Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete arabesti/ramadan (4)


Recommended Posts

b.nica

din cate imi aduc eu aminte am folosit asa:

coriandru verde la Batata bi kezbera(cartofi prajiti cu usutori si coriandru)

coriandru uscat+chimen la falafel

tot coriandru si cumin(+altele) la marinata de pui

scortisoara+chimen pentru Kafta

piper la mai toate preparatele(in afara de dulciuri) [:D]

chimen pisat+coriandru verde la Bame cu carne

 

toete retetele de care am zis le gasesti pe prima pagina a subiectului, ok? si multe altele

oricum maine apar fetele si-ti povestesc mai in amanunt cum sa folosesti "mirodeniile" [:D]

[pup]

 

 

 

monica

mami de alex [bonjovi] si ruxi [zana]

Prajituri si papa bun

Papa de Post

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by b.nica

pe cutie in dreptul pliculetelor am gasit astea:carvi(chimen),cumin(asta chiar ca nu m-am lamurit ce este),curcuma(?),ma rog, restul le-am ghicit:coriandru,scortisoara,fenicul(anason ?),piper rosu,negru si inca unul care-mi scapa acum si nu il am langa mine:hannessa(?).


id="quote">id="quote">carvi sau caraway-e un condiment pe care-l folosim si la unele dulciuri-de ex. budinca din pudra de orez sau la fripturicumin-se foloseste in general la mancarurile cu boabe-fasole,linte,nautcoriandrul uscat- este f. diferit ca aroma de cel proaspat.se foloseste la orice friptura:pui,vita,porc-le da o savoare placutacurcuma-este praful acela galben(pe care eu l-am confundat cu sofranul) se foloseste la unele dulciuri in cantitate mica(vezi sfoof) sau orez si fripturiscortisoara-pe langa dulciuri se mai foloseste si la aromarea unor mancaruri.noi punem o scandurica sau un praf de scortisoara cand fierbem puiul pt. "pui cu orez",la ficatei de pui inabusiti,unele ciorbe,fripturi etc.anasonul-facem ceai pt bebici si mame care alapteaza sau se folosesc la niste fursecuri(sorry,nu-mi aduc aminte care).nu stiu daca e acelasi lucru cu feniculul.I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Curcuma e turmeric. Eu il folosesc la orez, ii da o culoare galbena foarte faina.

 

Harissa eu o amestec cu ulei de masline si apoi o mananc cu paine proaspata. Imi place taaare mult! O mai poti folosi si la cartofi copti, friptura sau o poti adauga la mancare daca iti place sa mananci mai condimentat.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu placere b.nica [pup]

fetelor eu nu mai am chef de nici o gateala [:D] (una ca ne-am saturat cu tot felul si de Craciun si de revelion...si a doua ca ne pregatim sa plecam acasa si nu-mi mai arde) [:D]

voi ce mai faceti asa repejor de mancare?

[pup] pe toate

 

monica

mami de alex [bonjovi] si ruxi [zana]

Prajituri si papa bun

Papa de Post

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...