Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum gatiti legumele?


iahim

Recommended Posts

Prin reincalzire, mancarurile din legume pierd din vitamine.

Pentru mancarurile cu sos, legumele verzi se calesc mai intai in putina grasime incinsa si apoi se dau la cuptor. Mancarurile din legume sunt mai gustoase daca pe fundul vasului in care se fierb se aseaza verdeata multa si usturoi, iar deasupra mancarii se pune un strat de rosii si apoi dam totul la cuptor. La aceste mancaruri iarna se poate adauga zeama de lamaie, iar vara, dupa ultimul clocot, rosii pasate cu ardei gras, verdeata si frunze de telina.

La mancare, faina, sarea si verdeata se presara printre legume, iar untul si smantana se adauga in ultimul moment. Mancarea care are prea multa grasime, se poate degresa lansad cratita pe coltul aragazului, pana cand grasimea se ridica la suprafata si poate fi indepartata partial cu o lingura.

La prepararea ghiveciului din legume si carnea, daca lipsesc unele legume proaspete, se pot pune conservate; acestea se adauga atunci cand carnea si celelalte legume sunt deja fierte.

Cand se folosesc legume uscate, acestea se spala in apa rece, se lasa 1-2 ore in apa pana se umfla, apoi se fierb in aceeasi apa (rece), deoarece in ea trec partial substante minerale si vitamine. Daca legumele sunt uscate de mai multi ani, se spala bine, se lasa 12 ore la inmuiat in apa, la temperatura camerei si se fierb in aceeasi apa; se sareaza in timpul fierberii, dar numai dupa ce le-a plesnit coaja.

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

 

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

alina,

 

 

tortilla spaniola

 

 

3 cartofi taiati rondele

o ceasca de ceapa tocata sau praz.

la alegere..spanac ,brocoli,mazare,conopida,porumb dulce,dovlecel.

2-3 oua

se calesc in ulei cartofii,se adauga ceapa.se lasa sa se raceasca.

se amesteca ouale cu restul compozitiei in care dupa preferinta se poate pune spanac ,brocoli,conopida(vegetale care au fost semifierte in prealabil)

se incinge o tigaie stearsa cu ulei,se adauga compozitia ,se coace citeva minute la foc iute apoi se reduce temperatura si se acopera ,cind oul de deasupra a inceput sa se prinda se intoarce cu ajutorul unei farfurii intinse,se caoce si pe cealalta parte.

se poate coace si la cuptor.

 

monica mami de print

http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a adus aminte Monica de o alta reteta de tortilla (eu zic ca merita incercata - noua ne place):

 

Tortilla cu castraveti si ardei

 

Ingrediente: 350 g cartofi rosii, 4 castraveti murati, sare, piper, ulei, 1 ardei gras, 8 lg. lapte, 8 oua, 50 g cascaval ras, 40 g margarina, patrunjel verde

 

Cartofii se fierb in coaja 15 minute. Se curata si se taie rondele. Se condimenteaza cu sare si piper si se rumenesc in ulei.

Ardeiul se taie cuburi, iar castravetii rondele. Se amesteca ouale cu cascavalul, laptele, sare si piper.

Se imparte aceasta compozitie in 4. Se prajeste putin in margarina (precum clatitele), pe o parte, apoi se pun deasupra cartofii, ardeiul si castravetii. Se mai prajesc 3 minute cu capac si se servesc ornate cu patrunjel verde tocat.

 

Edit: asa am prins-o in carte, cu 4 portii, dar pot sa spun ca noi o mancam cu succes doar in 3 (ca Sara, cateaua, nu pupa mancarea din asta [:D]).

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

 

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va citesc si eu si am o intrebare,cam offtopic-cum fierbem carnea ca sa fie in acelasi timp si frageda,dar sa-si pastreze si vitaminele-am inteles ca si la carne se intampla acelasi lucru ca si la legume.si tot despre carne-maica-mea m-a invatat ca la fiertul carnii sarea se adauga la sfarsit,pt. ca altfel nu mai fierbe,ramane tare.e adevarat?nu de alta dar mie mi-ar placea sa-i pun sare din timpul fiertului ca sa prinda gust,dar n-am avut curaj pana acum.

akella-la ce fel de legume uscate te referi?daca la fasole uscata,linte etc-eu stiu ca la astea se arunca apa dupa cateva clocote pt. a evita balonarile(parca)-tu ce zici?se arunca,au ba?

 

in rest si noua ne plac legumele mai crocante,le fierb/calesc al dente,nu-mi plac terciuite.

ce bine suna torilla cu castraveti murati.dar n-am cartofi rosii,merge si cu albi?si unt in loc de margarina mai degraba.

 

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ortansa,

 

carnea eu o fierb cu sare intotdeauna si nu iese tare.carnea de vita o fierb cam 15 minute la oala de presiune ,apoi desfac oala si adaug vegetalele.

 

fasolea,produce gaze datorita continutului ridicat de celuloza existent in coaja acesteia.. pe care sistemul nostru digestiv n-o digera.fasolea este mai bine sa fie pusa la inmuiat cu ceva timp inainte si spalata in multe ape ca sa i se inlature coaja.eu la fasolea alba arunc apa de la prima fierbere..in ve exista insa un soi de fasole neagra si rosie la care nu se arunca apa.

bobul de linte nu necesita acest "tratament"deoarece este mult mai usor digerabil.

 

 

 

akella,

 

mai,reteta ta este de prajitura(unt,brinza,lapte )nu de tortilla.[:)]

suna interesant "implicarea" castravetilor acrii...daca-i mai pun si cirnati picanti spanioli ...sigur portia ajunge doar ptru o persoana[:)]

 

 

monica mami de print

http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand iertati intarzierea cu care raspund, dar netul de acasa merge cu cocoloase...

Ortansa, uite cum fierb eu carnurile pentru ciorbe: pun carnea in apa rece cu sare in oala sub presiune si o fierb 20 de minute (pasare), 30 de minute (porc), 40-50 de minute (vita, pentru ca in Romania se mai intampla ca manzatul sa fie in realitate un taur pensionar[:D]); scot carnea intr-o oala normala, torn peste ea zeama strecurata, o pun din nou la fiert si, cand clocoteste, pun legumele.

Uscarea este un alt procedeu de pastrare a legumelor pentru iarna; deci nu ma refeream doar la fasole. Si eu schimb apa ca sa evitam balonarea si efectele ei [:D] si, de asemenea, la iahnie, varza calita si sarmale presar putin chimen in mancare.

Cat despre margarina, da, si eu am ajuns s-o folosesc rar, preferand untul; cat despre cartofi, sigur ca se pot folosi si albi, cu conditia sa nu fie din aceia fainosi.

Monica [flo] mey, critici reteta mea "coapta" pe vremea cand eram gravida si mancam omleta cu mustar si dulceata? [:D]

[pup]

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

 

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...