Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

gutui........???!!!


Oaspete bb_yasmi

Recommended Posts

Oaspete bb_yasmi
am o plasa de gutui si nu stiu ce sa fac cu ele.... inafara de compot ce pot face?? si compotul daca il fac nu il vreau pt iarna ci asa de baut pt moment!! cum il fac??? ------------------------------------------------------------------------- Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!! Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!! [gravi]35+ si bubulina [fetita] IASMINA ALYSSA[zana] [url="http://www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png"]
bubulina noastra[/url] [ruga]AMR maxim 3-4 sapt!!!![olala][olala][olala][olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

1 kg de gutui

500gr zahar

2l apa

Gutuile le speli, le cureti, le scoti casuta si le tai ...cum iti place (feliute, rondele, cubulete...).Apa cu zaharul le pui la fiert si cand incepe sa se lege adaugi fructele, micsorezi focul si lasi sa mai fiarba aprox. 15 minute pana incep sa se inmoaie.Daca vrei consumi compotul asa sau il pui la borcane, le sterilizezi si la camara cu ele pt. iarna!

 

Anto

"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu aseara am facut gem de gutui dar in combinatie cu mere[:D] la 4 kg de fructe rase am pus aproape 2 de zahar si-l fierbi la foc mic pana ...imbatranesti[:D] ...nu mai stiu cate ore l-am fiert dar a iesit tare bun , tocmai imi ling degetele de niste clatite cu gem de gutui[alcool]

 

nu stiu daca stai tu acum(fiind gravidutza[;)])sa fierbi gemul cateva ore plus ca mai la urma cand scade mai tare trebe mestecat aproape continuu...dar fa macar un compot ca e pacat de ele si le apar viermi imediat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa-ti usurez munca iata cum am procedat eu:am taiat gutuile in sferturi;cotorul cu seminte cu tot le-am facut peltea(jeleu)folosind reteta lui roxanaz[flo],din pulpa gutuilor am facut gem;eu mi-am usurat munca pt. ca am o masina electrica cu care le-am ras.

recunosc ca am facut gem si altfel:am fiert gutuile taiate,separate de cotor,le-am pasat pulpa si am facut-o marmelada;cotoarele au mers mai departe la peltea ajutandu-ma de gelfix.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete bb_yasmi

multumesc fetelor de raspuns!!

raman la reteta lu' anto, mi se pare cea mai simpla!!

pupici multi!!

 

-------------------------------------------------------------------------id="red">

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!id="purple">id="Andale Mono">

 

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!id="red">

 

[gravi]36 si bubulina [fetita] IASMINA ALYSSAid="red">[zana]

 

bubulina noastraid="red">

 

[ruga]AMR maxim 2-3 sapt!!!!id="red">[olala][olala][olala][olala]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete bb_yasmi

anto, sar'mana de reteta!! a iesit un super compot!!!!

 

-------------------------------------------------------------------------id="red">

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!id="purple">id="Andale Mono">

 

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!id="red">

 

[gravi]36+ si bubulina [fetita] IASMINA ALYSSAid="red">[zana]

 

bubulina noastraid="red">

 

[ruga]AMR maxim 2-3 sapt!!!!id="red">[olala][olala][olala][olala]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...