Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?


Recommended Posts

dar tu ai rugat-o sa te ajute, sau tre sa vina de la sine ajutorul? crezi ca ea nu isi da seama ce sentimente ai fata de ea?
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]Vladutz[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=1b96&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/my_photos"]Bubulina[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/62de"]Maritza[/url][pis] [url="http://new.photos.yahoo.com/fram11/album/576460762322546381"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sincer, nu cred ca are datoria sa ne ajute decat sotul. Pentru ca impreuna formam familia si impreuna suntem cei ce am facut si copilul si casa dezordinea si cheltuielile/creditele si toate cele. Ce nu pricep io in acest context este atitudinea sotului tau care lasa totul pe umerii tai. El nu-ti vede epuizarea ? El nu te ajuta ? Ca sa nu mai vorbim ca poate vorbi chiar el cu vecinul cu pricina (legat de gradinita). Doara copilu nu l-ai facut singura sau l-ai cumparat din piata. Mi se pare normal ca de la el sa ceri, nu de la soacra. Dar el e primul care trebuie sa traga cot la cot cu tine in familie. Ca si soacra ar putea oferi sa te ajute cu fetita, e cu totul si cu totul alta problema. Dar daca nu vrea, no problem pe termen lung tot ea pierde. Cand se va plange ca nepotica ei o ignora sau nu-i acorda atentia pe care si-o doreste ... va fi randul tau sa-i spui ca relatia asta se construieste in timp ... si ca nu-i obligatia nepotului sa o initieze si s-o intretina. La mine se mira soacra-mea ca baiatul meu nu vrea sa stea cu ei, nici macar 2 minute nu sta cu ei in aceeasi camera daca nu e unul din noi prezent. Si s-a simtit foarte jignita cand i-am zis ca la 1,3 ani copiilor le e teama de straini [:D], dar asta e, cand il vede maxim o data pe luna o ora. Puiul meu mai degraba socializeaza cu vecina cu care ma intalnesc zilnic in parc decat cu soacra-mea. Dar e alegerea ei, roadele tot ea le culege, deja. Raluca, leoaica cu [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralcatis/album?.dir=/9588"]Pui Nazdravan[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E exact cum spune ralcat. Aceeasi atitudine o au copiii mei fata de socri. Mai rau ceva, ca fetita tipa ca din gura de sarpe daca vor sa se apropie de ea.[:D] In schimb mama e genul care ma ajuta fara sa cer, stie mai bine etc. Ce sa-i faci? Incerc cumva sa ma inteleg si cu una si cu alta. Sint ale mele! The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu are datoria sa te ajute!Daca o face din DATORIE, mai bine NU!E bine cand te ajuta ca asa simte ea. Ar fi bine daca ai putea sa ai o discutie cu ea, dar si cu sotul tau.Caci nici aceasta stare de tensiune nu este buna!Esti pentru sotul tau intre mama sa si tu sotia lui!Sper sa gasiti o cale de intelegere.Viata e lunga...sau prea scurta ca sa fim suparati pe soacre, socrii sau pe oricine! [url="http://ajutatilpedan.uv.ro"]Redati-mi viata![/url] [url="http://ajutatilpedan.uv.ro/?page=main"]Putin cu putin se aduna marea...[/url][ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Nu cred ca soacra are datoria sa ne ajute. Daca ea decide sa o faca,foarte bine. Asta insa presupune o relatie decenta cu nora. Daca ele doua nu se inteleg (sau chiar mai rau, daca se urasc) nici nu e indicat ca soacra sa "ajute".Intr-o atmosfera incarcata nu se poate colabora...cred ca ar fi mai bine ca nora sa se lipseasca de ajutorul soacrei in aceste conditii." Subscriu 100% la cele de mai sus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca au obligatia sa te ajute, pana la urma au si ele dreptul la viata, dar tot te racaie la inima atunci cand esti in impas si stii ca nu au altceva de facut si nu te ajuta. Acelasi lucru il gandesc si despre parintii mei. [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]tati[cavaler] Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine sincer asa ma racaie in primul rand numai titlul . Laura in momentul in care ai facut un copil trebuie sa-ti asumi responsabilitatea, in primul rand visuriile tale mai ales daca este vorba de cariera trec pe ultimul loc asta stie toata lumea.Nu le putem avea pe toate, dar asta nu e vina soacrei . Cum spunea cineva mai sus sotul ar trebui sa te ajute mai mult nu soacra. Eu sunt mai dura putin imi pare rau, dar sa sti ca nu esti singura care treci prin ceea ce treci tu noi la randul nostru am fost acolo, eu aveam doi copii cand m-am intors la scoala ,exact cum spui alta limba o varsta inaintata si totusi am facut fatza, e drept mama si soacra erau la o distantza foarte mare de mine si nu aveam pe cine sa dau vina ca nu ma ajuta.Am rezistat si uite ca s-au facut copii mari acum si numai am nici o grija(vorba vine pt ca grija creste odata cu varsta).Poate iti amintesti din postarile mele ca prima data am fost la un film la cinematograf cand avea cel mare 4 ani , oare de ce crezi? ca eram ca tine sa nu dau copilul la babysitter sa nu se imbolnaveasca, dar toate au trecut si nu cred ca i-am reprosat vrodata lui maicamea sau lui soacramea . Mie una mi se pare comoditate din partea ta,oare cum se descurca alte femei cu casa, copii si munca fara ajutorul nimanui? Eu una m-am descurcat si sunt tare mandra si stiu ca sunt multe ca mine, daca vrei poti sti cum e reclama aia la nike. Asa ca numai da vina pe soacra ci ia problema in mana , aranjeazati timpul sa fie in favoarea ta, vorbeste cu sotul si cere ajutorul lui si totul o sa fie perfect. Sa auzim de bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine sincer asa ma racaie in primul rand numai titlul . Laura in momentul in care ai facut un copil trebuie sa-ti asumi responsabilitatea, in primul rand visuriile tale mai ales daca este vorba de cariera trec pe ultimul loc asta stie toata lumea.Nu le putem avea pe toate, dar asta nu e vina soacrei . Cum spunea cineva mai sus sotul ar trebui sa te ajute mai mult nu soacra. Eu sunt mai dura putin imi pare rau, dar sa sti ca nu esti singura care treci prin ceea ce treci tu noi la randul nostru am fost acolo, eu aveam doi copii cand m-am intors la scoala ,exact cum spui alta limba o varsta inaintata si totusi am facut fatza, e drept mama si soacra erau la o distantza foarte mare de mine si nu aveam pe cine sa dau vina ca nu ma ajuta.Am rezistat si uite ca s-au facut copii mari acum si numai am nici o grija(vorba vine pt ca grija creste odata cu varsta).Poate iti amintesti din postarile mele ca prima data am fost la un film la cinematograf cand avea cel mare 4 ani , oare de ce crezi? ca eram ca tine sa nu dau copilul la babysitter sa nu se imbolnaveasca, dar toate au trecut si nu cred ca i-am reprosat vrodata lui maicamea sau lui soacramea . Mie una mi se pare comoditate din partea ta,oare cum se descurca alte femei cu casa, copii si munca fara ajutorul nimanui? Eu una m-am descurcat si sunt tare mandra si stiu ca sunt multe ca mine, daca vrei poti sti cum e reclama aia la nike. Asa ca numai da vina pe soacra ci ia problema in mana , aranjeazati timpul sa fie in favoarea ta, vorbeste cu sotul si cere ajutorul lui si totul o sa fie perfect. Sa auzim de bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...