Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Crema de zahar ars


gonghy

Recommended Posts

Ia inceraca aceasta reteta foile de gelatina o leaga un pic sper sa ti placa.

Ingrediente

125 gr. zahar, 3 foi de gelatina, 6 linguri de apa, 4 albusuri, 250 gr. frisca, vanilie

Mod de Preparare

Se arde intr-o cratita zaharul pina capata o culoare potrivita, nu prea inchisa. Se stinge cu 4 linguri de apa fierbinte si se lasa sa mai fiarba pina scade cantitatea pe jumatate. Se topesc foile de gelatina cu 2 linguri de apa clocotita si se amesteca cu siropul de zahar ars; se tin pe marginea aragazului la cald. Se bat spuma albusurile, se amesteca cu compozitia de mai sus, cit este foarte fierbinte, se bat din nou impreuna si se lasa sa se raceasca. Dupa ce s-a racit se adauga, amestecind usor, frisca batuta cu putin zahar vanilat. Se toarna compozitia intr-o forma udata cu apa, se lasa citeva ore la gheata si se rastoarna.

 

"A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile." BALZAC.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Acum de dimineata am aruncat ciorbalaul asta la gunoi.

La fel am facut-o ca si voi si degeaba ,ce nu am facut bine nu stiu.

Oare trebuia sa frec galbenusurile cu zaharul,apoi sa bat albusurile si sa le pun peste???

Era mai bine asa??

Si atat de mult imi place crema asta,dar nu a fost sa fie cum am vrut eu. Numa daca aragazul nu e bun.

Chiar nu as vrea sa ma lungesc cu acest subiect dar am cautat samai intreb si sa mai aflu pareri despre cum si ce am gresit facand acesta crema de zahar ars.

Imi pare rau de oua si de zahar dar las' ca mai incerc odata saptamana viitoare sa vad ce mai iasa [:D][:D]

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574

Povestea fetitei noastre

http://community.webshots.com/user/gonghy

Poze cu noi

Laura si bebe Maya 19.09.2006

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar zilele astea vorbeam cu fetele de al alt subiect despre crema de zahar ars si,dat fiind ca n-am mai mancat de....eu stiu...cred ca mai bine de 10 ani...mai am putin si ma imbolnavesc de pofta.

Acum sunt la dieta,dar duminica fac musai prajitura asta.

Am gasit pe culinar reteta si am citit si cele 7 pagini de postari cu poze[pofta][q] mi s-a facut rau,va arat si voua si ma duc sa ma culc![q]

http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=11129&st=0

Sa cititi si la urmatoarele pagini cum au facut alte fete,cu frisca pe deasupra,cu mai mult sirop....e crima curata!!!

 

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the

moments that take our breath away.

 

Anca

carnavalid="red">

Marc

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie nu mi-a iesit niciodata crema de zahar ars asa tare s-o rastorn pe farfurie cum am vazut prin pozele de pe culinar. e destul de moale si cu multa zeama, o pun in castronase direct din oala si asa ne place, ne batem pe zeama. hai ca mi-ati facut pofta

 

[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica dulceid="red"> m-ai omorat cu ce am vazut pe Culinar.

Deja imi ploua'n gura [pic][pofta][pofta] si daca as face din nou reteta sunt 100% sigura ca nu imi va iesi ca acolo.

Pai ce creme tzapanoase sunt acolo....... si ce ciorofleasca am facut eu ca mi si rusine [:I][:I][:I][:I]

Dar daca da DD sa imi iasa ii fac 1000 de poze din toate unghiurile si le postez aici sa ma laud daca nu-mi iasa,ma [poc]

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574

Povestea fetitei noastre

http://community.webshots.com/user/gonghy

Poze cu noi

Laura si bebe Maya 19.09.2006

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by hristina

Acum,daca tot suntem la capitolul asta,reteta de tort cu mere si crema de zahar ars o stie cineva?Kasi si Victoria


id="quote">id="quote">http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=106732Tort de crema de zahar arsIntr-un vas se caramelizeaza 4-6 linguri de zahar si se imbraca peretii acestuia.Crema:1 litru lapte8 oua4-6 linguri zaharSe amesteca, cel mai bine cu un mixer, pana se omogenizeaza.Se rastoarna in oala.Se face un piscot din 5 oua:- cele 5 galbenusuri se freaca cu 5 linguri de zahar,pana se obtine o spuma consistenta- se adauga 5 sau chiar 6 linguri de faina, si un pliculet de praf de copt,se amesteca sa nu ramana cocoloase- se adauga albusurile batute spuma.Acest piscot se toarna peste lapte. Piscotul nu se va amesteca cu laptele, fiind mai usor decat acesta, va pluti.Se intoduce in cuptorul fierbinte, se coace 45-60 min.Se lasa sa se raceasca, dupa care se acopera vasul cu o farfurie plata, si, cu o miscare rapida si sigura, se rastoarna tortul. Vasul nu se ridica de pe farfurie, el trebuie sa ramana asa minim 12 ore, cel mai bine la rece. Crema de lapte cu ou va lasa un sirop, care va insiropa piscotul. Dupa cc 12 ore (peste noapte) se ridica vasul, si se orneaza cu frisca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor!

Gonghyid="green">, ca sa raspund la intrebarea ta...imi iese f. buna crema de zahar ars, dar o pun la cuptor intotdeauna pe bain-marine. O las sa se faca la foc mic o ora, ea coaguleaza ( apa nu se lasa sa clocoteasca pt ca apar gaurele in crema), o las sa se raceasca , o pun peste noapte la frigider si a doua zi cind o rastorn e si frumoasa si zemoasa. Sper ca te-am ajutat.

Pofta buna!

Ps: ingredientele sint aceleasi: 8 lg zahar caramelizate, 8 oua batute cu un l lapte si 300 g zahar si dupa preferinta fiecaruia ce mai vrea sa adauge...zahar vanilt, stafide, etc

 

Magduta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...