Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?


Recommended Posts

da,va multumesc de raspunsuri. sant obsita si fizic si psihic,si mi-am pierdut calmul... sotul meu tine la mama lui ff mult,eu nu am niciun drept sa intervin intre ei,dar pe mine ma enerveaza,ca o invita si o ia dupa noi cand e de distractie(ex,plecam cu masina undeva sa ne recreem,hop si mica-sa),pai ce cauta ea cu mine?pana acum ,cand am avu tnevoie nu am vazut-o...stiti,vorba lui Creanga"la placinte inainte,la razboi,inapoi" are un catel,ca mi s-a pus "pata "pe biata creatura,desi mie imi plac animalele f mult,il plimba tota ziua,prin fata casei noastre,pe fetita ,Doamne fereste...pai e normal? ce e mai important ,un caine sau un copil?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Laura, eu te inteleg ca ti-e greu, esti intr-o alta tara, alta limba, copilul e mic, insa nu, nu e de datoria soacrei sa te ajute. Ar fi minunat sa te ajute, dar daca nu se intampla mi se pare o masura extrema sa-i interzici sa vina si 30 min. pe saptamana. Sigur ca-i mai important un copil decat un catel, dar copilul e al tau iar catelul e al ei. Fiecare e responsabila pentru fiinta care le apartine directsi pe care in mod contient au hotarat sa o aiba. De cand esti in US?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai mare ajutor pe care l-as putea primi de la soacra ar fi acela de a sta la casa ei( inclusiv atunci cand noi ne petrecem concediul sau weekend-ul in deplasari) si de a ma lasa in legea mea, cu copilul si sotul meu (asta incluzand examene de licenta+copil+casa+etc). Regula se aplica si in cazul mamei mele! edit: poti citi pe forum mesajele fetelor exasperate de soacre sau mame bagacioase si cicalitoare- poate asa o sa devii mai optimista!uite o [flo] de la mine si bafta la examene! nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton) [gravi]cu [url="http://image.lafemmebonita.com/c/p242087.png"]pui drag..[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar daca i-ai sugera sotului sa gasiti pe cineva pt curatenie si eventual facut mancare??? poate asa s-ar "mobiliza", ar constientiza ca nu esti robotel si ca viata si cariera ta sunt la fel de importante; daca nu-i convine sa scoata bani din buzunar, poate ar ruga-o pe mamica sa se mai ocupe... curaj! Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, sa-ti spun drept credeam ca esti de mult mai putin timp. Daca in 2 ani nu te-a ajutat, doar nu crezi ca o sa inceapa acum. Probabil ca in Romania mama ta te ajuta cu diverse chestii. Stii care a fost primul lucru care l-am invatat cand am emigrat? "You are on your own". Primii trei ani sunt mai grei, pe urma ti se pare normal. Bafta la examene! Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, sint de acord cu fetele. Soacra nu e obligata sa te ajute. Presupun ca nici tu nu sari sa faci curatenie generala la ea in casa cind mergeti in vizite. Vreau sa zic ca e cu dus si intors... Ar fi intr-adevar frumos sa te ajute, dar daca nu o face... asta e! Decit s-o faca fara placere si sa nu se ocupe de fata asa cum trebuie, e mai bine sa te lipsesti. In final o sa adaug ca nu numai soacra, ci NIMENI nu are obligatia sa te ajute. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu rea Siminaf, dar sunt in concediu, nu? ref la titlul intrebarii: nu, nu cred ca soacra/socru are vreo datorie sa ne ajute; daca o fac ne putem considera norocosi; daca nu, asta e... si aceeasi parere o am si despre parinti (asta pt ca am citit pe la psihologie de cienva care credea ca ar mama perfecta si acum s-a razgandit, nu mai e mama perfecta pt ca nu o ajuta ct ar vrea ea cu copilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...