Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)


Balbina

Recommended Posts

quote:Originally posted by Alynutza

Offf, cand or importa si la Cluj laptele asta minune... Chiar Natalia de ce nu se poate carameliza laptele facut in casa?id="Comic Sans MS">


id="quote">id="quote"> Alina, eu am o reteta de lapte caramelizat facut in casa, doar ca n-am incercat-o niciodata. Daca vrei, pot sa o traduc, daca ai tu chef sa experimentezi.------------------Numai bine,Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Ortansa

Natalia-am cateva intrebari:1.(mereu am vrut sa te intreb)cutiile de lapte condensat de aici au inelul acela cu care se desfac.intrebare:la fiert crezi ca exista pericolul sa bubuie cutia?:-)(si cate ore se fierbe ca nu mai tin minte:-()si cate grame are cutia ta?2.foaia din tava se mai unge cu ceva?3.pot sa folosesc unt clarificat in loc de unt normal?[:I]mersiI've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">


id="quote">id="quote">Ortansa, sa le iau pe rind:1. Eu cred ca exista acest risc, ba mai mult, chiar am citit de cazuri cind a patit-o lumea. Dar din cite stiam eu, de la nestle au si lapte caramelizat gata. Eu fierb cam 2 ore. Ieri insa am folosit lapte caramelizat cumparat. Cutiile mele au cam 360-380 de grame. La o portie de fursecuri s-a consumat toata cutia, desi eu credeam ca imi va mai ramine.2. Foaia n-am uns-o cu nimic, doar aluatul contine unt cacalau (pardon mai frenci [:D]).3. Nu stiu cum e untul asta clarificat, ce reprezinta [:I]. Dar, daca ai mai facut pina acum aluat fraged cu asa fel de unt si ti-a iesit, atunci poti face si fursecurile cu el. In reteta originala scria de fapt margarina, dar eu prefer sa folosesc untul.------------------Numai bine,Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia poti? Cand ai tu un pic de timp liber, ca foarte foarte repede nu voi putea s-o experimentez (sapta asta deja mi-am programat praji iar sapta viitoare fac tortul cu 3 feluri de cioco). Mersi mult de tot, esti o dragutza. [flo]id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by monica-elizabet

astazi am experimentat un tortuletz in forma de PIAN (nu este ideea mea am combinat mai multe si de pe culinar si dintr-o poza de pe site-ul de prezentare a unei cofetarii din buc) de mult il aveam in plan [:D] nu l-am vazut pe-aici asa ca m-am gandit sa vi-l arat si voua cu mentiunea ca eu nu am rabdare la ornat [:D] va prezint doar "ideea" sunt convinsa ca voi daca o sa-l faceti o iasa opera de arta.[pup]monica mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana]Prajituri si papa bunHalloween


id="quote">id="quote"> Cum de mi-a scapat? Geniala ideea de ornare a unui tort, Monica, imi place f. mult. Si executia e de nota 10! [cool]------------------Numai bine,Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia-am facut fursecurile.mmmm,foarte bune.big thank u in numele familiei mele[:D]

 

cu caramelul n-am avut rabdare sa-l fierb in cutie,plus ca mi-era frica sa nu explodeze,asa ca l-am fiert intr-o craticioara,initial ma gandeam la bain-marie,dar cum lenea e mama inventiei[:D]l-am pus direct pe flacara mica.si-am tot dat cu lingura in el pana s-a caramelizat si a mai scazut.o bunatate.mergea si o lingura de unt in el,dar n-am mai avut.n-au iesit frumoase si galbioare ca ale tale,dar sunt bune.le-am mazgalit cu nuca de cocos,fistic si shucalata.

 

ps-cutia mea de lapte are 397 grs fix.de-aia mi-o fi ajuns[:D]

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ortansa, ce rapida ai fost! [cool] Ma bucur ca am tradus reteta azi, altfel nu mincai asa bunatati azi [:D].

Eu una am bagat reteta in lista prajiturilor de Craciun. [^]

 

------------------

Numai bine,

Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am intrat sa va spun ca am inventat o "praji de pofta", cum zice Natalia.

Insa m-am imbolnavit de ce-am vazut la Monica, cate bunatati are acolo si tortuletul- pian, super ingenios! O sa fur reteta pt. sarbatori! Imi ploua in gura de ce-am vazut, pe bune!

 

Deci de pofta, am facut un fel de lady's fingers, dar cu piscoturi, rapid, iar intr-o parte din crema de frisca am pus o cioco amaruie topita. Maine cand o tai va pun poze, acum e la rece, sper sa se inmoaie piscoturile, ca nu mi-am dat seama pe moment sa le inmoi in crema, ca fingarsi [:D]

 

Oana [gravi] 16+ cu bb Stefan [baietel] si [roker] Vladutz (2 ianuarie 2005)

Bubu mic

Iubirea mea

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, sint convinsa ca o sa-ti iasa o prajitura beton. Din aceeasi serie iti recomand o prajitura facuta din biscuiti petit beurre si crema de smintina acrisoara batuta cu zahar. Iese o minune, ceva super rafinat, nici nu zici ca pe post de blat sint banalii biscuiti.

 

------------------

Numai bine,

Natalia, Vladid="blue"> si Vandaid="pink">

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...