaga ca 2,3 euro 80 grame si mi se pare cam scumpa [bang] Dar investighez si tot pun de-o rulada curand [;)]

Momentan cred ca ma rezum la o tarta cu mere, ca tot e de sezon si la struguri [:D]id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...