Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete arabesti/ramadan (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

neatza!

eu va urmaresc in continuare,nu v-am uitat.mi-a pierit inspiratia la gatit de tot,zilnic am probleme cu meniul.cred ca nu mai am eu chef,pt ca incerc sa fiu expeditiva-dar nu prea-mi iese.ieri am facut salata de paste cu ton,salata de cartofi fierti(usturoi,sare,ulei,lamaie),kabbe raas(chiftelele alea lunguiete) si fish nuggets.azi iar sunt in pana,vreau ceva rapid si usor-tre' sa inventez ceva:-D

 

 

apropos de hummus-citeam ieri pe net cum ca apa in care au stat boabele de naut(pt. 24-36 de ore) se poate bea ca atare,este un bun revigorant masculin.so,nu mai aruncati apa de la naut:-D

 

 

Monica-super ideea ta cu hamburgerul veggie[cool].

 

 

 

 

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica,mii de scuze pt ca nu ti-am raspuns pana acum.

 

Salata de ton o fac asa:

-1/2 pachet de paste fainoase(melci,cochilii,fundite etc) cam 250 de gr

-o cutie de ton in suc propriu

-porumb fiert

-castraveti murati

-castraveti proaspeti

-masline

-un morcov ras

-un sos din:maioneza,zeama de lamaie,mustar,sos de soia-sare daca e nevoie

 

Fierb pastele fainoase si le scurg.Intr-un castron de salata incapator prepar sosul,apoi adaug tonul,porumbul,castravetii tocati marunt,maslinele fara samburi.Adaug pastele si amestec.Se poate varia in functie de ce ingrediente ai la indemana-se pot suprima castravetii de ex.se poate adauga salata verde sau varza etc.

 

Pofta buna!

 

 

Fish nuggets

 

sunt delicioase si simplu de facut,

 

-cateva fileuri de peste(peste dezosat si fara piele)

-sare

-pesmet

-1 ou

 

Se taie pestele in cuburi (aprox.7-8 cm)Se Sareaza si se lasa la scurs intr-o strecuratoare.Intr-un castronel se bate oul cu putina sare.4-5 linguri de pesmet se introduc intr-o punga de sandwiches.Se iau bucatile de peste se dau prin ou,apoi se baga toate pe rand in punga.Se inchide punga la gura,lasand sa intre cat mai mult aer(se face punga balon) apoi se agita bine bucatile de peste din interior pana ce toate sunt "tapetate" cu pesmet.Se incinge ulei si se prajesc.

 

 

Aceeasi reteta se foloseste si pt. chicken nuggets,inlocuind pestele cu piept de pui.

 

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] unde sunteti fetele mele dragi?

mi-e dor de voi [pup]

ce mai faceti bun de papa, cum mai sunt copilashii...hai nu abandonati subiectul, continuati cu retetele...eu iau notite(deocamdata) [:D]

noi suntem msi bine dar amandoi copilashii au trecut printr-o tuse tampita...inca mai au dar sper eu ca le trece repede...in rest...am avut serbari la gradi la alex, ne-am intalnit cu mishul intr-un magazin, eu cu bucatareala ca de obicei dar si pe post de ajutor in atelierul lui Alex care confectioneaza tot felul de ornamente pentru Craciun...si trebuie sa o tin pe ruxi ocupata fiindca altfel este distrugatoarea [:D]

va pup pe toate si sper ca sunteti bine

numai bine

 

monica

mami de alex [bonjovi] si ruxi [zana]

Prajituri si papa bun

Papa de Post

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sintem bine, pui, sar'mina, numa ca la noi au dat caldurile si-am mincat mai mult salatre, cartofi prajiti, oua fierte, snitele, asa, ca pt. lenesi, sa nu stau prea mult sa gatesc, ca si-asa nu se prea maninca atunci cind e cald, raciturile sa traiasca!

Astept si eu retete noi de pe la fete, ca n-am mai incercat nika in ultimul timp!

O zi excelenta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...