Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

doresc reteta de cupcakes - repede!!


miriama

Recommended Posts

Fetelor, va rog sa ma ajutati cu reteta de cupcakes, ca ne trebuie la scoala (din acelea facute in paper cup). Dar vreau cu detalii: cantitati, mod de preparare, cate bucati ies din cantitatea respectiva, cat de plin trebuie sa fie paper cup ca sa fie si aspectuos, ornamnete, mod de coacere la cuptor electric etc. Va multumesc mult si va doresc o zi buna. Miriama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Reteta usoara pentru cupcakes

 

Ingrediente:

2 si 1/4 cani faina obisnuita

1 si 1/3 cani zahar

3 lingurite praf de copt

1/2 lingurita sare

1/2 cana margarina

1 cana lapte

1 lingurita vanilie

2 oua mari

 

Se preincalzeste cuptorul la 175 grade Celsius. Se pun hartiutzele pentru cupcake in tava speciala.

Se amesteca intr-un vas faina, zaharul, praful de copt si sarea. Se adauga margarina, laptele si vanilia si se amesteca la viteza medie 1 minut. Se adauga ouale in compozitie batand tot la viteza medie 1 minut, apoi la viteza mare 1 minut si 30 de secunde. Cu ajutorul unei linguri se pune compozitia in hartii pana la 1/2 sau 2/3 din inaltimea hartiei. Se coace pentru 20-25 de minute sau pana o scobitoare infipta in mijloc iese curata.

Se racesc 5 minute in tava, apoi se scot din tava si se racesc complet, dupa care se pune crema si se decoreaza dupa fantezie.

 

Cupcake cu ciocolata

2 cani faina obisnuita

2 cani zahar

1/2 lingurita praf de copt

1 lgta sare

1 lgta bicarbonat de sodiu

1/2 cana margarina

3/4 cana apa

2 oua mari

3/4 cana lapte

1 lgta vanilie

115 gr. ciocolata amaruie topita

Se preincalzeste cuptorul la 175 grade si se pun hartiile in tava speciala.

Se pun toate ingredientele intr-un vas si se amesteca la viteza mica 30 de secunde, apoi la viteza mare 3 minute. Se umplu hartiile pana la 1/2 sau 2/3 cu compozitie si se coc 20-25 de minute sau pana trec testul scobitorii.

 

Sursa (daca vrei, iti traduc si alte retete)

Aici si aici sunt cateva moduri de ornare si creme.

Parerea mea e ca se preteaza pentru ornat foarte bine cremele de prajituri care se bat cu lapte de la Dr. Oetker, sau frisca amestecata cu cioco /cacao/ness sau o crema ganache din aceea cu mai multa frisca (sa fie mai fluffy).

Imi pare rau, dar in retete nu scria cate bucati se obtin din compozitia respectiva.

 

 

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, Alynutza, esti o minune, m-am uitat pe poze si am salivat indelung... Cat despre blogul cu cupcakes... am stat cam o ora pe-acolo?

Cu ce crezi ca-s decorate totusi? Ca pare sa fie un soi de glazura, banuiesc ca se pune dupa ce le scoti din cuptor, nu?

Azi am gasit si eu in sfarsit tava de briose si m-am bucurat foarte tare. Din pacate, nu am si hartiutele asa ca mai astept pana incep sa ma produc.

 

Anda, mama Irinei

domnisoara Irina

Imperfectul simplu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Witchie hartie pentru briose/cupcakes am vazut si in Cora, Carrefour la raionul cu ustensile pentru gatit, pe unde erau si forme din acelea pentru taiat fursecuri, curatzatoare de legume, etc.

Crema de deasupra se pune intr-adevar dupa coacere. Eu personal n-am facut/nici macar papat asa ceva, dar in general cand am pofta de ceva, google sa traiasca, mi-e de mare ajutor. Uite aici niste retete de 'frosting' pentru cupcakes.

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am facut cupcakes, dupa reteta de mai sus si vreau sa va spun ca nu au iesit ca in poza. Au crescut foarte frumos in cuptor, dar cand le-am scos si s-au racit, s-au lasat si s-au intarit. Poate oi fi gresit eu pe undeva, desi am respectat intocmai; la gust nu sunt rele, dar nu sunt ca in poza.

Chiar sunt curioasa daca mai face cineva, cum ii ies.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...