Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)


Balbina

Recommended Posts

Hello fetelor!

Se pare ca eu am devenit fan inflacarat cheesecake [:D]. Weekendul asta am pregatit o noua reteta de cheesecake:

Cheesecake Tia Maria si felia

 

Blat:

85 gr. unt topit

14 biscuiti digestivi de ciocolata

 

Umplutura:

900 gr. crema de branza Philadelphia

200 gr. zahar pudra

4 lg. faina

esenta de vanilie

2 lg. lichior Tia Maria (este un lichior de cafea, eu am folosit Angeli de cafea)

3 oua mari

285 gr. smantana

 

Pentru ornat:

142 gr. smantana

2 lg. lichior Tia Maria

cacao, bomboane de ciocolata

 

Se incalzeste cuptorul la 180 grade C. Se pune hartie de copt intr-o forma de 25 cm. Se amesteca untul si biscuitii zdrobiti din care se formeaza baza pentru prajitura. Se coace 10 minute dupa care se racoreste.

Se mareste temperatura la cuptor la 240 grade C.

Se amesteca branza cu zaharul , apoi se adauga faina, vanilia, lichiorul, ouale si smantana. Se ung cu unt marginile formei si se adauga compozitia. Se coace la temperatura mare 10 minute, apoi se reduce la foc mic si se tine inca 25 de minute. Se lasa sa se raceasca in cuptor cu usa deschisa 2 ore (se poate crapa, nu-i problema).

Pentru ornat se bate smantana cu lichiorul si se unge prajitura. Deasupra se pudreaza cu cacao si se orneaza cu bomboane de ciocolata.

 

Note personale: Pentru ca n-am gasit (nici n-am cautat prea mult) digestivi de cioco (pe urma am aflat ca se gasesc la kaufland si se numesc Pim's), am facut tot blatul de cheesecake-ul cu ciocolata, in care am pus in plus o lingura de ness. In acest fel, am avut suficient material si pentru 'pereti', altfel, crusta de biscuiti este doar la baza prajiturii, nu si pe margini. Forma am uns-o doar cu unt, nu am folosit hartie de copt.

Mi s-a parut cam mult 900 de gr. de crema de branza, asa ca am folosit 600 si am adaptat toate cantitatile (anume: 600 gr. crema de branza, 133 gr. zahar praf, 2,5 lg. faina (mai rase), 5 lg. lichior, 2 oua mari, 190 gr. smantana, esenta vanilie). A iesit suficient de inalta si asa. De folosit am folosit Almette cu smantana, la noi Philadelphia vine la un gramaj imposibil.

La smantana, am folosit smantana cu 15% grasime de la Napolact, borcanul are 300 de gr. Am pus 190 in crema si restul l-am folosit la ornat. Am pus in ea si 2 lingurite de zahar praf, nu doar lichior. Si imi pare rau ca nu am luat si un intaritor de frisca, mi s-a parut un pic lichida, insa s-a mai intarit ca n-a curs cand am taiat prajitura.

Pentru ornat am folosit niste alune in glazura Tiramisu, luate din Carrefour, nu mi-a dat mana sa folosesc Fererro Rocher, cum erau in reteta originala.

Daca va hotarati sa-l incercati, va spun ca e minunat, foarte cremos si delicios.

 

 

id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Alina, e clar ca esti inraita [:)] si arata asa de bine, ca de obicei!

 

Deserturile mele din ultimele zile nu sunt asa spectaculoase, dar au si fost devorate de strumfime, asa ca azi trebuie sa prajituresc altceva.

 

Pe pandispan m-am jucat cu niste ciocolata topita si la sugestia Nataliei, o sa scriu metoda nou descoperita pentru topire, cam desueta, e drept, insa foarte eficienta, mai ales la dificila ciocolata alba (am citit despre respectiva metoda pe un site culinar): intr-un vas cu apa clocotita se scufunda o punga cu ciocolata rupta bucatele. Cand ajunge la consistenta dorita, se taie un colt si se foloseste. Eu nu o sa ma mai chinuiesc niciodata cu bain-mairie, e fantastic de usor asa.

 

Gratiela, [comoara] Maria si [testoasa] Stefan

[foto]

crede

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gratiela arata foarte bine si deserturile tale. Nu trebuie sa fie nu stiu cat de spectaculos, de multe ori lucrurile simple sunt minunate (si eu ma innebunesc dupa pandispanul cu visine sau capsuni).

Acum sunt intr-o 'etapa acuta de experimentare', tot cu chef de noutati.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, tare yami arata cizul tau, ar trebui sa incerc si eu reteta, mai ales ca e fara cioco. Dar nu stiu cind, nu stiu cind... [:D] Azi am facut o prajitura rapida din dulceata (pe undeva am postat reteta, nu mai stiu exact la ce subiect), si m-a impins pacatul sa o tai in doua si s-o umplu cu crema de frisca. A devenit atit de grasa si dulce, incit mi-e teama sa maninc prea mult, sa nu-i faca rau piticei. Mai bine o lasam fara crema, si cind te gindesti ca anume pentru frisca am facut prajitura, ca aveam 2 cutii de frisca milli care expira curind. O s-o tai frumos si i-o dau sotului la servici miine, pentru colegi. [:D]

 

Gratiela, m-am infruptat virtual din prajiturile tale. [yum]

 

------------------

Numai bine,

Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nati incearca-l cand ai timp. Merita si poti face blatul si fara cacao.

Cred ca sunt tare fericiti colegii sotzului tau de fiecare data cand 'gresesti' o prajitura si i-o pui lui la pachet. [;)]id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Alynutza

Nati incearca-l cand ai timp. Merita si poti face blatul si fara cacao.Cred ca sunt tare fericiti colegii sotzului tau de fiecare data cand 'gresesti' o prajitura si i-o pui lui la pachet. [;)]id="Comic Sans MS">


id="quote">id="quote">Hihi, nu-i dau numai prajituri "gresite", ci si din alea bune, mai ales cind imi ies multe. Ca sa ne mai menajam siluetele, stii tu [:D]. Acuma pe bune, pentru mine placerea cea mai mare e anume preprarea dulciurilor, nu mincatul lor.------------------Numai bine,Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic, ca sa vedeti ca sunt pe aici pe langa voi[il]...Natalia, cum te descurci cu doi ingerasi? Din cate vad diferenta intre ei este aproape la fel cat va fi intre ai mei. Cum e?

 

bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004) si viitoare mamica de al doilea ingeras [gravi]


ajutati-l pe mihaita!...[floare3]id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, numai "gresite" nu cred eu ca ies prajiturile Nataliei [pofta]

 

Iaca si prajitura mea de ieri, e o reteta din revista Ioana mai veche, am facut-o acum prima data si o s-o mai repet, ne-a placut. Si usor de facut.

 

Miha, de mult timp vroiam sa te intreb: ce ai acum in burtica? [:)] sau e surpriza? [pup]

 

Gratiela, [comoara] Maria si [testoasa] Stefan

[foto]

crede

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ligia, nu e greu, daca renunti la net si te ocupi strict de cresterea copiilor. [:D] Pe mine ma salveaza faptul ca cel mare e la gradi ziua. Si mai am marele noroc sa nu fie gelos pe surioara lui. Astfel, ma pot ocupa suficient de fiecare. Cit priveste celelalt aspect: mi-e tare drag sa-l vad pe Vlad cum sare sa o pupe pe Vanduta, cum o dragaleste, o cuprinde, ii flutura cu diverse jucarii in fata, chiar daca ea inca nu ii raspunde. Abia astept sa vad cum va fi cind va mai creste junioara. Sper sa fie o relatie frumoasa intre ei.

 

------------------

Numai bine,

Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...