Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Crema de zahar ars


gonghy

Recommended Posts

Fetelor sunte-ti nemaipomenite cum sariti in ajutor [flo][flo][flo][flo][flo]

Chiar azi am vrut sa fac iar crema de zahar ars dar am renuntat pt ca aveam in frigider 1 kg de branza dulce pe care mi-a adus-o mami ieri si asa am facut eu azi prajitura cu branza dulce.

Acum e in cuptor,sper sa-mi iasa macar asta buna si sa nu o dau iar in bara.

Am sa va spun dupa ce o scot din cuptor cum a iesit.

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574

Povestea fetitei noastre

http://community.webshots.com/user/gonghy

Poze cu noi

Laura si bebe Maya 19.09.2006

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

vreau sa fac tortul asta de zahar ars in weekend,dar am o intrebare.

Eu nu sunt mare prajitureasa (adica nu fac,ca de mancat....[:D] dar totusi...la pandispanul ala nu trebuie ulei?

quote:Se face un piscot din 5 oua:

- cele 5 galbenusuri se freaca cu 5 linguri de zahar,pana se obtine o spuma consistenta

- se adauga 5 sau chiar 6 linguri de faina, si un pliculet de praf de copt,se amesteca sa nu ramana cocoloase

- se adauga albusurile batute spuma.


id="quote">id="quote">]

Eu cand fac chec pun si ulei(mama pune cantitati egale..5 linguri de faina,5 de zahar si 5 de ulei si iese tare bun,tare pufos si se mentine pufos. Fara ulei deloc n-am incercat...

 

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the

moments that take our breath away.

 

Anca

carnavalid="red">

Marc

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mi-a iesit placinta aseara [bis][bis][bis][bis][bis]

Dar nu am mai avut timp sa va spun cum a iesit de bine, ca bubulina mea e bolnavioara si am stat cu ea.

A mirosit in casa de am 'nebunit [pofta][pofta][pofta][pofta]

Plus ca a venit si hasbantul de la munca si s-a infipt direct la tava,a mancat o bucata dupa care mi-a spus ca e cea mai buna praji care a mancat-o [:D][:D][:D]

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574

Povestea fetitei noastre

http://community.webshots.com/user/gonghy

Poze cu noi

Laura si bebe Maya 19.09.2006

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:mamica dulce

membru senior

 

Eu cand fac chec pun si ulei(mama pune cantitati egale..5 linguri de faina,5 de zahar si 5 de ulei si iese tare bun,tare pufos si se mentine pufos. Fara ulei deloc n-am incercat...

 


id="quote">id="quote">

 

La fel am si eu reteta de chec,cate linguri de zahar,faina atatea de ulei si iasa super pufos si super bun.

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574

Povestea fetitei noastre

http://community.webshots.com/user/gonghy

Poze cu noi

Laura si bebe Maya 19.09.2006

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi o sa fac tortul de zahar ars,fara ulei (ca daca iese uscat banuiesc ca se insiropeaza de la zahar...in orice caz,nu vreau sa risc experimente[:D],poate data viitoare.

O sa va spun maine cum a iesit,ca trebuie sa stea pe balcon la rece 12 ore. Cred ca o sa lesin de pofta pana maine cand ii pun frisca deasupra[il]

Gonghi,pune reteta aia de placinta de ti-a laudat-o sotzul!!!!

 

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the

moments that take our breath away.

 

Anca

carnavalid="red">

Marc

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mami Dulceid="red"> sa spui maine cum ti-a iesit tortul [pofta][pofta][pofta][pofta][pofta][pofta] ca eu deja salivez.

Am vrut sa fac o praji astazi dar din pacate nu s-a putut pt ca [zana] mea e bolnavioara si are si temperatura 38.5 [:(][:(][:(][:(]

Spuneai sa pun reteta de placinta,asta e reteta de la mama mea si uite ca ti-o scriu.

Prajitura cu branza dulce de vacaid="size4">id="purple">

Aluatul:id="black">

350 g faina

150 g margarina

100 g zahar pudra

1 ou intreg

1 praf de copt

1-2 plicuri zahar vanilat

2 linguri smantana

 

Toate astea se framanta la un loc,praful de copt eu il sting cu zeama de lamaie.Aluatul va iesi putin mai lipicios,dar se mai poate pune putin cate putin faina pana nu mai ramane pe mana. Se imparte in doua si se intind foile.

Foaia se ia pe sucitor si se pune in tava,care in prealabil a fost unsa cu unt sau ulei si tapetata cu faina.

 

Compozitia de mijloc: [:D]id="black">

1 kg branza dulce de vaca

1-2 oua(cat doresti tu)

1-2 linguri smantana

1-2 plicuri zahar vanilat

coaja rasa de la 1 lamaie

1/2 linguritza scortzisoara (cine doreste,eu am pus)

zahar dupa cum doriti de dulce

stafide cine doreste

 

Aceasta compozitie se adauga in tava pe prima foaie

dupa care se pune foaia a doua si se inteapa putin cu furculita.

Se baga la cuptor,la foc moderat cca 40-45 min.

Cuptorul eu il incing c-am cu 30 min inainte de a baga prajitura.

 

Sper sa va placa,eu azi am fost la Real si am luat 1200 g branza dulce si voiam sa o fac azi din nou si nu am putut de bubulina,dar maine dimineata chiar daca e duminica o fac iar.

Ca asteapta pofticiosul de hasbant sa pape iar,dar adevarul e ca si mie imi [pic][pofta][pofta] in gura.

Am facut si poze sa ma laud da sunt pe aparat si nu stiu sa le descarc,dar promit ca il bat la cap [mariaj] pe hasbant sa-mi bage pozele pe comp,sa vedeti ca nu va duc cu vorba.

 

Gata ca m-am intinssssss.....Daca sunt nelamuriri,sa ma intrebati in legatura cu praji mea.

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574

Povestea fetitei noastre

http://community.webshots.com/user/gonghy

Poze cu noi

Laura si bebe Maya 19.09.2006

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va dau reteta mea ca e usoara rau si nici nu sunt meseriasa in arta culinara.

13 linguri mari de zahar cu care tapitezi cratitza

apoi 13 oua si 13 linguri de zahar si un litru jumatate de lapte amestecati ouale cu zaharul si apoi adaugati laptele si bagt la cuptor la vre-o 350 de grade cam o ora iese belea de belea toata lumea ma complementeaza e specialitatea mea!

 

"To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet."

Charles Haanel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Smecheria la crema de zahar ars este sa iasa cat mai mult sirop. De asta eu incerc sa imbunatatesc reteta originala asa: Pun la topit mai mult zahar decat scrie reteta (parca 6 linguri, eu pun 8 sa zicem) iar in compozitie pun mai putin zahar sa nu o fac lesinata, reteta mea e cu 4-6 linguri in compozitie si nu pun mai mult de 4.

Compozitia eu o fac din 6 oua la 1 L lapte si nu mi-a iesit niciodata moale. E drept ca uneori o tin mai mult in cuptor si atunci iese mai maronie dar nu se arde niciodata. De rasturnat nici eu nu o rastorn, din comoditate si nu vad de ce ar fi necesar. oricum nu e un desert pe care sa-l servesc musafirilor, in general o fac la repezeala pentru familie.

Suna bine reteta aia de tort de zahar ars si am mai auzit de ea dar nu m-am incumetat sa o incerc. Nu prea imi suna bine sa torn aluatul de pandispan peste crema aia neinchegata, eu cred ca as baga intai crema la cuptor pana s-ar intari si as adauga aluatul de pandispan dupa. Ce credeti? s-ar arde?

 

 

Fetele mele

 

Iremediabil indragostita de CANADA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puneti si voi poze cu tortul ala.. sa stiu si eu la ce sa ma astept.

Tot despre dulciuri rapide din lapte si oua, eu am o dulce amintire din copilarie : Lapte de pasare. Mai stie cineva reteta?

Am recuperat reteta de la mama si am incercat-o si eu de vreo doua ori. Nu o am acum la mine dar imi amintesc ca era cam asa: O crema de vanilie mai moale cu galbenusuri deci galbena si deasupra niste galuste ca niste norisori din spuna de albus tare si dulce luata cu lingura si fiarta in lapte cu vanilie. Era pe vremea aia vanilie sub forma de betisoare, se punea o bucata din aia in lapte la fiert si miroasea dumnezeieste...

Daca va intereseaza caut reteta acasa, dar bete din alea de vanilie mai exista pe undeva?

 

Fetele mele

 

Iremediabil indragostita de CANADA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...