Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat ......adoptie (16)


Recommended Posts

uite ca uitam ceva: nu scrie pe atestat ce fel de copil vrei. Scrie ca esti impreuna cu sotul tau "o familie apta de a adopta". Nu de altceva dar ne pui pe ganduri ca nu e la fel sau este gresit, dar mai ducem si lumea in deriva Este un atestat al familiei tale cu care poti sa mergi in orice colt al tarii si sa gasesti copilul. Asta nu inseamna ca daca ai zis baiat si gasesti fetita (sau invers) nu iti da voie sa o iei acasa. Tu cu atestatul pe care il ai (asa cum il avem si noi) poti adopta si 3 copii, nu doar ce vrei tu acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Valiburu, poate in Galati este altfel. La noi, in cadrul motivatiei de a adopta mi s-a cerut sa specific varsta, sexul si situatia psihosociomedicala a copilului pe care dorim sa-l adoptam. ca urmare a trebuit sa specificam varsta si faptul ca dorim un copil. Iti scriu exact cum scrie in atestat: in baza dispozitiei Directorului general, familia x cu domiciliul in y se atesta ca familie apta sa adopte 1 copil din grupa de varsta 0-2 ani indiferent de sex. prezentul atestat este valabil 1 an de la data eliberarii. Atat si nimic mai mult. Din pacate suntem in Romania si ne supunem legilor romane indiferent cat de bune sau proaste sunt. Pupici la bebic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am ajuns la concluzia ca fiecare DPC are totusi regulile lui interioare. noi ne-am refacut atestatul pentru ca expirase cel din 2004. intradevar pe cel din 2004 nu se specifica ce copil doresti dar in cel nou scrie: ,,Familia....si-a exprimat dorinta de a adopta un copil cu varsta cuprinsa intre ... si ..., de sex masculin, clinic sanatos" de fapt ni sa cerut de la inceput sa specificam (pentru noul atestat) ce si cum. bineinteles ca daca gasesti un bebe mai mare sau mai mic sau alt sex decat ai cerut te poti razgandi dar cred ca acum prin specificatia asta vor sa aiba o evidenta mai clara.nu inseamna ca daca pe altul nu se specifica acela e gresit, cum spuneam si la inceput cred ca difera de la DPC la DPC. Irina, felicitari pentru atestat si bafta in continuare. Meme sa iti traiasca domnisorica e o frumoasa. [pup] Lorelei si [url="http://photos.yahoo.com/eduardfritz"]ROBERT[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o babilonie sa nu fie la fel. Ma gandesc la cum este legea, care in mod normal la final ar fi trebuit sa aiba niste anexe in care sa se prezinte documente standard care sa fie toate la fel. ma gandesc ca in decurs de un an vreau sa mai adopt un copil, sau poate sunt gemeni, cum procedez? Nu voi avea voie decat la ce am scris pe hartie, adica ori baiat ori fetita? Este stupid! La mine scrie ca din punct de vedere psihologic, material si altele sunt apta sa adopt copii si actul este valabil un an de zile! Oricum suntem in Romania si totul este posibil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by o mamica fericita
eu am ajuns la concluzia ca fiecare DPC are totusi regulile lui interioare. noi ne-am refacut atestatul pentru ca expirase cel din 2004. intradevar pe cel din 2004 nu se specifica ce copil doresti dar in cel nou scrie: ,,Familia....si-a exprimat dorinta de a adopta un copil cu varsta cuprinsa intre ... si ..., de sex masculin, clinic sanatos" de fapt ni sa cerut de la inceput sa specificam (pentru noul atestat) ce si cum. bineinteles ca daca gasesti un bebe mai mare sau mai mic sau alt sex decat ai cerut te poti razgandi dar cred ca acum prin specificatia asta vor sa aiba o evidenta mai clara.nu inseamna ca daca pe altul nu se specifica acela e gresit, cum spuneam si la inceput cred ca difera de la DPC la DPC. Irina, felicitari pentru atestat si bafta in continuare. Meme sa iti traiasca domnisorica e o frumoasa. [pup] Lorelei si [url="http://photos.yahoo.com/eduardfritz"]ROBERT[/url]
Noi am adoptat anul trecut si ne-au intrebat ce copil vrem(adica sexul si varsta) si pe dosarul cu care am intrat in comisie scria asta.Atunci ne-a zis as.sociala ca nu are voie sa ne prezinte decat copii care se potrivesc cu ce am cerut noi.Din fericire cand am mers sa vedem o fetita(ca fata am vrut) era acolo si Razvan.As. sociala era cu noi si a vazut ca a fost dragoste la prima vedere si a facut un raport suplimentar care l-a prezentat comisiei cum ca Razvan e copilul potrivit.Vreau sa mai zic ca nu am cotizat cu nimic la nimeni.Cred ca am avut mare noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...