Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum gatiti legumele?


iahim

Recommended Posts

iahim,

 

 

Vegetalele le poti"ascunde"in preparate care-i plac mofturiciului.

 

ex ,ii plac snitelele? daca da,printre bucatelele de snitel bagi si bucatele de vegetale tempurizate.

 

cum le faci?

 

2 albusuri Batute (nu prea tare)

2 linguri ulei

1 paraf sare

1 galbenus

5 linguri de apa fff rece(eu pun citeva cuburi de ghiata)

faina ..cit ptru un aluat de clatite.

 

tai bucti de ardei ,dovlecel,inele de cceapa,brocoli, conopida,morcov (dupa ce au fost oparite citeva minute ca sa se inmoaie).

incingi uleiul ,dai vegetalele prin faina intii si apoi prin aluatul pregatit ,il prajesti la foc iute doar pina devin aurii,vegetalele ramin aproape crude.

 

daca-i plac gogosile ..poti baga in aluat:ardei rosu,morcov,bostan galben.

 

 

daca-i plac omletele,toaca ceapa ,ardei si rosie ,amesteca cu oul batut.

 

 

akella,

 

 

o intrebare[?]

eu stiam ca fierberea vegetalelor in oalele de presiune,distrug o mare parte din vitamine si ,ca vegetalele se fierb cu foc mic (adica nu in clocot puternic).

multumim ptru sfaturile cu ordinea de fierbere a vegetalelor.[flo]

 

 

monica mami de print

http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

iahim si eu am aceeasi pb cu cel mare.Pana de curand manca legumele din ciorba, supe...acu nici sa nu le vada.Asa ca am ramas doar cu rosia, cartoful, spanacul si broccoli pe care il mananca cu paste.A mai avut perioade in care a acceptat fasolea verde, salata de varza, castravetii murati si maslinele...insa i a trecut repede din pacate.Nici nu fructele nu stam mai bine

Cu cel mic deocamdata nu am pb

 

Akella eu sunt f interesata de utilizarea corecta a legumelor, poate ai un pic de timp sa ne mai povestesti cate ceva

Legumele ptr cel mic le fac la steamer, le mixez, le portionez si le bag la congelator caci nu am timp sa le pregatesc zilnic, le dezghet la aburi sau in apa fierbinte si le folosesc ca baza ptr mancare(adaug apoi carnea, congelata bucatele cam de 60, 70 gr(vita, pui, peste etc), pe care o fac zilnic la aburi, intr un fel de strecuratoare ca o floare care se poate pune in orice fel de cratita..adaug apoi diferite tipuri cereale, o linguritza ulei masline si inca una parmiagiano)

De ex chiar acum ii pregatesc, 70% dovlecel restul morcov si cartof, 70% fasole verde, restul morcov, cartof, la fel cu anghinarea, altul 100%dovleac si altul in proportii egale cartof, ceapa, rosie, morcov, telina, salata verde

Pentru seara folosesc ca baza o supa de legume, fierb multe legume cam 1 ora, legumele le arunc, folosind doar supa rezultata si pe asta o portionez si congelez, adaugand apoi dif tipuri pasta speciala ptr bebei sau cereale, diferite tipuri de branza proaspata si nelipsita linguritza ulei masline.

Ce parere ai de modul asta de a preg mancarea?

 

akella si principe(sufleuri, tortilla?-f interesanta reteta de "clatite" din legume,o sa le incerc) eu astept si retetele voastre

multumesc :)

a,era sa uit, akella ai pomenit si de oala subpresiune, chiar mi am cumparat una in wek, nu am folosit o inca, imi poti spune ce feluri de mancare preg cu ea?

 

alina

david nazdravanul (11 mai 2004) si toma (20 ian 2007)

http://community.webshots.com/user/alinutzza77

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

principe am citit apoi ultimul tau mesaj si intrebarea legata de oala de presiune

in manualul de utilizare al oalei mele scrie asa:fieberea rapida si absenta oxigenului permite ca vitaminele, proteinele si sarurile minerale sa ramana aproape intacte(ex, 93 %dovlecel si 73% vit c din morcov)

 

alina

david nazdravanul (11 mai 2004) si toma (20 ian 2007)

http://community.webshots.com/user/alinutzza77

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, nu am mai avut timp sa intru pe aici, pentru ca sunt cam aglomerata la birou.

Bun, sa vedem pe unde am ramas: daca legumele se pun la fiert in apa rece, care se incalzeste treptat, se pierde vitamina C; din acelasi motiv nu se fierb legumele prea mult.

Pentru supa, cartofii si varza proaspata se pun crude la fiert, iar morcovii, radacina de patrunjel, pastarnacul, telina si ceapa nu se pun crude in apa, pentru ca in timpul fierberii se evapora si aromele... Ele se pot cali mai intai in putina grasime. Sfecla rosie si varza murata se fierb inabusit si apoi se adauga in supa. O parte din verdeata, ardei si rosii (in afara de cele care s-au pus deja la fiert)se pot pasa si pune in supa dupa ultimul clocot. Patrunjelul verde spalat si tocat se mai pune si cand servim supa. Frunza de telina da o aroma deosebita ciorbei. Dupa ultimul clocot putem pune un buchetel de verdeata (patrunjel, marar, telina, praz verde, foi de dafin, cimbru) legat cu ata, care se tine in supa cateva minute.

Supele pasate pot fi preparate dintr-un singur zarzavat, sau din zarzavaturi asociate, in cantitati egale (cartofi cu ceapa, telina sau praz). Supele pasate sunt mai gustoase si mai nutritive daca, in zeama in care au fiert legumele, se adauga lapte, in cantitate cel mult egala cu zeama, iar la servire se mai pune o bucatica de unt sau putina smantana. Cand in supa strecurata se pune lapte, atunci zarzavatul se pune la fiert in apa mai putina, iar zeama se completeaza apoi cu lapte. Supele-crema se servesc cu crutoane de paine si, dupa vointa, se poate presara putina branza rasa.

Deci: la supa cu lapte legumele se taie marunt - cartofii in cubulete, morcovii felioare rotunde, varza bucati; toate legumele se inabusa in putina apa, apoi se adauga lapte clocotit si apa fierbinte, astfel incat sa nu mai trebuiasca adaugata ulterior apa. Cand supa este gata, se poate potrivi de zahar si sare.

La supa de macris sau cu spanac, nu se mai pun rosii. La supa de carne, legumele se pun doar dupa ce s-a spumuit temeinic zeama.

La bors, legumele se pun la fiert in putina apa, doar cat sa le acopere, iar cand sunt fierte se adauga borsul clocotit.

 

Continuarea in episodul urmator... [pup]

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

 

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fi ca supele sa fie preparate cu putin inainte de a fi servite, pentru ca, daca stau mai mult timp, se distruge vitamina C. Apa in care au fiert legumele contine multa vitamina B1; fierberea legumelor in aburi impiedica in mare masura distrugerea acestei vitamine. Apa in care au fost fierte (inabusite) legumele nu se arunca, ci se poate folosi odata cu acestea / se bea separat / la prepararea diferitelor sosuri sau mancaruri.

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

 

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...