Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suc de rosii fara E-uri???????


madina71

Recommended Posts

Fetelor, de unde sa cumpar eu suc de rosii sau bulion fara E-uri....?Exista in comert asa ceva? Recunosc ca asta vara cand erau rosiile "in toi" am fost cap sec si nu m-am gandit sa fac niste suc de rosii pt baietelul meu de 9 luni...de fapt nu am facut din cauza ca m-am aprovizionat cu rosii in bulion din alea la cutie si am crezut ca nu au chimicale....pe unele nu scrie decat rosii si sare, ceea ce e greu de crezut, iar pe altele scrie intr-adevar ca au si E330-acid citric-sare de lamaie care este cancerigena....hai ca pt noi folosesc dar pt asta micu' nu as folosi.... Am mai luat la recomandarile unei prietene suc de rosii de la o fabrica din oras pe motiv ca este natural -mi-a comandat ea si mi-a adus acasa borcanele cu suc- si cand m-am uitat ce sa vezi? Surpriza: avea E330! Asa ca nu mai pot sa fac nimic acum decat ori sa iau rosii si sa ii pun tocate in mancare, dar parca nu mai au nici un gust acum, sau sa caut suc de rosii sau bulion fara e-uri.... Eventual sa ma "milogesc" de cunostinte care au facut asa ceva sa imi dea si mie , contra cost, evident. Totusi, stie cineva vreo marca de bulion fara e-uri?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

E330 nu cauzeaza cancer.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Citric_acid

 

"There have been erroneous reports that E330 is a major cause of cancer. It is thought that this has been brought about by misunderstanding and confusion over the word Krebs. In this case, it refers to Sir Hans Adolf Krebs, discoverer of the Krebs cycle, and not the German word for cancer. Citric acid is not known to be harmful to the body when taken alone".

 

Anamaria

 

"After all is said & done, more is said than done."

id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...