Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)


Balbina

Recommended Posts

Natalia scria cumva si ce cantitate rezulta din ce ai scris tu acolo? Sper sa ma incumet s-o incerc, ca nu prea le am cu amestecatul in oale.

 

Uite si reteta de cremesh:

In primul rand, trebuie sa precizez ca este reteta doar pentru crema, la foi nu ma bag, asa ca le cumpar de-a gata, de obicei foile de la Boromir.

5 oua

14 lg. amidon alimentar

1300 ml. lapte

20 lg. zahar

vanilie (acum eu am folosit 1 plic obisnuit de zahar vaniliat, 2 plicuri de zahar vaniliat bourbon de la Dr. Oetker si 2 esente lichide vanilie bourbon Dr. Oetker)

200 ml. frisca

Se separa ouale. Galbenusele cu 3 lg. zahar si 1 zahar vanilat bourbon se bat spuma cu mixerul. Se adauga amidonul si putin lapte, ca si cum ati prepara o budinca (eu am folosit cam 150 ml lapte). Restul de lapte se pune la fiert cu 14 lg. zahar si zaharul vanilat obisnuit (si un praf de sare). Albusele se bat spuma cu restul de 3 lg. de zahar si 1 plic zahar vanilat bourbon. Cand laptele fierbe, se adauga compozitia cu galbenuse amestecand tot timpul si se amesteca pana se ingroasa. Se ia deoparte, se adauga albusele si se mai pune pe foc sa dea inca 2-3 clocote (aveti mare grija, ca se prinde foarte usor). Se ia de pe foc, se adauga cele 2 esente lichide de vanilie si se raceste pana la temperatura camerei, amestecand din cand in cand sa nu prinda coaja. Se adauga frisca batuta.

Pentru asamblare eu folosesc chiar cutia in care vin foile. Adaug doar niste folie pe margini (latimea cutiei) care nu sunt acoperite de folia in care vin foile, pun cea mai frumoasa foaie, torn crema, apoi deasupra presar foaia sfaramata. Presar cu zahar pudra si racesc la frigider pana se mai intareste. Foaia de deasupra o sfarm pentru a se putea taia/manca mai usor, nu e obligatoriu sa o sfaramati.

Sa aveti grija sa folositi o oala mare, ca iese destul de multa crema. Mai trebuie sa precizez ca eu folosesc mixerul la viteza mica pentru a amesteca albusurile/frisca in crema.

De obicei las crema sa se raceasca dupa ce o pun pe foaie, ii pun deasupra frisca batuta si abia apoi pun foaia sfaramata. De data asta am folosit 1400 de ml de lapte si 400 ml frisca, si mi-a iesit cam multa crema ca sa mai am loc si pentru frisca, plus ca a iesit si cam moale crema - asta ar fi compozitia ideala pentru mini-tarte cu fructe sau pentru orice mini-praji cu crema de vanilie care nu trebuie taiate.

 

id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by mariussimiuc

Da da...vrem reteta de Cremes! [bis]Adi,am facut aseara niste papanasi.Ii vazusem mai demult in pozele tale si-mi ramasese gandul la ei. [pofta] Cum n-am gasit reteta ta,am facut-o pe cea a Pocai,de pe culinar.Is foarte buni,numai ca eu ma asteptam la altceva,la ceva mai branzos si mai moale...astia au iesit ca niste gogosi,mai "aluatosi"...Ai tai ce consistenta aveau?

Miha[gravi] si Robertid="purple"> id="purple"> [hia]
Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">
id="quote">id="quote">Miha,reteta dupa care am facut papanasii este in josul pozei,dar ies tot asa cum ai spus tu,ca un fel de gogosi cu branza,daca-i vrei mai branzosi,amesteci branza de vaci cu zahar,ou si putina faina si-i prajesti in ulei,insa nu poti face bilute,iti ies asa cum a spus si Natalia,ca niste parjolute turtite.Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare placere, Adriana. Sa stii ca si eu tot pentru sotz il fac, el e mare fan. De data asta chiar a mancat de m-a speriat, si-am mai si dat din cremesh, pe motiv ca altfel nu il termina pe tot, ca iese destul de mult.

 

Voiam sa intreb fetele care au facut tortul cu 3 feluri de cioco: in cata apa ati muiat gelatina granule (Adriana, stiu ca tu ai folosit din asta), ca nu gasesc foi decat rosie si nu ma indur sa iau ca o sa-mi iasa crema de cioco alba... roz. Cu galbenusele care raman de la blat ce-ati facut? Ati incercat vreuna sa le puneti in blat? Cat de fragil e blatul (ca n-as vrea sa risc sa-l rup cand il intorc sa-i iau hartia de copt)? Migdalele/nucile pentru blat e suficient sa le dau prin robot sau trebuie sa le dau prin rasnita de cafea sa fie cat mai fine?

Mersi mult [flo].

 

id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina,gelatina am folosit un plic de la dr Oetker,impartit in trei,apa am pus cat s-a cuprinda gelatina,cred ca o lingura la fiecare.

Galbenusurile le-am papat omleta..:)

Blatul nu a fost chiar asa de fragil,eu una n-am avut probleme,l-am lasat la racit in tava si l-am scos sa-i scot hartia de pe fund cand era rece.

Nucile le-am dat prin masina de macinat miez de nuca.

 

Sotul meu nu e mancator de dulce,de aia nici nu prea mai fac dulciuri ca ajung sa le mananc eu sau sa le dau de acasa,insa are cateva chestii pe care le mananca si cremsnitul este una din ele(pe langa prajitura cu multa nuca,baclavale,saleuri cu frisca si din cand in cand cate o bucatica de tort cu ciocolata amaruie).

As incerca ,dar sa gasesc intai blat .

 

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Adriana, eu s-ar putea sa pun mai putina gelatina ca merg pe varianta de 200 gr. cioco (mi-e o ciudica de nu mai pot, ca doar stiu de mai bine de o luna ca vreau sa fac tortul asta si tot de atunci caut gelatina foi si nu gasesc). Foi de cremes de la Boromir musai sa gasesti, aici am vazut si in Cora si in Billa.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va multumesc pt retetele oferite si pt promptitudinea voastra.Sarcina ma cam oboseste si nu le-am incercat pe toate,insa le-am notat in caietel si sper sa le fac treptat.Imi cer scuze ca nu v-am multumit mai devreme.

Pe viitor voi incerca sa fotografiez prajiturile pregatite.Sper sa-mi reuseasca ,sa pot avea ce sa fotografiez[:D].Cu drag

 

picasso ,mamica de pui zapacit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut o simpla crema de zahar ars, dar pentru simbata am in plan sa incerc o reteta noua de prajitura din revista Bucataria pentru toti. O sa revin cu detalii despre ea duminica.

 

Picasso, neaparat sa fotografiezi tot ce pregatesti. Succes la prajiturit!

 

------------------

Numai bine,

Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia, scriu aici, desi este un subiect separat si pe tema clatitelor pufoase, asta pt ca reteta e de la tine.

 

Am facut azi dimineata intr-un final clatitele astea minunate, in care am pus stafide si esenta de rom in loc de esenta de vanilie si au iesit un deliciu. Alma tot mai cerea, ba cu gem de coacaze, ba cu miere, ba cu ciocolata.Din pacate nu am poze ca s-au papat urgent si nici nu am facut tare mult de data asta. Sigur o sa le repetam in curand ca prea ne-au placut.

 

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,

[foto]poze yahooid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...