Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete arabesti/ramadan (4)


Recommended Posts

hello!

nici eu nu prea ma omor cu gatitul.vorba vine nu ma omor,ca tot zilnic gatesc-dar incerc sa gatesc cat mai rapid.azi am facut mujadra cu salata de rosii.ieri o pizza mare pt tot familionul.alaltaieri ficatei de pui,cartofi prajiti si salata.maine habar n-am ce sa mai fac.daca-mi aduce sotul fasole verde de la gradina,poate fac.dar mai mult ca sigur uita.

 

 

Mancarea de fasole verde(pt ca intreba cineva) eu o fac asa:

 

O ceapa mare tocata,o calesc in cateva linguri de ulei.adaug cativa catei de usturoi feliati.calesc.pun fasolea rupta si spalata si inabus.fierb totul in zeama lasata de fasolica,pun sare si piper dupa gust si cateva linguri de bulion sau rosii din conserva decojite sau rosii proaspete tocate marunt aproape de sfarsit.

 

Aceeasi mancarica o facem si cu carne de miel/vita taiata cubulete.Procedeul e cam acelasi.Calesc ceapa,usturoi apoi pun carnea,o calesc putin si torn cateva pahare de apa sau supa de pui/vita.acopar pana se fragezeste carnea.Se adauga fasolea verde si se fierbe.Se potriveste de sare,piper si se adauga putin bulion sau rosii proaspete tocate marunt.Se fierb separat 2 pahare de orez cu bob lung.Fasolea se serveste peste o lingura de orez.

 

 

Stiu ca sunt datoare cu cateva retete (am si uitat care,ma uit in urma sa vad:-)) .sper sa reusesc sa-mi fac timp si sa le scriu.

ah,m-a anuntat sotul ca-mi aduce pasta de falafel de la o sursa buna.pfuaaaa,iar prajesssc[^]

 

[pup]

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

vreo reteta cu dovlecei?

am primit ieri o ladita de dovlecei (cam 3 kg.),in afara de mashi nu stiu nimic.

zilele astea as vrea sa fac si samboosa ,n-am mai mancat din ramadan - stie cineva vreo umplutura mai speciala?

eu de obicei le fac cu legume fierte+branza feta

O duminica placuta!

 

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna [pup] , esti tare [cool][:D]

eu aseara din compozitia pentru chiftelutze din naut care se fac pentru falafel mi-am facut un hamburger vegetarian de-a lesinat toata casa de pofta [pofta][:D] incepusera rand pe rand sa renunte la cel cu carne [:D]

va pup pe toate...pe unde sunteti?

[pup] sa aveti o saptamana minunata

 

monica

mami de alex [bonjovi] si ruxi [zana]

Prajituri si papa bun

Papa de Post

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Imi place la bucatarie si o spun cu toata mandria. Ieri am facut cel mai bun hummus care am gustat vreodata. Va dau reteta data de la o amica egipteana, in caz ca vreti sa-l incercati.

 

2 cesti de chickpeas (boabe de naut) uscate (alegerea mea alea organice)

1/2 ceasca de tahini (pasta de susan)

coriandru, pudra de cayenne, 4-6 catei de usturoi, ceapa verde, un ardei iute proaspat (la cine place picant), ulei de masline (vreo 2 -3 linguri), sare, piper.

 

Se spala nautul si se lasa la inmuiat peste noapte. A doua zi se clateste din nou si se fierbe intro oala destul de mare cu cel putin o palma de apa mai mult decat nivelul nautului. Se fierbe pana boaba de naut este moale (depinde de foc cam 60 de min). Se curata spuma alba de deasupra.

 

Se raceste (poate fi lasat in lichid pentru a doua zi). Intr-un blender electric se piureaza nautul, adaugati apa in care e fiert pana la consistenta de piure de cartofi (ca o pasta mai groasa). Se adauga tahini, si restul ingredientelor se taie fin (unde e cazul)si se adauga dupa gust. Se serveste la temperatura camerei, pe paine in special lipie.

E foarte sanatos. Pofta buna!

[:X]

 

PS: Pasta de susan (tahini) nu trebuie sa aibe la lista de ingrediente decat 1 component: seminte se susan. Orice alta imitatie cu E-uri si alte umpluturi nu o recomand. Personal am folosit marca Krinos.

 

God and Nature

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur laura ca v-au placut...eu prima data am avut emotii...una ca era vorba de dovlecei si2 ca erau umpluti cu ton [:D] si 3 amestecat cu cascaval...dar iese o combinatie bestiala [:D]

eu vreau sa-mi fac o zacusca asa rapid...mi s-a facut o pfota de lesin [:D]

 

monica

mami de alex [bonjovi] si ruxi [zana]

Prajituri si papa bun

Papa de Post

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...