Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Savarina


Criss75

Recommended Posts

quote:Originally posted by alba

 

 

 

P.S. Am vazut si ce nasica frumoasa si verde ai fost [il]id="size1">

 

 

 

 

Alba,mami de

Darian Valeriu *17.09.1999

https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian

&

Cassian Teodor *04.06.2005

https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

 


id="quote">id="quote">

 

Saru'mana, Alba! Esti o draguta, ca intotdeauna! [asia]

 

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Camelia

Iata si reteta:Blatul: 6 oua, 6 linguri de zahar tos (150g), 2 linguri de faina (50g), 4 linguri de pesmet (100g).Siropul: 500ml apa, 300g zahar, rom, vanilieUmplutura: 500 g frisca, gem de caise sau de zmeuraSe ung formele de savarina cu unt sau margarina si se presara cu pesmet.Se bat albusurile spuma, se adauga zaharul tos tot deodata si o lingurita zeama de lamaie, ca sa se topeasca mai repede zaharul.Se bat iar pana se intareste bine, compozitia, se adauga galbenusurile toate deodata si se mai bate putin sa se amestece.Se pune pesmetul amestecat cu faina, se amesteca usor si se imparte in formele tapetate.Se coc la foc potrivit.Coapte, se rastoarna si se aseaza pe baza lor.Se lasa sa se raceasca.Se prepara siropul din apa si zahar (fiert un minut), adaugand apoi vanilia si, cand este rece, romul.Se taie din fiecare savarina un capac (cam un sfert din ea) si se insiropeaza totul abundent.Capacul se unge cu gem.Pe fiecare savarina se pune un strat de frisca, apoi capacul si peste capac un mot de frisca.De regula, eu le coc si le insiropez cu o zi inainte ca sa se intrepatrunda bine siropul iar frisca o pun proaspata, atunci cand papam savarinele.Din compozitie rezulta 12 bucati.Cum eu am o singura tava a cate 6 forme de savarina, impart compozitia in doua si pregatesc blatul de doua ori.Sunt extrem de simplu de facut si sunt excelente la gust!Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.id="purple">


id="quote">id="quote">Merci de reteta, arata superrrr savarinele tale. Problema e ca nu am forme si nici nu stiu unde as putea gasi.Criss si Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alba, eu am luat formele de la Kaufland.Se cheama"6er Gugelhupf-Backblech "Se gaseste si aici.

Saptamana asta am vazut unele asemanatoare la Aldi, insa erau de silicon.Cred ca-s bune si alea.

Cris, in Ro nu stiu unde le gasesti.Incearca tot la Kaufland.

 

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, super savarinele tale, imi ploua si mie in gura chiar acum cand m-am hotarat sa slabesc!!! dar notez reteta, pe viitor am sa o fac si eu!

 

Alba, la Lidl de joi saptamana viitoare , apar forme diverse... alea de muffins sunt bune pentru savarine???

 

Claudia

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, n-am incercat niciodata sa fac savarine in forma de muffins.O prietena de-a mea a incercat si zice ca n-au iesit prea grozave.Eu sunt de parere ca n-ar trebui sa fie nici o problema.Doar forma difera.

Daca va cumparati formele de la Zencker (cele din link-ul de mai sus), va sfatuiesc sa mariti cantitatile la 8 oua (cate 4 oua la 6 savarine).Formele sunt maricele si ies savarinele pitice din doar 6 oua.

Spor la treaba! O sa vedeti ca sunt excelente!

 

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...