Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ulei de susan


Tisina

Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

uleiul de susan are un gust tare tare. trebuie pus doar putin daca vrei sa nu se prea simta.

am avut o cunostinta care a venit la noi si-a gatit paste chinezesti si thailandeze. a venit cu uleiul de susan,sos de soia si inca ceva,dar nu retin...a facut mancarea si la plecare ne-a lasat uleiul...[:I] asa am ajuns sa-i stiu gustul...ca sigur n-as fi cumparat. retete nu stiu...poate gasesti pe net....la retete thailandeze...sau chinezesti

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau! la fasole batuta nu ma gandisem.

Ma hotarasem in schimb sa imi iau unul, sa il miros si sa vad la ce ma inspira. Voi cauta sa iau si fasole alba (pe aici cel mai des se gaseste cea colorata, care insa e cam aspra) si o sa ii fac o bucurie sotului meu gatindu-i o fasolica batuta.

Merci de idee Ramona (pe faza ca intotdeauna [pup] )!

Daca mai aveti si alte idei, le astept cu drag.

Toate bune tuturor!

 

Tisina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uleiul de susan il folosm la humus un preparat arabesc ingredientele sunt:pois chiches(niste boabe care au gust de fasole si arata ca niste alune de padure nush echivalentul din romana) usturoi si ulei de susan plus condimente specifice ,toate astea se mixeaza si arata ca o fasole batutasi si cam acelasi gust ...asta e tot ce stiu si bineinteles se fol in mancarurile chinezesti e foarte gustos .

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anisiap, cred ca alea sint chick peas, iar in Romania ar fi naut. Dar nu sint sigura...

Tisina, numai cu fasole alba se potriveste.

Nu stiu cum ma nimeresc cu tine la subiectele culinare, de obicei nu prea scriu pe aici ca nu-s experta si ma intimidez...[:D]

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, am gasit fasole alba si am luat si uleiul. Acum as mai avea o rugaminte la tine: zi-mi si mie cum faci tu fasolea batuta cu ulei din asta, ca sa nu intrec masura (miroase tare bine). Cand il pui si cam cat folosesti?

Multumesc anticipat!

 

p.s.: sotul meu deja saliveaza. Cred ca maine il voi face fericit [:D]

 

Tisina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi adaugam uleiul asta la sfirsit, deasupra. Fasolea batuta obisnuita deci. Sper sa va placa!

La noi in casa sotul face fasole batuta de obicei, cred ca mi s-a facut pofta...

La vreo doua zile dupa ce am dat reteta pentru carne de vita a trebuit s-o fac si eu, ca ma tot gindeam la ea. [:D]

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut fasolea batuta cu ulei de susan - SUPER!!!

Si am mai facut niste piept de pui cu legume la cuptor (in cratita de ceramica) si l-am stropit si pe acesta cu ulei de susan inainte de a pune capacul si a baga totul la cuptor. I-a dat un gust de nebunie! O sa mai fac si altadata.

Este adevarat ca noua ne si place aroma de susan.

Numai bine tuturor!

 

Tisina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...